Bilgisayarınıza 5 Adımda RAM Dopingi

Bilgisayarınıza 5 adımda RAM Dopingi yapın. Böylece tüm oyunları en yüksek performansla oynayabilirsiniz.

Bilgisayarınıza 5 Adımda RAM Dopingi

Şüphesiz, bilgisayarımızın olmazsa olmazlarından biri RAM’dir. Arızalanması, yavaş çalışması çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu yazıda RAM’inizin performansını arttırmaya yönelik ipuçları bulacaksınız.1. ReadyBoost Özelliği

RAM’de yer açmak için Görev yöneticisi kullanmak da bir başka yöntem. İşlemler sekmesinde listeyi kontrol edin. Normalin üzerinde RAM kullanan bir uygulama varsa, tespit edip işlemi sonlandırabilirsiniz.

İsterseniz Performans sekmesinden, Kaynak İzleyici’yi açıp Bellek sekmesine tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. Bu bölümde sisteminizin RAM’i nasıl kullandığını grafik şeklinde görebilirsiniz.

3. Gereksiz Yazılımlar

Görev yöneticisini sürekli kullanıyorsanız, bazı programların sürekli olarak RAM’de yer kapladığını fark etmişsinizdir. İlgili programa sürekli ihtiyaç duymuyorsanız, onu kaldırabilirsiniz. Ya da daha kesin bir çözüm yolu olarak sistem açılışından kaldırabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için; Görev yöneticisinden Başlangıç sekmesini kullanın. (Alternatif yöntemi: Çalıştır’a “msconfig” yazıp enter’a basın. Açılan pencereden Başlatma sekmesine gidiniz.)

4. RAM Temizlik Programları

Görev yöneticisi size zor geliyorsa, bu işlemleri gerçekleştiren yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar, belleği sürekli olarak kullanan programları bulup kapatıyorlar. Cleanmem ve SuperRAM araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlar RAM’inizi temizlemenize yardımcı olacaktır.
5. RAM Takviyesi

Belirttiğimiz çözümler, RAM sorunlarınız için size yardımcı olacaktır. Fakat bu yöntemler her zaman işe yaramayabilir. Bu yüzden kesin çözüm yöntemi, RAM’inizi yükseltmek. Yeni RAM eklemek, önemli performans artışı sağlayabilir. Tabii bunun için hangi tür RAM kullandığınızı bilmeniz gerekiyor. Bunu da  CPU-Z tarzı bir araçla bulabilirsiniz ya da bu konuda uzman birine danışabilirsiniz.YORUMLAR