En İyi Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri - 2023

Bilgisayar hızlandırma yolları, sistemin daha hızlı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Peki, PC hızlandırma işlemi için hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Bir bilgisayar kullanıcısının cihazında en çok istediği özellikler arasında yer alan istek PC hızlandırmadır. Bilgisayar hızlandırma işlemi için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Yazılımsal olarak bilgisayarınızı hızlandırma ya da donanımsal olarak PC hızlandırma yöntemleri mevcuttur.

Donanım yenilemek daha güçlü bir donanıma geçmek bilgisayarınızın vereceği performansı oldukça arttırmaktadır ancak donanımsal olarak bilgisayarınızı hızlandıramıyorsanız yazılım alanında bilgisayar hızlandırma programı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı yöntemler de uygulayabilisriniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

 • Arka planda çalışan gereksiz programları kapatın.
 • Otomatik başlatılan programları devre dışı bırakın.
 • Depolamada yeterli boş alanın olduğundan emin olun.
 • Bilgisayarınızı düzenli olarak yeniden başlatın.
 • Sürücüleri güncelleyin.
 • İşletim sistemini güncelleyin.
 • Gereksiz sekmeleri kapatın.
 • SSD kullanın.
 • RAM miktarını artırın.
 • Virüs taraması yapın.
 • Bilgisayarınızı temizleyin.
 • PC hızlandırma programı kullanın.

Bilgisayar yavaş çalışıyor, çözümü nedir sorusunun yanıtını merak eden kişiler için uygulanabilecek yöntemleri sıraladık. Listede yer alan yöntemlerin detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Gereksiz Programları Kapatın

Arka planda çalışan programlar, bilgisayarın daha yavaş çalışmasına yol açar. Bu nedenden dolayı Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisi'ni açın ve arka planda çalışan gereksiz programlara sağ tıklayıp "Görevi sonlandır" seçeneğini seçin.

Otomatik Başlatılan Programları Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarı her açtığınızda bazı programlar otomatik olarak açılır ve bu da sistemin yavaşlamasına neden olur. Ctrl + Shift + Esc kısayolu ile Görev Yöneticisi'ni açın. "Başlangıç" sekmesine girin. Gereksiz programların üzerine sağ tıklayın ve "Devre dışı bırak" seçeneğini seçin.

Depolamada Yeterli Boş Alanın Olduğundan Emin Olun

Depolama tarafında yeterli miktarda boş alan yoksa bilgisayarınız daha yavaş çalışır. Program kaldırma araçları kullanarak PC'de kapsamlı temizlik gerçekleştirebilir ve bu sayede yeterli miktarda boş alan elde edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Düzenli Olarak Yeniden Başlatın

Bilgisayarı yeniden başlatmamak veya tamamen kapatmamak, sistemin bir süre sonra daha yavaş çalışmasına yol açar. Dolayısıyla bilgisayarı düzenli olarak yeniden başlatmak, sistemin hızlı çalışması açısından oldukça önemlidir.

Sürücüleri Güncelleyin

Bilgisayar hızlandırma yolları arasında sürücü güncelleme de yer alıyor çünkü güncel olmayan sürücüler, PC'nin daha yavaş çalışması gibi bazı programlara neden olur. Sürücü güncelleme programları sayesinde sürücüleri çok kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

İşletim Sistemini Güncelleyin

 • Windows + I kısayolunu kullanın.
 • "Güncelleştirme ve Güvenlik" kategorisine tıklayın.
 • "Windows Update" sekmesindeki "Güncelleştirmeleri denetle" butonuna basın.
 • Güncelleme işlemini gerçekleştirin.

Gereksiz Sekmeleri Kapatın

Web tarayıcısında çok sayıda sekme açtığınızda bilgisayarda yavaşlama yaşanabilir. Bu nedenden olayı web tarayıcısındaki gereksiz sekmeleri kapatın. Böylece sistem daha hızlı şekilde çalışacaktır. 

SSD Kullanın

SSD'ler HDD'lere kıyasla daha yüksek okuma ve yazma hızlarına sahiptir. Bu da bilgisayarın genel performansında artışın yaşanmasını sağlar. Eğer bilgisayarınızda HDD bulunuyorsa bu donanım bileşenini SSD ile değiştirebilirsiniz. Verilerinizi kaybetmemek için yedekleme işlemi yapmayı unutmayın.

RAM Miktarını Artırın

Bilgisayarın performansına etki eden faktörler arasında RAM miktarı da yer alıyor. Örneğin RAM miktarını 2 GB'dan 8 GB'a yükseltmek fark edilir derecede performans artışı sağlayacaktır. Günümüzde 16 GB RAM yeterlidir ancak gelecek için 32 GB tercih edilebilir.

Virüs Taraması Yapın

Sisteme kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir bu da sistemin yavaşlamasına yol açabilir. Antivirüs programları, bilgisayarda yer alan kötü amaçlı yazılımları tespit eder ve temizler. Bu nedenle antivirüs aracılığıyla virüs taraması yapın.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayar kasasının içerisindeki fanlarda toz ve kir biriktiyse performans olumsuz yönde etkilenir. Fanları dikkatli şekilde temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken donanım bileşenlerine ve fanlara zarar vermeyin. Temizleme işlemine başlamadan önce bilgisayarı kapatın, fişini çekin ve kablolarını çıkarın.

