Akıllı Telefonu Modem Olarak Kullanma

Akıllı telefonunu modem olarak kullanmak isteyenlerin çok işine yarayacak blog yazımız. Bu blog sayesinde istediğini yerde Wi-Fi dağıtabileceksiniz.

Akıllı Telefonu Modem Olarak Kullanma

Teknolojinin vazgeçilmez ürünü akıllı telefonlar gün geçtikçe değişiyor ve gelişiyor. Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken cihazlar hakkında bazı püf noktaları gözümüzden kaçırabiliyoruz.

Akıllı telefonların olmazsa olmaz ihtiyacı internettir. ADSL kaynaklı bir internetiniz veya dışarıda internet paketiniz olmadığı zaman çıldırmamak elde değil. Aşağıda anlatacağımız yöntemle arkadaşınızdan internetini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Farklı durumlar için düşünürsek; dizüstü bilgisayarınız ile dışarıya çıkıp internet bulamamnız çok kötü bir durum. Ama akıllı telefonunuzda olan internet paketini dizüstü bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Uzun lafın kısası akıllı telefonunuzu kablosuz modeme çevirerek Wi-Fi erişimi olan tüm cihazlara internet dağıtabilirsiniz.

Telefonu modeme dönüştürme işlemine başlıyoruz. Aşağıdaki adımlar genel olarak tüm cihazlar için aynı yöntemle gerçekleştiriliyor.

 

İlk olarak telefonumuzun ayarlarına giriyoruz. Telefon ayarları cihaza göre farklı şekillerde olabiliyor. Ayarlar bölümünden biz "diğer" deyip gelişmiş ayarlara ulaşacağız. Sizin cihazınızda aşağıdaki resim normal olarak çıkıyorsa bir yere girmenize gerek yok. Hemen aşağıdaki adıma geçelim.

Telefonumuzun kablosuz ayarlarına girdik. Genellikle kablosuz dağıtım ayarı bu bölümde bulunur. Bizim anlatım yaptığımız cihazda "Tethering ve taşınabilir hotspot" adı verilen bölüm kablosuz olarak internet dağıtımına yarıyor. Akıllı telefondan kablosuz olarak internet dağıtımına "tethering" deniyor. Taşınabilir Wi-Fi alanı genel olarak cihazların kullandığı Türkçe isimdir.

Yukarıda bulunan ekran görüntüsüne benzer bir bölüm karşınıza çıkacaktır. Buradan kablosuz özelliğini açabilir veya ayarlarını yapabilirsiniz. Kablosuz özelliği açmak isterseniz mavi onaylama işareti olan bölüme tıklamanız gerekiyor. Ayar yapmak isterseniz aşağıdaki resme geçelim.

Telefonumuzu modem olarak kullanacağımız için tüm ayarları yapmamız gerekli. Buradan telefonumuza isim verebilir, dağıtım tipini seçebilir ve güvenlik için şifre oluşturabiliriz. Bunlar genel olarak yapılması gereken basit ayarlar. Bunları yaptıktan sonra kaydedip yukarıdaki resimdeki gibi Wi'fi dağıtımını açmalısınız.

Hatırlatmalar: Telefonunuzun kablosuz dağıtım özelliği açtıktan sonra operatörünüzün internet ayarını da açmalısınız. Aksi taktirde internet dağıtımı olmayacaktır. Bunun yanı sıra bu işlemin telefonunuzun şarjını daha hızlı bitirdiğini de sizlere hatırlatıyoruz.

Arkadaşlarınıza internet dağıtıp cömertliğinizi gösterebileceğiniz bir blog anlatımımızın daha sonuna geldik. Aşağıdaki bağlantılar yardımıyla diğer blog yazılarımızı okuyabilir veya bu blog yazısına yorum yapabilirisiniz.

RSS Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Kabul Ettiğiniz Kullanım Koşulları Ne Kadar Korkunç Olabilir?

Google Chrome Denetlenen Kullanıcı Özelliği Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR