TestDisk & PhotoRec

TestDisk & PhotoRec

kullanıcı

TestDisk & PhotoRec, hasarlı sabit diskleri onarabileceğiniz ve silinen verilerinizi kurtarabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

TestDisk & PhotoRec, içerisinde yer alan özel araçlar yardımıyla sabit diskiniz üzerindeki hassas verileri tarayan ve sabit diskinizi onaran ücretsiz bir yazılımdır. Aynı zamanda program sabit diskiniz üzerinde yer alan hatalı bölümleri tekrar yapılandırır ve silinen verilerinizi kurtarabilmenize de olanak sağlar.

Komut satırı üzerinde çalışan program yardımıyla gerçekleştirmek istediğiniz tüm görevleri kolayca seçebilirsiniz. Bölüm yapısını analiz edebileceğiniz ve seçmiş olduğunuz sabit disk üzerindeki kayıp bölümleri kolaylıkla bulabileceğiniz TestDisk oldukça kullanışlıdır.

Program aynı zamanda disk geometrisini değiştirmek ve diskin ilk sektörü üzerine MBR kodu yazdırmak için kullanılabilir. Ayrıca bir bölüm üzerinde yer alan tüm verileri silebilir veya önyüklenebilir olmayan diskleri önyüklenebilir hale getirebilirsiniz.

Hasarlı veya boş bölüm tabloları içeren sistemler için kullanıcılara onarım çözümleri de sunan program, kayıp bölümleri bulur ve veriler için yeni tablolar hazırlar.

Hem acemi hem de profesyonel bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılabilecek olan program, komut satırı üzerinden çalıştığı için başlangıçta biraz karışık gelebilir ama kolay kullanımı sayesinde zaman içerisinde programı zorlanmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.