Dosya Uzantılarını Gösterme Nasıl Yapılır

Windows'unuzda bulunan dosyaların uzantılarını görmek istiyorsanız nasıl yapılır blogumuzda tüm işlemleri görebilirsiniz.

Dosya Uzantılarını Gösterme Nasıl Yapılır

Pek çok bilgisayar kullanıcısı maalesef bilgisayarında yer alan dosyaların uzantılarını nasıl görebileceğini bilmediği için hem güvenlik sorunları ile karşılaşabiliyor hem de dosyalarla ilgili işlemlerinde hangi programları kullanabileceği konusunda kararsızlık yaşayabiliyor.

Özellikle bilgisayarında bir güvenlik yazılımı bulunmayan kullanıcıların, resim dosyası ya da video dosyası ikonlarına sahip zararlı .exe yani program dosyalarına çift tıklamaları neticesinde kişisel verileri çalınabiliyor, şifreleri ele geçirilebiliyor yahut web tarayıcılarına çeşitli zararlı yazılımlar bulaşabiliyor.

Tabii ki dosya uzantılarının gösterilmesi için yapabileceklerimiz var ve hem Windows 7 hem de Windows 8'de çok benzer şekilde işlemler tamamlanabiliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan direkt olarak dosya uzantılarını göstermenin nasıl yapılabileceğine geçelim.

İlk olarak Windows 7'de bilgisayarınızın başlat butonuna basarak yahut Windows 8'de başlat ekranına girerek ilk adımı atmalısınız. Daha sonra her iki sistemde de karşımıza çıkan bölümden "Denetim Masası" seçeneğini kullanarak devam etmeliyiz. Windows 8 kullanıcıları bu noktada dilerlerse direkt olarak başlat ekranındaki ikonu bulabilirler dilerlerse de klavyeden denetim masası yazarak gerekli yere ulaşabilirler.

Denetim Masası'na giriş yaptığınızda karşınıza Windows ayarları ile ilgili pek çok seçenek gelecektir. Bu seçenekler içerisinde her iki Windows sürümü için de "Klasör Seçenekleri" adlı bir ikon yer alacaktır. Bu ikona tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.

Klasör seçenekleri menüsünde pek çok farklı seçenek yer alıyor ancak bizim görüntülememiz gereken kısım "Görünüm" sekmesine geçtikten sonra karşımıza çıkacak.

Görünüm sekmesine geçtiğinizde "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" adlı seçeneğin seçili olduğunu göreceksiniz. Burada yer alan seçimi kaldırdıktan sonra "Uygula" butonuna basmanız bundan sonra tüm dosyaların uzantılarını görme imkanı elde etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle gizli dosyaların gösterilmesini de isteyenler "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" seçeneğine tıklayarak kolayca bilgisayarlarındaki tüm dosyaların gösterilmesini sağlayabilirler.

Yeniden dosya uzantılarını gizlemek için ise aynı işlemleri tekrar etmeniz ve yeniden "Uygula" butonuna basmanız yeterli olacaktır.

YORUMLAR