Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı

WhatsApp deneyimini iyileştirmek için kullanabileceğiniz önemli ayarları derledik.

Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı

Mesajlaşma uygulamaları denince akla ilk gelen seçeneklerden olan WhatsApp an itibariyle milyonlarca kullanıcıya sahip devasa bir platform. Hatta pek çok kullanıcı yeni bir akıllı telefon aldıkları zaman ilk iş olarak cihazlarına WhatsApp'ı yüklüyor. Yapılan ölçüm ve araştırmalara göre WhatsApp her ay 700 milyon yeni kullanıcıyla buluşuyor.

Eğer siz de WhatsApp kervanına aylık olarak katılan bu devasa kullanıcı kitlesinin içinde yer alıyorsanız pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz birkaç ayar ile mesajlaşma deneyiminizi bir üst kademeye taşıyabilirsiniz. Son derece basit adımlardan oluşan bu ayarlar, hem güvenliğinizi hem de kullanım alışkanlıklarınızı çok daha iyi bir seviyeye getirecek.

Dilerseniz hemen bahsini ettiğimiz ayarlara göz atalım.

1- Gelen medya dosyalarını saklamayın

WhatsApp'ta varsayılan ayarlar arasında sunulan bu özellik zaman zaman güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. WhatsApp üzerinden bize gönderilen herhangi bir görüntü ne yazık ki otomatik olarak albümlerimize kaydediliyor. Şayet başkası tarafından görülmesini istemediğimiz bir görüntüyse ve silmeyi unutmuşsak başımızı ciddi bir şekilde derde sokabilir.

Neyse ki bu durumun önüne geçmek mümkün. Üstelik çok basit bir ayar sayesinde!

WhatsApp üzerinden gelen fotoğrafların otomatik olarak kaydedilmesini engellemek için;

WhatsApp > Ayarlar > Sohbet Ayarları > Alınan medyayı sakla (kapatın)

Bu işlemden sonra gelen görüntüler sadece mesajlaşma penceresinde duracak, albümünüze kaydedilmeyecek.

2- Mesaj önizlemelerini kapalı tutun

Bir başka güvenlik açığı yaratan özellik olan mesaj önizleme, gelen mesajları bildirim olarak ekranın üst kısmında olarak gösteriyor. Yanımızda birisi varsa ve şayet onun görmesini istemediğimiz bir mesaj alırsak bu özellik gizliliğimizi riske atabilir ve beklenmedik problemler yaratabilir.

Pek mesaj önizleme özelliğini nasıl kapatıyoruz?

WhatsApp > Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeyi göster (kapalı tutun)

Bu işlemden sonra gelen mesajların hiçbiri önizleme olarak gösterilmeyecek.

3- Konum servislerini açık tutun

Konum servisleri gereksiz uygulamalar için açık tutulursa cihazın bataryasını negatif yönde etkiliyor ve aşırı pil tüketimine sebep oluyor. Fakat WhatsApp kesinlikle bu uygulamalardan bir tanesi değil. Bu yüzden WhatsApp için konum servislerini daima açık tutmanızı öneriyoruz. Bu özellik sayesinde o anki konumunuzu mesajlaştığınız kişilerle paylaşabilirsiniz.

WhatsApp'ta konum servislerini açmak için;

Ayarlar > WhatsApp > Konum (kullanırken açık konuma getirin)

4- Son görülme zamanını kapalı tutun

Gizliliği riske atan başka bir unsur olan son görülme zamanı, neyse ki kullanıcı tarafından kapatılabiliyor. Bu özellik sayesinde listemizdeki diğer kullanıcılar en son zaman aktif olduğumuzu görebiliyorlar. Elbette biz de diğerlerinin en son ne zaman aktif olduklarını görebiliyoruz. Genel olarak gizliliği ve güvenliği tehdit eden bir özellik olarak niteleyebiliriz.

WhatsApp'ta son görülme zamanını kapatmak için aşağıdaki adımları izlemek yetiyor.

WhatsApp > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son görülme > Hiç kimse

5- Otomatik sohbet yedekleme

WhatsApp'ın en faydalı özelliklerinden bir tanesi de bu. Sohbet yedekleme özelliği sayesinde kişilerimizle gerçekleştirdiğimiz sohbetler belirli aralıklarla yedekleniyor ve bu şekilde silinseler bile ulaşılabilir oluyorlar. Yedeklenen sohbetler iCloud hesabımız üzerinde depolanıyor.

WhatsApp > Ayarlar > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra sohbetleriniz sizin belirlediğiniz aralıklarda yedeklenecektir.

USB Sürücü ile Güvenliğinizi Nasıl Sağlarsınız?

YORUMLAR