Docx/Doc Dosyası Açma Yolları Neler?

Microsoft Office indirmeden Docx/Doc dosyası açma yöntemleri nelerdir? Bu yazıda Word belgelerinin açılabilmesini mümkün hale getiren yöntemleri sıraladık.

Microsoft 365 olmadan Docx/Doc dosyası açma nasıl yapılır? Bilgisayarında yazılım devinin ofis yazılım paketi olmayanlar için bir arada toplamış olduğumuz yöntemler, Microsoft Word olmadan programın dosya uzantısını açıp görüntülemeyi sağlar.

Başka bir kelime işlemci programı kullanan ancak programın Word ile uyumlu olmamasından ötürü Docx ve Doc uzantılı dosyaları açamayanlar, aşağıda sıralanan çözüm yollarından birine başvurabilir.

Bu makalenin sonunda Docx ve Doc dosyalarını hem online ortamda hem Android hem MacOS hem de iOS işletim sistemli cihazlarda açıp görüntüleyebileceksiniz. Tablette ya da telefonda Docx ve Doc nasıl açılır gibi sorularınız varsa bunlara da cevap bulacaksınız.

Microsoft Office Ücretsiz Kullanma Nasıl Yapılır?
YAZILIM

Microsoft Office Ücretsiz Kullanma Nasıl Yapılır?

Uzun yıllar boyunca hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen, eski adıyla Microsoft Office olarak bildiğimiz Microsoft 365, öğrencilerden çalışanlara kadar oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor.

Docx/Doc Dosyası Açma Yöntemleri Neler?

 • Online Docx açma sitelerini kullanma
 • Tarayıcı uzantıları yükleme
 • Dosya formatı dönüştürme hizmetlerini kullanma
 • Word ile uyumlu kelime işlemci programı indirme

Yukarıda Docx dosyası açma işleminin nasıl yapılacağını merak edenler için doğrudan çözüme götüren yöntemler sıralanmıştır. Bu yöntemlerin nasıl uygulanacağını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

1. Online Docx Formatlı Dosyaları Açma

".Docx" ve ".Doc" uzantılı dosyaları açıp görüntülemek ve hatta düzenlemek için Google servislerini kullanabilirsiniz. Gmail, Google Drive, Google Dokümanlar gibi tarayıcıdan kullanılabilen hizmetler, bilgisayarınızda depolamakta olduğunuz Word dosyalarını açıp görüntülemenize olanak tanır. Google Dokümanlar ile sadece görüntülemekle sınırlı kalmaz aynı zamanda düzenleyebilirsiniz.

Google hizmetlerinin yerine alternatiflere yönlenmek isteyenler için başka bir harika araç da Think Free Online'dır. Think Free Online, Word dosyalarını Microsoft Word olmadan görüntülemenizi sağlayan sağlar.

Think Free Online'da daha fazla avantajdan yararlanmak için ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekir. Böylece dosyalarınızı görüntüleyebilir, çevrim içi olarak kaydedebilir ve istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Bu yöntem, iPad, iPhone, Android tabletten veya telefondan docx uzantılı dosyaları açmanıza da yardımcı olur.

2. Tarayıcı Uzantısı ile Docx Açma

Başka bir Docx dosyası açma yöntemi de bunun için geliştirilen tarayıcı eklentilerini yüklemek. Bu tarayıcı eklentileri, bilgisayarınıza büyük yazılımlar indirmeden belgeleri kolaylıkla görüntülemeniz için geliştirilmiştir.

Mozilla Firefox kullanıcıları, Docs Online Viewer'ı kullanabilir. Bu eklenti, farklı formatlardaki dosyaları açmak için Google Docs ve Zoho Viewer'ın API'ını kullanır. PDF, DOX, DOCX ve diğer pek çok formatı destekler.

Google Chrome kullanıcıları, "Office Belgeleri Düzenleme" eklentisini tercih edebilir. MS Word, Excel, PowerPoint dosyalarını sadece tek bir tıkla açmanıza olanak tanır. Her dosyayı orijinal formatta kaydedebilir, dosyayı başkaları ile düzenlemek için davet etme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özelliği kullanırsanız iş birliği yaptığınız kişilerle sohbet ve fikir alışverişi de yapmanız mümkün.

