Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Nasıl Engellersiniz?

Yazımızda farklı çağrı engelleme yöntemlerinden bahsediyoruz

Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Nasıl Engellersiniz?

Gecenin ortasında yatağınızda derin derin uyurken telefonunuz aniden çalmaya başlayınca yatağınızdan zıplıyor musunuz? Toplantıdayken veya dersteyken gelen bir çağrı nedeniyle tansiyonunuz bir anda tavan yapıyor mu? Eski sevgiliniz peşinizi bırakmıyor, sizi sürekli telefonla rahatsız ediyor mu? Reklam amaçlı aramalardan bıktınız mı? Ya da en basit şekliyle telefon sapıklarının tacizlerine maruz kalıyor musunuz? Eğer bir Android akıllı telefon sahibiyseniz ve bu tür problemlerden şikayetçiyseniz bu yazımızda dertlerinizi çözecek Android arama engelleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu istenmeyen çağrı engelleme yöntemlerinden faydalanarak huzura erebilir, başınızın ağrımasının önüne geçebilirsiniz.

Yazımızda tek bir Android çağrı engelleme yöntemi yerine birden fazla istenmeyen aramaları engelleme yönteminden bahsedeceğiz. İlk olarak Android cihazınızın dahili arama engelleme yöntemine göz atalım:

Android Cihaz Üzerinden Arama Engelleme:

Android işletim sistemi ilk yayınlandığında bir süre bu işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda dahili arama engelleme özelliği yoktu. Neyse ki güncellemelerle birlikte bu özellik Android cihazlara kazandırıldı. Bu özelliği kullanarak size arama yapan numaraları veya rehberinizde kayıtlı numaraları engelleyebilmektesiniz. Size gelen çaprıları engelleyebilmek için telefonunuzun arama kaydına girin ve gelen çağrılar bölümünü ziyaret edin:

Bu bölümde engellemek istediğiniz numarayı bularak üzerine dokunarak parmağınızı basılı tutun ve karşınıza bir menü çıkana kadar bekleyin. Bu menü çıkınca "Engellenenler listesine ekle" seçeneğini seçerek numarayı engelleyebilirsiniz:

Eğer telefon rehberinizde kayıtlı olan bir numarayı engellemek isterseniz rehberinizi açın ve sonrasında engellemek istediğiniz kişinin rehber kaydını bularak üzerine dokunun:

Kişi detayları görüntülendiğinde sayfanın sağ üst köşesindeki menü tuşuna dokunun:

Açılan menüden "Engellenenler listesine ekle" seçeneğini seçin:

Bu yöntemi uyguladıktan sonra engellediğiniz numaralardan gelen aramalar otomatik olarak etkisizleştirilecek, ayrıca engellenen numaralardan gelen sesli mesajlar da silinecek.

Eğer önceden engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırmak isterseniz telefon rehberinizi açın ve rehberde sağ üst köşede yer alan menü tuşuna dokunun:

Menü açılınca "Kişileri yönet" seçeneğini seçin:

Bu menü altındaki "Engelleme listesi" bölümünden engellediğiniz numaraları yönetebilirsiniz:

Bu engelleme seçenekleri telefon modellerine göre farklılık gösterebiliyor. Eğer bu yolla numara engelleme işlemini gerçekleştiremiyorsanız yazının alt bölümünde listeleyeceğimiz alternatif yöntemlere göz atabilirsiniz.

Uygulama Yoluyla Arama Engelleme

Android cihazınız üzerinde arama engelleyebilmeniz için farklı uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Bu uygulamalar yukarıda anlattığımız standart Android arama engelleme seçeneği ile karşılaştırıldığında kullanışlı ek özellikler de sunabiliyorlar. Dilerseniz bu uygulamalara kısaca göz atalım:

Truecaller

Truecaller aslında Android cihazınızın varsayılan rehber uygulamasının yerini alabilecek alternatif bir rehber uygulaması. Uygulamanın rehber kayıtlarında kişilerle ilgili detaylı bilgiler sunma, bilinmeyen numaraları gösterebilme gibi kullanışlı ek özellikleri de mevcut.Bu özelliklere ek olarak Truecaller çağrı engelleme özelliğine de sahip.

Truecaller'ın arama engelleme özelliğinin kullanışlı yönü ise kullanıcı topluluğu tarafından raporlanmış gereksiz aramalar yapan numaraları tek dokunuşla engelleyebilmenize imkan tanıması. Ayrıca uygulama aracılığıya gizli numaralardan gelen bütün aramaları da engelleyebilmektesiniz.

Truecaller engelleme metodunu seçmenize de izin veriyor. Dilerseniz engellenen numaralardan gelen çağrıları otomatik olarak reddedebiliyor, dilerseniz sessize alabiliyorsunuz.

Uygulamanın iOS ve Windows Phone versiyonları da bulunmakta:

Mr. Number

Mr. Number, Truecaller ile karşılaştırıldığında biraz daha az özelliğe sahip olan bir uygulama. Fakat Mr. Number sadece arama engelleme üzerine yapılandırılmış. Mr. Number size sizi arayan numaralar hakkında bilgi verebiliyor. Tehlikeli bir kaynaktan gelen çağrılarda ise telefonunuz çalarken uygulama alarm veriyor. 

Mr. Number'ın engellenen numaraları farklı kategoriler altında gruplandırması da işinize yarayabilecek bir özellik.

Call Blocker

Call Blocker kullanıcılara kendi beyaz listelerini ve kara listelerini yapma imkanı veriyor. Engellemek istediğiniz numaraları kara listenize ekleyebilirken çağrı almak istediğiniz numaraları beyaz listenize ekleyebiliyorsunuz. 

Call Blocker farklı engelleme seçenekleri de sunuyor. Dilerseniz sadece beyaz listenizden ve rehberinizdeki numaralardan gelen aramaları kabul edebiliyor, dilerseniz sadece beyaz listenizden gelen aramaları kabul edebiliyorsunuz. Yani uygulama sadece izin verdiğiniz kişilerin size ulaşabilmesine imkan tanıyor.

Umarız bu yöntemler ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

YORUMLAR