Freelancer (windows)

Freelancer

Freelancer
DENEME SÜRÜMÜ
İndir 150.00 MB
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Microsoftun son çıkardığı oyunlardan biri olan bu oyun tek kelimeyle mükemmel. Oyunda uzaydasınız

23. yy. başlarında gezegenler arasında çok büyük bir savaş süregelmektedir. 100 yıldır devam eden bu savaşta, milyonlarca insan ölmekte ve bir o kadar da maddi kayıp verilmektedir. Bu savaşla baş edilemeyeceğini anlayan 5 koloni gemisi, bulundukları galaksiden kaçar ve kendilerine daha güvenilir bir galaksi bulmak için arayışlara başlarlar.
rnrnBu 5 koloni gemisi, kendileri için en uygun yerin Sirius yıldız sistemi olduğuna karar verirler ve orada yaşamaya başlarlar. Aradan 800 yıl geçer. Ancak unutmadıkları bir şey vardır. 800 yıl önce yaşanan savaş...
rnrnOyunun kontrolünü bu noktada ele alıyoruz. Amacımız, bize eskiden çok büyük acılar yaşatan, milyonlarca insanın ölmesine yol açan düşmanları yok etmek ve galaksiyi onlardan temizlemek. Böylece tüm galaksileri yaşanabilir hale getirerek, istediğimiz galakside egemenlik kurma şansımız olacak.
rnrnFreelancer, gerçekten uzun bir oyun süresine sahip. Eğer görevleri yapmak isterseniz oyun yaklaşık 12 saat sürüyor. Bunun yanı sıra oyunda isteğinize bağlı olarak alınan görevler var ki bunlara da az sonra değineceğim. Bu özelliklere ek olarak Random Mission Editor ile kendi galaksinizi ve kendi oyununuzu yaratma imkanınız var. İsterseniz hiçbir şey yapmayarak da oyun oynayabilirsiniz. Gezegenler ve galaksiler arası seyahat edebilir, etrafınızda yaşanan olayları izleyebilir veya bizzat katılabilir, çok değişik yerler görme şansına sahip olabilirsiniz.
rnrnFreelancer kesinlikle yaşayan bir evren. Etrafınızda onlarca galaksi, koloni ve bir o kadar da gezegen var. Bütün bu koloniler birbirleri arasında iletişim içinde ve hepsinin kendine özgü gemileri var. Gezegenler arası yük taşıyan gemilerden, savunma ve saldırı için hazır bulundurulan gemilere ve galaksiyi koruyan polislere kadar her şey mevcut.
rnrnOyunda her gezegenin bir iniş pisti var. Bu ne yazık ki Elite oyunlarında olduğu gibi manual değil. Yani gemiyi kendiniz indiremiyorsunuz. Sadece bu iniş pistini (docking ring) hedef alıp otomatik olarak inebiliyorsunuz. Bence bu, oyunun en büyük eksikliklerinden biri. Kullandığımız gemiler çok fazla değil fakat bu gemilere upgrade yapmamız mümkün. Silahlar çok çeşitli. Lazer silahlarından turretlara, bombalardan mayınlara kadar bir çok seçeneğimiz mevcut. Fakat her silah her gemiye uymadığı için oyunun başında para biriktirip kendinize güzel bir gemi almakta fayda var. Bunun yanı sıra savaşlar esnasında veya uzayda ilerlerken bulduğumuz bazı metalleri ve silahları kullanma veya satma şansımız var.
rnrnOyuna ilk olarak bize verilen bir görevle başlıyoruz. Bu görevi bitirdikten sonra iş sizin isteğinize kalıyor. İsterseniz değişik işler alabilir, isterseniz ana göreve devam edebilirsiniz. Ana göreve devam etmek için level atlamalı ve yeterli para kazanmalısınız. Para kazanmanın en güzel yolu çeşitli görevler almak. Bu görevleri her gezegende veya uzay istasyonunda bulunan barlardan almanız mümkün. Barda oturan kişilerde veya iş ilanlarında sizin için hazırlanmış birçok iş seçeneği mevcut. Bu görevler genellikle ana görevlerden biraz daha kolay oluyor. Bunun için başta da dediğim gibi ana görevlere çıkmadan önce güzel bir gemi almanızda fayda var. Bunun yanı sıra uzaydan bulduğunuz nesneleri satarak da para kazanabilirsiniz.
rn Gezegenlerde, silahlarınızı upgrade etme, yeni gemi alma ve ticaret yapma şansınız var. Bir gezegenden başka bir gezegene veya bir galaksiden başka bir galaksiye gitmek için geminizle kendiniz gidebilir veya yolu oldukça kısaltan ringlerden geçebilirsiniz. Bu ringler, oyunun sıkıcı bir atmosferde geçmesini engelliyor. Bazen ringlere girmeden bir gezegenden diğerine gitmek, çok uzun zaman alabiliyor. Gezegenlerin dışında bazı uzay istasyonlarına da inmeniz mümkün. Fakat buralarda gemi alım-satımı ve ticaret şansınız yok.
rnrnOyun sırasındaki çatışmalar, gerçekten hareketli geçiyor.Düşman gemileri ateş ettikten sonra uzaklaşıyor ve aniden tekrar saldırıya geçiyorlar. Bu yönden yapay zeka hiç fena değil. Bardan alınan görevler her ne kadar sıradan ve tek düze olsa da ana görevlerde karşınıza çıkan sürprizler, gidilen farklı yerler oyunun atmosferini arttırıyor. Siz savaşırken bazen yanınıza sizi korumak için birlikler gönderiliyor, bazen de görevi tek başınıza bitirmeniz isteniyor. Her iki durumda da hiçbir şey yapmadan görevi bitirmeniz mümkün değil.
rnrnOyunun kontrolleri ilk başta biraz farklı gelebilir fakat oynadıkça alışılıyor. Çatışma esnasında space tuşuna basarak mouse flight uçuş pozisyonuna geçerseniz düşmanları hedeflemeniz ve onları takip etmeniz daha kolay olur. Oyunun oynanışını kolaylaştırmak için bazı seçenekler sağlanmış. Örneğin; space tuşuna tekrar bastığınızda free flight'a geçiyor ve bu sırada gemiyi siz kontrol etmiyorsunuz. Gemi kendisine uygun düzlemde yoluna devam ediyor. Buna ek olarak çok uzun olmayan mesafelerde yolculuk yapmak için hızınızı arttırmanız mümkün. Bunu da F2 tuşuna basarak yapabiliyorsunuz. Yalnız bu uçuş esnasında silahlarınız aktif olmuyor.
rnrnGrafikler oldukça iyi. Her oyunda olduğu gibi iyi bir ekran kartınız varsa görüntüler daha da iyi oluyor. Özellikle uzay çok güzel tasarlanmış. Her gezegeni görebiliyor ve yaklaştığınızda gezegenlerin yaklaştığını da görebiliyorsunuz. Sanki gezegenler biraz küçük yapılmış gibi geldi. Biraz daha büyük olmalarını tercih ederdim. Gemilerin ve uzay istasyonlarının kaplamaları oldukça hoş. Seyahat ederken gördüğünüz debrisler (çöplükler), yanınızdan geçen meteorlar, uzayın bomboş görünmesini engelliyor. Ringlerden geçerken oluşan ışık oyunları da çok güzel tasarlanmış.
rnrnSesler çok dikkat çekici bir özelliğe sahip değil fakat kötü de durmuyor. Bir uzay simülasyonundan ne kadar ses bekleyebilirsiniz ki? En fazla silah sesi ve motor sesi. Görevler sırasında konuşan arkadaşlarınızın ve komutanların sesleri güzel hazırlanmış. Yapmanız gereken her şeyi size söylüyorlar.
rnrnMüzikler gerçekten çok güzel. Bir çatışmaya girdiğinizde veya bir saldırı anında müziğin temposu değişiyor ve sizi oyuna bir kat daha bağlıyor. Her şey bittiğinde ise sakin ve huzurlu bir müzikle evinize dönüyorsunuz.
rnrnEğer daha önce bir uzay simülasyonu oynamadıysanız bu oynanış tarzına alışmanız biraz zaman alabilir. Gemileri hedeflemek ve aynı zamanda onlara ateş etmek için mouse'a hakim olmanız gerekiyor. Alıştıktan sonra ise gerçekten çok eğlenceli oluyor. Özellikle roket attıktan sonra geminin yanışını ve parçalanışını izlemek büyük bir keyif...
rnrnFreelancer şu anda oyun piyasasında yok denebilecek kadar az olan oyun türlerinden biri ve bence en iyisi. Bu türle hiç alakası olmayan kişilerin bile biraz macera yaşamak için alıp oynamaları gereken bir oyun. Başında harcanacak her dakikaya değer. Eğer ben daha fazla simülasyon istiyorum derseniz, Elite 4'ü beklemenizi tavsiye ederim.
rnYazar:Hande KOYUNCUOĞLUrnrnrnrn

YORUMLAR