Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları

'GPU olmazsa oyunun ne anlamı olacak' diyenler için basit bir rehber hazırladık.

Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları

İyi bir oyun platformu yaratmak için PC’nizin teknolojik ve performans açısından yüksek değerde bileşenlere sahip olması ve bu bileşenlerin birbirleriyle uyumu çok önemli. Ezbere PC yükseltmeye çalışmak genellikle performans açısından hüsranla sonuçlanabiliyor. İşte adım adım PC yükseltme rehberimizin lk yazısı; ekran kartı yükseltirken dikkat edilmesi gerekenler.Bu hassas durumu biraz olsun aydınlatabilmek ve PC yükseltme konusunda bir fikir verebilmek adına kısa ve öz bir rehbere ihtiyacımız var. Sonunda iş başa düştü ve o rehberi sizin için hazırladık. Bir yükseltme rehberi serisi olarak, ilk yazımıza ekran kartlarından başlıyoruz.

PC yükseltmeleri ne zaman yapılmalı, nasıl yapılmalı ya da şu andaki PC’niz gerçekten yükseltilmeli mi? Bunlar oldukça görece konular. PC’de oyun oynayabilmek, hele ki son çıkan oyunları tecrübe edebilmek çok önemli. Ancak unutmamak gereken bir konu var PC bir hobi olduğunda oldukça cüzdanı yoran bir uğraş haline gelebiliyor.

Neyin ne zaman yükseltileceğini bilmek hem ekonomik hem de uzun vadede oldukça kararlı bir sistem yaratmanıza yardımcı olacak. Ekran kartlarından başlayalım...

Grafik Kartları ve yükseltme ipuçları

'GPU olmazsa oyunun ne anlamı olacak ki?' diyenler için birkaç önerimiz olacak. Özellikle bir oyun PC’si yükseltilecekse ilk olarak ekran kartı sorgulanmaya başlanır. Bu klasik bir dürtü olsa gerek. Peki, bir grafik kartını ne zaman değiştirmeliyiz?

Bunu Nvidia ve AMD’ye sorarsanız ‘hemen, şimdi, hadi’ cevabı alırdınız. Sonuç olarak pazarı türlü çeşit ekran kartına boğan iki önemli üretici. Bekle diyecek halleri yok. Bazılarımız 30fps ile oyun oynamayı yeterli bulurken, diğerlerimiz 60 fps için kıvranıyoruz.

Bir ekran kartının ne yaparsanız yapın, fps değerleri düşmeye başladığında onun değişme zamanı geldiğini anlıyoruz değil mi? Aşırtma (overclock) işe yaramazsa bu durum daha da kaçınılmaz oluyor. 

Multi-GPU nedir nasıl kurulur

ATX standartalarında bir kasanız varsa PCI slotlarının 2 adet olduğunu fark etmişsinizdir. Bu slotlara aynı özelliklere sahip iki ekran kartı takmanıza olanak veren bir durumdur. Multi-GPU oyun zevkini artırdığı kadar CPU üzerinden de yük kaldırır ancak 800 Watt’tan daha yüksek bir güç kaynağı ihtiyacı duyabilir. Bu durum bütçenizi sarsabilir. Bu yüzden eğer PC yükseltmek için çok büyük bir bütçeniz yoksa multi-GPU işine hiç girmeyin.

Ancak multi-GPU’nun sırrı şurada bir Asus GTX 780 ile EVGA GTX 780’i bir arada kullanabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken ikisi de 3GB of VRAM’e sahip olmalılar. NVIDIA’nın multi GPU sistemine SLI, AMD’ninkine de CrossFire adı verilmiş. Her hangi bir ana kart üzerinde bu konfigürasyonlara gidilebilir. Ama dediğimiz gibi tamamen bütçe önemli.

Multi GPU yapmak isterseniz ana kartınızın mutlaka SLI desteklediğinden emin olmalısınız. AMD CrossFire konfigürasyonu her ana karta uyum sağlar ancak NVIDIA bu konuda biraz nazlıdır.

SLI ve CrossFire için şöyle bir son söz söylemek gerek; anlattığımız gibi CrossFire AMD , SLI ise NVIDIA 'nın çift ekran kartı kullanma teknolojileri. Kullanacağınız karlara göre alacağınız performans oranları değişir. 2 kartı birden kullanırsanız, ikinci karttan yüzde 50 performans artışı sağlarsınız. Öte yandan dikkat etmek de lazım çünkü bazı oyunlar bu teknolojileri desteklemiyorlar. Bunun için 2 kart yerine tek ve güçlü bir kart almak daha mantıklı olabilir.

  1. Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları
  2. PCIe slotların tanımı ve kategorileri
  3. Güç kaynaklarını verimli kullanmak

YORUMLAR