Tik Tak Toe 1.0 (windows)

Tik Tak Toe 1.0

Tik Tak Toe 1.0
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı
  • DİL SEÇENEKLERİ

    Türkçe

  • TOPLAM İNDİRME

    8,972

  • Üretici

    DMA Yazılım

3İ—3 ebadında çizilmiş 9 kare içinde iki kişi ile oynanan bir oyundur.

Üreticiden:

1996 yılında sahaflar çarşısında bilgisayar dergilerini karıştırırken gözüme fransızca bir dergi ilişti. Derginin içinde Basic dilinde yazılmış basit bir tic tak toe oyunu görünce dergiyi almaya karar verdim.


Amacım Basic’de yazılmış bu oyunu Pascal diline aktarmak, bu sayde Pascal üzerinde yeni bir oyun denememi geliştirmekti aslında.

KURALLAR
3×3 ebadında çizilmiş 9 kare içinde iki kişi ile oynanan bir oyundur. Amaç her oyuncu sıra ile boş kutulara birer taş bırakarak üçünü biraraya - yatay, çapraz ya da dikey olarak getirmektir. Bunu yaparken, rakibi kollamak da gerekiyor elbette.

MANTIK
Oyunun programlanmasında sihirli bir hesaplama bulunmakta. Dokuz kutucuğa aşağıdaki dizilişte gösterildiği gibi numaralar vermek. Yukarıdaki kurallara uygun olarak üç taş bir araya getirildiğinde kutulardaki sayıların toplamı 15 rakkımını göstermektedir. Bu sayede hangi oyuncunun oyunu kazandığını tesbit etmek oldukça kolaydır.

GELİŞİM
Oyunu yazıp ilk çalıştırdığımda bilgisayarın çok kolay bir şekilde yenilmesi beni hayal kırıklığına uğratmadı desem yalan olur aslında. Bilgisayar rastgele boş olan kulara taş koymakta ve bu nedenle sürekli kaybetmekteydi. Aklıma imkansız diye birşey yoktur sözü takıldı. 9 karede imkansızı yapmaya karar verdim. Kodları geliştirmeye ve ilaveler yapmaya başladım. ilk olarak oyunu text ekranından kurtararak grafik arabirimine aktardım.

Daha sonra bilgisayara savunma ağarlıklı bir oyun oynatma düşüncesiyle kodları bu yönde yazmaya başladım, ancak farklı kişilere oyunu oynattıkça birşeylerin yanlış gittiği ortaya çıktı. Bilgisayar savunma yapmaya çalıştıkça karşısında ki oyuncu sürekli kazanıyordu. Etki, tepki olayı diye düşündüm.

Bu şekilde devam etmem durumunda hiçbir zaman bilgisayarın istediğim gibi oynayamayacağını gördükten sonra hedef değiştirerek saldırı taktiği üzerinde durmaya başladım. Amacım rakip oyuncuya fırsat vermeden sürekli sonuca gitmeye çalışmaktı. Bu sayede oyuncu savunma yapacak ve kazanmak için düşünmeye pek vakti kalmayacaktı.

SONUÇ
Şimdi indirip oynayacağınız oyunu eminim bir kez bile yenemeyeceksiniz, en azından bugüne kadar yenen çıkmadı. (ekran görüntüsünü alarak photoshop’ta değiştirenler dışında. Oyunu oynayanlara şans ve sabır diliyorum.

YORUMLAR