Bilgisayarınızın Açılış Hızını Arttırmak İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yol

Bir çoğumuz bilgisayarlarımızı yeniden başlatmaktan çekiniriz. Çünkü o arada geçen bir iki dakikalık zaman zarfı bizlere hiç geçmeyecekmiş gibi gelir. Sizlere önereceğimiz 10 ince ayarla bilgisayarlarınızın açılış ve yeniden başlatma sürelerini önemli ölç

Bilgisayarınızın Açılış Hızını Arttırmak İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yol

Bir çoğumuz bilgisayarlarımızı yeniden başlatmaktan çekiniriz. Çünkü o arada geçen bir iki dakikalık zaman zarfı bizlere hiç geçmeyecekmiş gibi gelir. Sizlere önereceğimiz 10 ince ayarla bilgisayarlarınızın açılış ve yeniden başlatma sürelerini önemli ölçüde kısaltabileceksiniz.

Aslında genel olarak bakıldığında bilgisayarımızın açılış ve yeniden başlatma hızını arttırmak için bir çok yola başvurabiliriz ama biz sizler için diğerlerinden daha çok önem arz ettiğini düşündüğümüz ince ayarları kendimizce seçmeye çalıştık.


10. İnce Bios Ayarları

Bilgisayarınızı ilk kez kurduğunuzda, bios sizin işlerinizi en rahat ve sorunsuz şekilde yapabileceğiniz gibi ayarlanmıştır ama isteğinize göre bazı ayarları etkisizleştirerek daha iyi performans elde edebilirsiniz. Bilgisayarınızı başlattığınız sırada DEL (veya biosa girmek için bilgisayarınızda hangi tuşa basmanız gerekiyorsa) tuşuna basarak  bios ayarlarınza giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarımızın başlangıç performansını arttırmak için biosta yapmamız gereken en önemli ayar “Quick Boot” sekmesini kapatarak hard diskimizin ilk sürücü olarak atamaktır (yani hard diskimizin adı en üstte olmalı). Böylelikle bilgisayarınız açıldığı sırada cd-rom, disket sürücü veya herhangi başka bir bellek aramakla uğraşmayacağı için açılış süresinde gözle görünür bir artış meydana gelecektir. Daha sonra herhangi bir cd yardımıyla bilgisayarımızı başlatmak istediğimizde yine bios ayarlarına girerek quick boot sekmesini aktif ederek cd-rom sürücümüzü ilk sürücü olarak gösterebiliriz.

 

9. Windows Başlangıcında Çalışan Gereksiz Uygulamaları Temizlemek

Bilgisayarımızın başlangıç hızını arttırmak için yapmamız gereken en önemli ayarlardan biriside Windows açıldığı sırada çalışan gereksiz programları başlangıçtan kaldırmaktır. Bunu yapmak için Windows başlat çubuğunun arama sekmesine msconfig yazarak msconfig.exe yi çalıştırmalı ve karşımıza çıkan pencerede başlatma sekmesine tıklamalıyız. Bu işlemden sonra karşımıza gelen pencerede windows açılışında devreye giren uygulamaların listesi göreceğiz. Uygulama listesinde bu uygulamaların her birinin ne işe yaradığını, ne için kullanıldığını görebilir ve işimize yaramayacağını düşündüklerimizi kaldırarak bilgisayarımızın başlangıç hızını arttırabiliriz. Bu işlemi sizin için yapabilecek en yararlı programlardan birisi olan Soluto'yu sitemizden indirmek için;

 

8. Başlangıçta Açılan Windows Hizmetlerini Erteleyin

Birçok kişi msconfig’deki hizmetleri kapatmanın açılış süresini arttırdığını savunmaktadır ama biz bu işlemin karışık bir işlem olduğunu düşündüğümüz için çok üzerinde durmayacağız. Ancak açılışta devreye giren belli bir takım başlangıç hizmetlerinin çalışmasını erteleyerek bilgisayarımızın açılış süresini hızlandırabiliriz. Zaten bu hizmetlerin birçoğuna bilgisayarınız açıldığı anda ihtiyacınız olmayacaktır.