3. Dosya Formatı Dönüştürme Hizmetleri

 • Zamzar
 • Convertio
 • Anyconv

Bu seçenek çok kullanışlı olmayabilir. Bu nedenle son çare olarak kullanmakta fayda var. Diğer yöntemleri kullanmak istemiyorsanız Docx veya Doc dosyasını başka bir formata dönüştürebilirsiniz. Yukarıda dosya formatı dönüştürme hizmetlerini sıraladık. Bu hizmetlerin nasıl kullanılacağına aşağıdan bakabilirsiniz.

Zamzar Nasıl Kullanılır?

 • Zamzar'ın sitesine girin.
 • "Add Files" butonuna tıklayın.
 • Dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin.
 • "Convert To" butonuna tıklayıp dosya formatı seçin.

"Convert Now" butonuna tıklayıp dönüştürme işlemini başlatın. Bunun için kullanabileceğiniz harika araçların başında Zamzar gelir. Zamzar, belgelerin formatlarını değiştirmek için kullanılan online araçtır. Bu yöntemi kullanabilmek için ilk önce Zamzar’ın internet sitesini ziyaret edin.

İnternet sayfasında yer alan "Add Files" butonuna basın. Daha sonra dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin. "Convert To" butonuna tıklayıp dosya formatını belirleyin. "Convert Now" butonuna tıklayıp dönüştürme işlemini başlatın.

Convertio Nasıl Kullanılır?

 • Convertio’nun sitesini ziyaret edin.
 • "Dosyaları Seçin" butonuna basın.
 • Dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin.
 • Dosya formatını belirleyin.
 • "Dönüştür" butonuna tıklayın.

Docx ya da Doc dosyasını farklı bir formata dönüştürmenize olanak tanıyan hizmetler arasında Convertio da yer alıyor. Bu hizmet sayesinde çok hızlı ve pratik bir şekilde dosya formatı dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle söz konusu dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

Bu işlem için ilk önce Convertio’nun sitesini açın. Daha sonra "Dosyaları Seçin" butonuna tıklayın. Dosya seçme işleminin hemen ardından dosya formatını belirleyin. Son olarak "Dönüştür" butonuna basın.

Anycov Nasıl Kullanılır?

 • Anycov sitesini görüntüleyin.
 • "Dosya seç" butonuna tıklayın.
 • Dosya formatını seçin.
 • "Dönüştür" butonuna basın.

Dosya dönüştürme hizmetleri arasında Anycov da bulunuyor. Bu hizmeti kullanabilmek için ilk olarak söz konusu hizmetin web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Daha sonra "Dosya seç" butonuna tıklayıp dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçmelisiniz.

Dosyayı internet sitesine yükledikten sonra çeşitli seçenekler arasından bir dosya formatı seçin. Son olarak "Dönüştür" butonuna basın. Bu işlemi gerçekleştirmeniz halinde dönüştürme işlemi otomatik olarak başlatılacak.

4. Microsoft Word ile Uyumlu Program Kullanma

Başka bir Docx dosyası açma yöntemi de Microsoft Word ile uyumlu kelime işlemcisi kullanmaktır. Word, Excel, PowerPoint gibi programları destekleyen birçok ücretsiz ofis yazılım paketi vardır. Örneğin Kingsoft Office, Microsoft 365 alternatifi olarak geliştirilmiş ancak ücretsiz olmasına rağmen oldukça gelişmiş bir ofis yazılım paketidir.

Kİngsoft Office, LibreOffice ya da OpenOffice gibi diğer ofis yazılım paketlerinin ".doc" ve ".docx" uzantılı dosyaları açmanızda size büyük yardımı dokunacaktır.

Docx ve Doc uzantılı dosyalar nasıl açılır sorusunun başka bir cevabı da Microsoft Office'i ücretsiz kullanmaktır. Microsoft Office 365 ücretsiz nasıl indirilir ya da kullanılır gibi sorularınız varsa bunların cevabını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR