Windows 10'da Temel ve Güvenlikli Oturum Açma Seçenekleri Rehberi

Bu blogumuzda Windows 10 için alternatif ve güvenlikli oturum açma seçeneklerini özetledik.

Windows 10'da Temel ve Güvenlikli Oturum Açma Seçenekleri Rehberi

Windows 10 oturum açma ve oturum açılmasına yetki verme seçenekleri Windows kullanıcılarının yeni güvenlik önlemleri alması için onlara yardımcı oluyor. Özellikle oturum açmak için saptayacağınız tüm yöntemler, bilgisayarınızın güvenliğini bir kaleye çevirmenizi sağlıyor.

Bu önlemler arasında şifreleme yöntemlerindeki değişiklikler ve oturum açmak için kullanıcı saptamaya kadar çeşitli seçenekler kullanabiliyorsunuz. İşte Windows 10’da kısa ve basit “Temel Kişisel Oturum Açma” önlemleri.

İlk önce masaüstünüzdeki görev çubuğunda bulunan “Diyalog” kutusunu tıklayarak buradan “Tüm Ayarlar” karosuna tıklayın. Karşınıza gelecek olan menüde “Hesaplar” seçeneğine geçerek ayarlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınız

“Hesaplar” penceresi eğer siz de benim gibi çoktan bir hesap oluşturduysanız aşağıdaki gibi görünecektir. Zaten Windows 10 kurarken sizden bir kullanıcı adı ve parola isteneceği için bu kısmın boş gelmesi çok mümkün değil. Ancak bu kısımda eğer varsa Windows Insider hesabınızın yerine yeni bir kullanıcı hesabı açmanızda mümkün. Bu yapmak için penceredeki “Yerel Hesap ile Oturum Açın” seçeneğini seçebilirsiniz.

Aynı pencerede en altta 2 farklı oturum açma opsiyonu daha var. Bunları da kullanarak farklı hesaplar açabilir, Windows 10 başlarken bu opsiyonel hesaplardan birini kullanabilirsiniz.

Microsoft Hesabı Ekle seçeneği sizin Windows 10 için belirleyeceğiniz yeni bir Microsoft hesabı atamanıza olanak verir. Bir hesabınız yoksa oluşturmanız için tıkladığınızda Microsoft Edge tarayıcı açılacak ve buradan bir hesap oluşturma işlemlerine başlamanız sağlanacak.

İş veya okul hesabı açmak daha kurumsal oturum açma seçenekleri olarak Windows 10’da yer alıyor. Eğer bir iş yeri ya da okul bilgisayarına Windows 10 kurduysanız buradaki seçenekler yardımıyla bu oturum açma seçenekleri için gereken bilgileri girebilirsiniz. İş yeri ve okul hesapları açmak için bir Microsoft Office 365 hesabınızın aktif olması gerektiğini unutmayın.

Oturum açma seçenekleri

Oturum açma seçenekleri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Windows oturum açma seçeneklerini çeşitlendirebilen bir dizi seçenekler sunuyor. Bu seçenekler oturum güvenliğinizi parola, PIN (personal identity number) numarası ve resimli parola ile korumanıza yarıyor. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Parola ve PIN numarası oluşturmak son derece kolay ancak Windows 10’da yeni olarak yer alan resimli parola biraz değişik. 

Resimli parola dokunmatik ekranlar için daha işlevsel bir seçenek. Bu seçenek önceden belirleyeceğiniz bir resmin üzerinde parmak hareketlerinizle bir giriş simgesi oluşturmanıza izin veriyor. Resmin üzerinde yapacağınız hareketler sizin şifreniz olarak kabul ediliyor.

Aile bireyleri için seçenekler

Windows 10 sadece kendiniz için değil aile bireyleri içinde hesaplar açmanızı ve yönetmenizi sağlıyor. Bu hesapları çocuklar için açarken bazı kısıtlamalar tanımanıza da olanak tanıyor. Böylelikle çocukların internet alışkanlıklarını kontrol etmeniz ve onları güvende tutmanız mümkün oluyor. Zaten bunu hesap aşarken Windows 10 detaylandırmanızı da istiyor.

Öte yandan bu kontrolü Windows 10, web üzerinde Microsoft Hesabınızın üzerine taşıyarak aile bireylerinizin internet ve bilgisayar işlemlerini kontrol edebilmenizi de sağlıyor.

Windows 10'da bu temel Oturum Açma özellikleri bu gösterdiğimiz seçenekler üzerinden rahatlıkla düzenlenebiliyorlar. Siz de kendinize uygun bir "Oturum Açma" seçeneğini kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Windows Kullanıcıları İçin Dev Gibi Bir Kısayol Rehberi

Windows Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

YORUMLAR