 

7. Başlangıç Ekranındaki Geri Sayım Ayarlarını Düzenleyin

Eğer bilgisayarınızda çift işletim sistemi kuruluysa açılışta size hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi soran bir ekranla karşılaşırsınız. Windows için genel olarak bu ekranın varsayılan geri sayım süresi 30 sn olarak belirlenmiştir. Bu süreyi msconfig  > önyükleme  > zaman aşımı sekmesindeki değeri değiştirerek düşürebilirsiniz.

 

6. Kullanılmayan Donanımları Etkisizleştirin

Bilgisayarınız her açılışta sistemde tanımlı olan tüm donanımı teker teker yükler ve açılış hızının yavaşlamasına neden olur. Bunu ortadan kaldırmak için kullanmadığımız sürücüleri belirleyerek etkisiz hale getirmeliyiz. Örneğin bunlar disket sürücüleri, bluetooth sürücüleri, faks-modem sürücüleri ve bilgisayarımız kablo yardımıyla internete bağlanıyorsa wi-fi (kablosuz ağ) sürücüleri olabilir. Windows başlangıç çubuğunun arama kısmından aygıt yöneticisini çalıştırdığımızda, karşımıza gelecek listeden kullanmadığımız sürücülerin üzerine sağ tıklayarak “devre dışı bırak” butonuna tıklayarak etkisizleştirebiliriz. Bu sayede açılış sırasında yüklenen sürücülerin sayısını azaltarak başlangıç performansını arttırmış oluruz.

 

5. Antivirüs Programınızı Çalışır ve Güncel Tutun

Antivirüs programı kullanmanın bilgisayarınızın açılış hızını yavaşlatabileceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat durum tam olarak böyle değil. Güncel ve belli aralıklarla tarama yapan bir antivirüs programı bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan koruyacağı için yavaşlamalarında önüne geçmiş olur. Windows Security Essentials bilgisayarınızı korumak için yeterlidir ama bir antivirüs programından daha çok beklentiniz varsa sizler için seçtiğimiz alternatiflerde burada.

 

4. Gereksiz Yazı Fontlarını Silin

Zamanın başlangıcından beri Windows açılışında yazı fontlarını yüklemektedir. Çok büyük bir sorun olarak düşünülmediği halde başlangıç süresinin uzamasında etkin bir rol oynamaktadır. Örnek vermek gerekirse Windows 7 işletim sistemi her açılışında en azından 200 civarında yazı fontunu teker teker yüklemektedir. Bilgisayarımızda bu kadar çok yazı fontu kayıtlı olduğu halde birçok ev kullanıcısı bunların sadece çok küçük bir bölümünü kullanmaktadır. O halde kullanmadığımız yazı fontlarını gizleyerek veya başka bir değişle başlangıçta yüklenmesini engelleyerek açılış hızımızı arttırabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız? Öncelikle Windows başlangıç menüsünde arama kutucuğunda “yazı tipleri” menüsünü açacağız. Burada kullanmadığımız fontları gizleyerek Windows’un başlangıçta bunları yüklemesini engelleyebilir ve açılışı hızlandırabiliriz.

 

3. RAM’inizi Yükseltin

Bilgisayarımızın hızını arttırmak için Ram’leri yükseltmek her zaman değişilmez ve etkili bir yol olmuştur. Bu nedenle bilgisayarınızın çok yavaş çalıştığından şikayetçiyseniz Ram’lerinizi yükseltmenin zamanı gelmiş demektir.

 

2.Bilgisayarınıza Static Bir IP Atayın

Bilgisayarınız açıldığında internete bağlanmak için ağ adresi almak için zaman kaybetmektedir. Kendi tanımlayacağımız static bir ip adresi atayarak bu sorunun da üstesinden gelebiliriz.

 

1. Solid State Drive Kullanın

Günümüzde bilgisayar donanımları arasında en göze batan parçalardan biriside süper okuma ve yazma hızlarıyla solid state hard disklerdir. Fiyatları hala çok uygun olmasa da hızlı bir açılış hızına sahip olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan en önemli donanımlardan birisi solid state disklerdir.

YORUMLAR