PC Hızlandırma Programı Kullanın

Yukarıda yer alan yöntemlerin yanı sıra bilgisayar hızlandırma programı da kullanabilirsiniz. Bu programlar disk temizleme, disk birleştirme ve kayıt defteri düzenleme gibi bazı işlemleri pratik şekilde gerçekleştirir. PC'nin hızlanmasına yardım eden programların bazılarına aşağıdan göz atabilirsiniz. 

PC Hızlandırma Programları

 • AVG PC Tuneup
 • CCleaner
 • Ashampoo WinOptimizer
 • Razer Cortex
 • SlimCleaner

AVG PC Tuneup

AVG PC Tuneup programı ile bir yandan bilgisayarınızı hızlandırma işlemlerinizi gerçekleştirirken diğer yandan disk temizleme, disk birleştirme, internet hızlandırma, kayıt defteri düzenleme, dosya kurtarma gibi birçok özelliğini kullanabilirsiniz.

CCleaner

Bilgisiyar hızlandırma işlemini yaparken en çok bilinen programlar arasında yer alan CCleaner'ın iki farklı sürümü bulunmakta bunlardan biri ücretsiz iken bir diğeri de ücretli sürümüdür.

Cihazınızdaki gereksiz dosyaları siler, sistem bakımı ve optimizasyonu yapar ve sistem temizliği yaparak bilgisayarınızı hızlandırmakta en işe yarar programlardan biridir. Oldukça kullanışlı ve kolay bir arayüze sahip olan program Türkçe dil desteğide sağlamaktadır.

Ashampoo WinOptimizer

Windows özelleştirme, performans arttırma, sistem analizi ve sistem bakımı gibi birçok özelliği sunan Ashampoo WinOptimizer, bilgisayarınızı ilk günkü hale getirebilir. Kullanışlı ve kolay bir arayüze sahip olan program bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silmekte ve size yapılan işlemler hakkında istatistikler vermektedir.

Razer Cortex

Bilgisayar önbelleğinizi temizlemeye yarayan program  ayrıca bir ekran kayıt programıdır. Kullanıcılara ücretsiz bir şekilde verilen program oyunlarda yüksek performans almanızı sağlar. Bilgisayarınızdaki en önemli donanımlardan biri olan RAM'i sadece oyun için ayırmayada yarayabilir.

SlimCleaner

Cihazınızdaki gereksiz dosyaları silmeye ve bakım yapmaya yarayan SlimCleaner programı ücretsizdir. Bu program sayesinde bilgisayarınız daha hızlı ve istikrarlı çalışmaya olanak sağlıyor. Başlangıç ögelerini ve uygulamaları kontrol etmeye yarayan SlimCleaner bilgisayarınızı en iyi duruma getirmeye olanak sağlar.

Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Masaüstü bilgisayarlara kıyasla laptoplar daha çok ısınmakta ve yavaşlamaktadır. Bunun nedeni laptop donanımlarının masaüstü bilgisayara göre çok daha sıkışık ve üst üste olmasından kaynaklanır. Bu yüzden laptop kullanıcılarının doğru yazımlar ve teknikler ile iyi bir performans alması daha da önemlidir.

 • AVG PC Tuneup
 • CCleaner
 • Ashampoo WinOptimizer
 • Razer Cortex
 • SlimCleaner

Laptop hızlandırmak için yukarıda bahsettiğimiz programları kullanabilirsiniz.

Eğer eski bir masaüstü bilgisayar ya da özellikle laptop kullanıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz yazılımların yanı sıra donanım değişiklikleri yapabilirsiniz. Özellikle cihazınızın HDD yerine yani sabit disk hard disk yerine bir SSD ile değiştirme iki kat fark yaratacaktır. Onun yanında RAM'lerinizi arttırmak bilgisayarınızı neredeyse ilk günkü gibi yapacaktır.

Bu bahsettiğimiz üç yöntemi, SDD, RAM ve programları kullanarak bilgisayarınızı oldukça güçlü hale getirecek, oyun veya diğer programlarda çok daha iyi performans alacaksınız. Burada önemli olan nokta bilgisayar için doğru donanımları seçmek yani bir darboğaz testi yapmak, RAM temizleme işlemini uygulamak oldukça önemlidir.

Neden Windows 10? Windows 10 vs Windows 11
TEKNOLOJİ

Neden Windows 10? Windows 10 vs Windows 11

Windows 10 2015 yılında hayatımıza girmişti. Windows 11 ise daha çok yeni sayılır. Fakat birçok bilgisayar kullanıcısı Windows 11 kullanıyor.

Bu yazıda laptop ve masaüstü bilgisayar hızlandırma yöntemlerini sıraladık. Rehberimizde yer alan yöntemleri uygulayarak sistemin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR