Arızalı USB Bellek veya Hafıza Kartındaki Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Arızalı USB ve hafıza kartınızda bulunan dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu rehbere göz atabilirsiniz.

Arızalı USB Bellek veya Hafıza Kartındaki Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

USB bellekler ve hafıza kartlarında çok fazla veri sakladığımız bir gerçek. Bu durum karşısında, bir şeyler ters gittiğinde endişelenmemek de oldukça zor. Çeşitli verilerinizin yok olduğunu düşünmek ne kadar acı verici değil mi? Ancak, paniğe kapılmadan önce verilerinizi kurtarmaya yönelik adımlar atmanız oldukça önemli. Eğer şansınız varsa, verilerinizi zarar görmeden kurtarabilirsiniz. Bu rehberimizde, arızalı USB bellek veya hafıza kartındaki dosyalar nasıl kurtarılır? Sizlere anlatacağız.

1. Temel Bilgileri Kontrol Edin

Öncelikle, temel sorun giderme adımlarını uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin, USB bellek veya hafıza kartını farklı bir bağlantı noktasında veya farklı bir bilgisayarda deneyebilirsiniz. Eğer, diğer bağlantı noktalarında veya farklı bilgisayarda çalışıyorsa sorun ortadan kalkmış demektir. Sorun devam ediyorsa, diğer maddelere devam edelim.

2. Sürücü Harfini Değiştirin

USB belleğinizi bilgisayarınıza bağladığınızda, Dosya Gezgini’nde sürücüyü görebiliyor fakat verilere erişemiyorsanız verilerinizin bozulması sonucuna ulaşabilirsiniz. Ancak durum düşündüğünüz gibi olmayıp, Windows’un aygıtınıza bir sürücü harfi atayamamasından kaynaklı olabilir. Neyse ki, sürücü harfi değiştirmek oldukça kolay.

Çalıştır konsoluna diskmgmt.msc yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra açılan pencerede USB sürücünüzü bulun ve sağ tıklayarak Sürücü harfi ve yolu değiştir seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede Değiştir butonuna tıkladıktan sonra açılır listeden kullanılmayan bir sürücü harfi seçin ve tüm pencerelerde Tamam butonuna tıklayın. Bu adımlardan sonra USB bellek, seçtiğiniz harfi kullanacaktır. Eğer dosyalarınıza hala erişemiyorsanız, diğer maddelere geçebilirsiniz.

3. Sürücüleri Yeniden Yükleyin

Dosyalarınıza erişim sağlayamıyorsanız, hata USB bellekte veya verilerinizde değil, Windows sürücülerinin bozulması olabilir. Bu nedenle, sürücülerinizin çalıştığından ve herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için sürücüleri yeniden yüklemek yerinde olacaktır.

Aygıt Yöneticisi'ne girdikten sonra Disk Sürücüleri menüsünü genişletin ve düzeltmek istediğiniz sürücüye sağ tıkladıktan sonra Cihazı kaldır seçeneğine tıklayın. İşlem tamamlandığında diski çıkarın ve sistemi yeniden başlatın. Sistem yeniden başlatıldığında USB diskinizi veya hafıza kartınızı yeniden bağlayarak otomatik olarak sürücülerin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Diski Kontrol Edin

Dosyalarınızı hala kurtaramadıysanız umudunuzu kaybetmeyin, sizin için hala alternatif çözümlerimiz mevcut. Diskinizi kontrol etmek için Windows Gezgini veya Komut İstemi’ni kullanabilir ve verilerinizi kurtarmaya çalışabilirsiniz.

Bu Bilgisayar'a (ya da Bilgisayarım) girdikten sonra sonra sürücünüzü bulun ve sağ tıklayın. Ardından Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Araçlar > Denetle adımlarını izleyin ve Sürücüyü Onar seçeneğine tıklayın. Bu seçenek ile sürücüdeki dosya sistemi hatalarını denetleyebilir ve varsa sorunları çözebilirsiniz.

Diğer yöntemde ise Komut İstemi’ni başlattıktan sonra chkdsk e: /r komutunu uygulayın. Buradaki e harfi yerine sürücünüzün harfini yazmanız gerekiyor. Bu komutu uyguladıktan sonra sürücüyle ilgili temel bilgileri verdikten sonra tarama başlatılıyor ve bulunan hatalar ve onarımlar listeleniyor. Yukarıda gördüğünüz gibi bizim sürücümüzde herhangi bir soruna rastlanmadı.

5. Üçüncü Taraf Uygulamaları

Bu seçeneğe kadar geldiyseniz dosyalarınıza hala ulaşamadığınızı varsayıyoruz. Bu yöntemde ise üçüncü taraf bir uygulama deneyerek dosyalarınızı kurtarmaya çalışabilirsiniz. Bu iş için size önereceğimiz uygulamalar:

TestDisk & PhotoRec: Teknik olarak iki farklı uygulama olan TestDisk & PhotoRec, birlikte çalışarak dosyalarınızı kurtarabilir. PhotoRec, 200’den fazla dosya türünü destekleyerek dosyalarınızı, TestDisk ise disklerdeki bölümleri kurtarıyor.

EaseUS Data Recovery Wizard: Sabit diskler, SSD, USB, hafıza kartları ve dijital kameralarla çalışan uygulamada bozuk sürücüler, sektör kaybı, yanlışlıkla silinme ve sürücü hataları da dahil olmak üzere birçok senaryoda verileri kurtarabiliyor.

Recuva: Birincil sabit diskinizin yanında USB sürücüler ve diğer harici ortamlarla çalışan Recuva, silinen dosyalar konusundaki uzmanlığıyla birlikte bozuk dosyalarınızı da kurtarmanızda yardımcı olabilir.

6. İşi Uzmanına Bırakın

Tüm alternatifler başarısızlıkla sonuçlandıysa, artık son seçenek olarak veri kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir şirkete başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Verileriniz çok önemliyse ve mutlaka kurtarmanız gerekiyorsa bir miktar ücret ödeyerek verilerinizi kurtarabilirsiniz.

USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir?

USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

YORUMLAR