Yeni Bir Akıllı Telefon Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 10 Önemli Şey

Yeni bir telefon alırsanız şimdi önereceğimiz kuralları dikkatle okuyun.

Yeni Bir Akıllı Telefon Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 10 Önemli Şey

Telefon piyasası hemen her ay yeni bir ürünü raflara dizerken, bu ürünlere kayıtsız kalmak çok da mümkün olmuyor. Eski telefonunuzdan kat kat üstün özelliklere sahip yeni bir telefon alırsanız, şimdi önereceğimiz kuralları dikkatle okuyun. 

Eski rehberinizi mutlaka yedekleyin

Telefonunuzu alıp eskisinden kurtulmadan önce yapmanız gereken en önemli hareket rehberinizi yedeklemek olsun. Bu son derece önemli bir durum. Eski telefonunuzu satmak için fabrika ayarlarına çevirmeden önce iCloudGoogle ya da One Drive gibi her an elinizin altında olacak depolama noktalarına ya da PC'nize rehberin yedeğini almayı unutmayın. Android telefonların Google hesabınızla senkronize olduğunu unutmayın. Telefonunuzdan kurtulmadan önce bu hesabınızı tekrar eşitleyerek güncel olmasını sağlayın. Eğer yedekleme yapmazsanız yeniden bir rehber yaratmak son derece acı veren bir işlem olabiliyor.

Mutlaka bir kap kullanın

Mümkünse dayanıklı ve darbeleri emebilen bir kap kullanmanızı tavsiye ederiz. Siz ne kadar dikkatli olursanız olun akıllı cihazlar aynı zamanda hassas cihazlar. Ekranınızı bir koruma filmiyle, kasanızı da sağlam ve şık bir kapla korumanız rahat bir nefes almanızı sağlar.

Bloatware’den kurtulun

Bloatware; Yeni bir akıllı cihaz aldığınızda aslında pek işinize yaramayan fakat sistem kaynaklarını kullanarak cihazı yoran markaların telefonlara fabrika çıkışı yerleştirdikleri yazılım, program ve oyunlarına verilen bir isim. Bu tip programları saptayarak bunların kaynaklarınızı tüketmesine izin vermeyin. Hem daha çok alan kazanır, hem de arka planda pek çok programın çalışmasını önlemiş olursunuz.

Sistem güncellemelerini kontrol edin

Her yeni telefon en son sürüm işletim sistemiyle gelmeyebilir. Rafta durduğu süre içinde bir güncelleme yaşandıysa bunu telefona siz yükleyebilirsiniz. Bundan dolayı sistem güncellemeleri kısmına giderek yeni bir sürüm mevcut mu, mutlaka kontrol edin. Eğer yoksa sistem güncellemelerinin otomatik olarak yüklenebilmesini sağlayacak ayarların çalışıyor olmasına dikkat edin.

Güvenlik ayarlarınızı yapın

Akıllı telefonların özel hayata dair pek çok bilgi barındırıyor olması onları biraz tehlike altında da bırakıyor. Bilgilerinize ulaşılmamasını sağlamak için mutlaka sistem güvenlik araçlarını kullanın. Telefonunuzu şifrelemeniz güvenlik açısından son derece sağlıklı olur.

Çok fazla güncelleme yapan uygulamaları kontrol edin

Yeni aldığınız telefonun pilinin uzun süre dayanabilmesi için arka planda devamlı güncelleme kovalayan programlardan uzak durmanız gerekiyor. Mutlaka böyle bir program kullanmak zorundaysanız, uygulamanın ayarlar menüsünden güncellemeleri kapatın ya da zaman aralığını değiştirin.

Rootlayın

Garanti sürenizin yok olmasına sebep olacak olan bu durum aslında yeni telefonlar için pek çok avantajı da barındırıyor. İkilemde kalmanız doğal ancak akıllı telefon rootlamak Google'ın da önerdiği bir işlemdir. Garanti kapsamı dışında da olsa telefonu tekrar fabrika ayarlarına çevirerek garanti sürecini devam ettirebilirsiniz. Telefon rootlandıkdan sonra her istediğinizi yapabilir, istediğinizi kurabilir, telefonunuz kendiniz yeni baştan yorumlayabilirsiniz. Telefona root attıktan sonra kullanacağınız ROM sayesinde 2.3.6 Gingerbread olan Android sisteminizi 4.2.2 JellyBean yapabilir, RAM’inizi 10 ila 30 arasında değişen değerlerde arttırabilir, SD kartınızı RAM olarak kullanabilir, Kamera kalitesini arttırabilir ve daha pek çok özelliği telefona katabilirsiniz.

Bir buluta bağlanın

Telefonunuzda fazla veri barındırmayın. Bulut sürücülere bağlanarak doküman, resim ya da benzeri her veriyi bulut sunucularda barındırın. Böylelikle telefonda hem yer kazanmış, hem de aksilik olurda telefona bir zarar gelirse bilgilerinizi de kurtarmış olursunuz. iPhone için iCloud, Android için Google Drive gibi bulut sunucuları kullanmak son derece mantılı olabilir.

Bataryanızı tam şarj edin

Bataryanızı her zaman tam şarj edin. Bataryalar tm şarj oldukları zaman daha uzun ömürlü olurlar. Tam şarj olmadan çıkarıp kullanmamanızı tavsiye ederiz. Böyle bir durum acil durumlarda geçerli olabilir ancak bunu alışkanlık yapmamak çok önemli.

Arkadaşlarınızı arayın

Şimdi bu önlemleri aldım diyorsanız size önerebileceğimiz 10’uncu önemli nokta hemen sevdiklerinizi aramanız. Güle güle kullanın.

LG Yüz İfadeleri Taşıyan Yeni Telefon Modellerini Tanıttı

Sony Xperia ZR - Yeni Su Geçirmez Telefon Tanıtım Videosu

YORUMLAR