5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Geçin

Bilgisayar (PC) hızlandırma yöntemleri neler? Hazırladığımız rehberde yer alan yöntemleri uygulayarak bilgisayarınızı daha hızlı hale getirebilmeniz mümkün.

Bilgisayar (PC) hızlandırma işleminin bir süre sonra uygulanması gerekiyor çünkü hayalimizdeki dizüstü veya masaüstü bilgisayarı almış olsak ta Windows işletim sisteminin yapısı gereği belli bir müddet sonra hissedilebilir yavaşlamalar başlıyor.

Aylardır para biriktirdiniz ve rüyalarınızı süsleyen Windows işletim sistemli bir bilgisayar satın aldınız. Her türlü oyunu oynatabilen aynı zamanda müzik dinleme, çalışma, internete girme gibi temel işleri de rahatlıkla yapabilmenize izin veren son model sisteminiz bir süre sonra istemeseniz de yavaşlamaya başlayacaktır.

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma Nasıl Yapılır?
YAZILIM

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın belirli bir saatte kendi kendine kapanmasını mı istiyorsunuz? İşte Windows 10 PC zamanlı kapatma ayarı için uygulamanız gereken adımlar!

Sistemi derinlemesine tarayıp düzeltmeler sunan programlar var ancak bu programları kullanmadan Windows’un kendi araçlarını kullanarak ta sistemi bir nebze de olsa ferahlatmanız mümkün. Peki, PC hızlandırma işlemi için hangi yöntemlerin uygulanması gerekiyor?

Bilgisayar (PC) Hızlandırma Yöntemleri Neler?

  • Geçici internet dosyaları klasörünü boşaltın
  • Sürücü temizlemeyi ihmal etmeyin
  • Bilgisayarı en iyi performans için ayarlayın
  • Başlangıçta çalışan programları kapatın
  • Anti virüs programı indirin

Yukarıda bilgisayarınızı hızlandırmanıza olanak tanıyan yöntemler yer alıyor. Bu yöntemleri nasıl uygulayabileceğinize aşağıdan göz atabilirsiniz.

1 Geçici İnternet Dosyaları Klasörünü Boşaltın

Web sayfalarının hızlı yüklenmesi için sabit sürücüde web sayfa içeriklerini depolayan Geçici İnternet Dosyaları klasörünü aydan aya temizlemeniz hem sisteminizin performansını hem de güvenliğini olumlu yönde etkiler.

Girdiğiniz web sitelerini tutan klasörün içeriğini tamamıyla temizlemenin en kısa yolu Disk Temizleme. Kısa bir taramanın ardından listelenen silinecek dosyalardan arasından Geçici İnternet Dosyaları’nı seçin. Daha sonra "Tamam" butonuna tıklayarak onayladığınızda klasörü temizlemiş olacaksınız.

2. Sürücü Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Bilgisayarınızı sadece oyun oynamak için değil; aynı zamanda çalışmak için de kullanıyorsanız farklı türde onlarca dosyanın yazılması sonucunda bir müddet sonra sisteminiz eski performansından ödün vermeye başlar.

İlk başta açılması saniye sürmeyen Word veya Excel dosyanızın açılması oldukça zaman alacaktır. İş odaklı sistemde çalışmayı verimliliği azaltan bu durumdan kurtulmak için Sürücü Temizleme aracını kullanabilirsiniz.

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir olarak arattığınızda ulaşabileceğiniz "Sürücüleri En İyi Duruma Getir" ekranında sürücü seçiminizi yaptıktan sonra "En İyi Duruma Getir" seçeneğini seçtiğinizde uzun bir işlemin ardından seçtiğiniz sürücünün daha verimli çalışması sağlanacaktır.

Üçüncü parti Disk Birleştirme programlarını da kullanabilirsiniz. Bu işlemi de aylık olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Bu arada SSD diske sahipseniz sürücü birleştirme yarardan çok zarara neden olur.

3. Bilgisayarı En İyi Performans İçin Ayarlayın

Yavaşlayan sisteminizi canlandırmanın diğer bir yolu da grafiksel kullanıcı arayüzünü en iyi performans için ayarlamak. Performans Seçenekleri ekranında Görsel Efektler sekmesine gelip varsayılan olarak “Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin”i “En iyi performans için ayarla” olarak değiştirdiğinizde belki animasyonlara elveda diyeceksiniz ancak sistemin hızı hissedilebilir derecede artış gösterecek.

4. Başlangıçta Çalışan Programları Kapatın

Windows’u SSD disk üzerine kurduysanız sisteminizde ne kadar program kurulu olursa olsun masaüstünüzü görmeniz fazla uzun zaman almayacaktır. Ancak sisteminiz standart bir sabit sürücüde ise başlangıçta çalışan programlara dikkat etmenizde daha doğusu ayar çekmenizde fayda var.

Başlangıçta çalışarak sistemin geç açılmasına neden olan programları görmek için Görev Yöneticisinde Başlangıç sekmesine geliyorsunuz ve listeden gereksizleri devre dışı bırakıyorsunuz.

5 Anti Virüs Programı İndirin

“Ben üst düzey kullanıcıyım, benim bilgisayarımda virüsün işi ne?” demeyin ve sisteminize bir anti virüs programı kurun. Böylelikle sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızı yavaşlatabilecek kötü amaçlı yazılımları silebilirsiniz.

Gerek ücretli gerekse de ücretsiz çok sayıda tercih edebileceğiniz güvenlik programı mevcut ancak Windows ile önyüklü gelen Windows Defender da basit kullanımlı olması, işlemciyi yormaması ve sürekli güncellenerek en yeni virüslere karşı koruma sağlaması yönünden işinizi görecektir.

Ayda bir tama tarama yapmak virüslerin sisteme yerleşmesini engelleyecek; dolayısıyla da sisteminizin performansını stabil düzeyde tutacaktır. Defender fazlasıyla basit geliyorsa güçlü bir anti virüs programı yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

En İyi Antivirüs Programları
GÜVENLİK

En İyi Antivirüs Programları

Sizler için oluşturduğumuz bu listede en iyi antivirüs programları ile karşınızdayız. Peki listemizde hangi programlar yer alıyor?

Bu yazıda bilgisayar (PC) hızlandırma yöntemlerini sıraladık. Konuya dair düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.