IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

IP Koruma Derecesi nedir, IP sertifikası ne anlama gelir ve bu sertifika hangi cihazlara verilir?

IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

Birçok akıllı telefon modelinin IP sertifikası olduğunu görüyor. Farklı sayılara ve özelliklere sahip olan bu sertifikalar akıllı telefonların dayanıklılığını göstermek adına kullanılıyorlar. Peki IP sertifikası bu ölçeklendirmeyi nasıl yapıyor, yanındaki sayılar ne anlatıyor? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Piyasaya sürülen ilk akıllı telefon modelleri son derece dayanıksızdı ve bozulmaya yatkınlardı. Seneler içerisinde değişen bu durum, bugün akıllı telefonların metrelerce derinlikte bile su geçirmemesine kadar ilerledi. Akıllı telefon üreticileri artık cihazlarını tanıtırken cihazın ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için “suya ve toza dayanıklı” şeklinde cümleler kuruyor, cihazın dayanıklılık seviyesini göstermek için IP sertifikasından bahsediyorlar. Peki herhangi bir cihazın ne kadar dayanıklı olduğunu IP sertifikasından anlayabilmemiz mümkün mü? Bu sertifika ne tür cihazlara veriliyor ve neyin dayanıklılığını temsil ediyor? IP sertifikasının numaraları ne anlama geliyor? Bu yazımızda IP sertifikasıyla ilgili tüm merak edilenlerden bahsettik.

IP Sertifikası Nedir

IP sertifikası, genellikle akıllı telefonların (diğer elektronik cihazlar için de kullanılıyor) sıvılara, toza ve kuma (veya küçük parçacıklı başka bir şeye) olan dayanıklılığını göstermek amacıyla kullanılır. IP kodu bir tür ölçeklemedir. Bu nedenle her türlü akıllı telefon IP sertifikasına sahip olabilir, hatta hiçbir şekilde suya veya toza karşı dayanıklılığı olmayanlar bile. Sertifika, IP Koruma Derecesi kapsamında puanlanan cihazın dayanıklılığını gösterir. Bundan ötürü ölçeklendirme sonucundan “IP sertifikası” olarak bahsedilir.

IP Sertifikası Neyi Ölçekler

Bir cihaza ait olan IP sertifikasında yer alan sayılar, cihazın sadece suya, toza ve kuma olan dayanıklılığını değil, aynı zamanda dış darbelere ve elektrik akımına karşı olan dayanıklılığının da göstergesidir.

IP Sertifikasından Ne Anlaşılır

Akıllı telefonların IP sertifikalarında genelde iki haneli sayı yer alır. Bu sayının ilk hanesi cihazın toza ve kuma karşı olan dayanıklılığını, ikinci hanesi ise sıvılarla temasına karşı olan dayanıklılığını gösterir. Yani IP58 sertifikasına sahip olan bir cihazın toza karşı dayanıklılık seviyesi 5, sıvı temasına karşı dayanıklılık seviyesi ise 8’dir. Toza karşı dayanıklılık seviyesi 6’dan, sıvı dayanıklılığı ise 9’dan fazla olamaz.

IP sertifikalarında yer alan ek sayılar ve harfler, cihazın diğer etkenlere karşı olan dayanıklılığını gösterir. Ancak akıllı telefonların sertifikalarında toz ve sıvı dayanıklılığının dışında pek bir bilgi bulunmuyor.

Google'ın Pixel Telefonları IP53 Sertifikasına Sahip

YORUMLAR