Fotoğraf Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda ve mobil cihazlarda fotoğraf bulanıklaştırma yöntemleri yazımızda

Fotoğraf Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonunuzla, tabletinizle veya dijital fotoğraf makinanızla çektiğiniz fotoğraflara profesyonel bir kalite mi kazandırmak istiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Profesyonel kaliteye sahip bir fotoğraf makinasına sahip olmasanız bile çeşitli fotoğraf düzenleme programlarını, uygulamalarını ve servislerini kullanarak küçük dokunuşlarla standart fotoğraf makinası ve mobil cihazlarla çektiğiniz resimlere fotoğraf bulanıklaştırma işlemini uygulayabilir, çok daha özel görünmelerini sağlayabilirsiniz. İşte bu yazımızda bu işlemi farklı yöntemlerden birini kullanarak nasıl yapabileceğinizi resimli olarak anlatacağız.

Yazımızda 3 farklı yönteme değineceğiz. İlk olarak bir fotoğraf düzenleme programı aracılığıyla fotoğraf bulanıklaştırmayı, ikinci olarak programsız fotoğraf bulanıklaştırma yöntemini, üçüncü olarak da mobil cihazlarda fotoğraf bulanıklaştırmayı anlatacağız. Dilerseniz ilk yöntemimize bir göz atalım:

Fotoğraf Düzenleme Programı Aracılığıyla Fotoğraf Bulanıklaştırma:

Bu iş için kullanımı oldukça pratik olan Pixlr yazılımını tavsiye ediyoruz. Pixlr fotoğraf bulanıklaştırma özelliğinin haricinde fotoğraflarınıza çeşitli fotoğraf filtreleri ve fotoğraf efekt seçeneklerini uygulamanıza, fotoğraflarınızda kesme, kırpma, düzleştirme gibi fiziksel değişiklikleri de yapmanıza yardımcı olan bir yazılım. Pixlr ile fotoğraflarınızı düzenlemeye başlamak için bu bağlantıyı kullanarak programı indirin ve bilgisayarınıza yükleyin:

Pixlr'ın yükledikten sonra programı açın ve program içerisindeki File menüsü altından Open seçeneğini seçerek düzenleyeceğiniz fotoğrafı seçin:

Resim açıldıktan sonra sol taraftaki menüden Fast seçeneğinin üzerine tıklayın ve açılan seçeneklerden Focal seçeneğini seçin. Dilerseniz yeşil ile işaretlediğimiz Effect bölümüne tıklayarak resminiz için bir fotoğraf filtresi seçebilirsiniz:

Focal seçeneğini seçtikten sonra açılan araç kutusunda aşağıdaki resimde yeşil ile işaretlediğimiz alan içerisindeki seçenekleri kullanarak daire veya çizgisel odak alma yöntemini seçebilirsiniz. Kırmızı ile işaretlenmiş alan içerisindeki çubuğu kaydırarak bulanıklaştırma miktarını belirleyebilir, sarı ile işaretlediğimiz alan içerisindeki kılavuz çizgilerinin yerini değiştirerek odaklanacak alanı belirleyebilirsiniz:

İşlemleri tamamladıktan sonra Apply tuşuna tıklayın ve değişiklikleri uygulayın. Fotoğrafınızı bilgisayarınıza kaydetmek için File menüsünü açın ve Save As seçeneğini seçerek dosyanın kaydedileceği yer belirleyin. İşlemler sonucunda fotoğraflarınız şu şekilde bir dğeişim geçiriyor:

Programsız Fotoğraf Bulanıklaştırma:

Eğer bilgisayarınıza program yükleme derdiyle uğraşmak istemezseniz Fotor adlı web servisinden yararlanabilirsiniz. İnternet tarayıcınız üzerinden kullanabileceğiniz bir programsız fotoğraf düzenleme serivisi olan Fotor ile fotoğraflarınızı bulanıklaştırabileceğiniz gibi çeşitli efektler ve filtreler de ekleyebiliyorsunuz. Fotor servisine bu bağlantı üzerinden erişebilirsiniz:

Site açılınca aşağıdaki resimde işaretlemiş olduğumuz bağlantıya tıklayın ve bilgisayarınızdan düzenleyeceğiniz fotoğrafı seçin.

Fotoğraf düzenleme araçları karşınıza geldiğinde aşağıdaki resimde işaretlediğimiz Effects kısayoluna tıklayın:

Sol tarafta açılan Effects menüsünde yer alan çeşitli filtrelerden birini seçerek fotoğrafınızın görünümünü tercihlerinize göre yapılandırabilirsiniz. Bu menüde en altta yer alan TILT-SHIFT seçeneğini seçtiğinizde ise fotoğraf bulanıklaştırma araçlarına ulaşacaksınız:

TILT-SHIFT menüsü altındaki araçlar açıldığında aşağıdaki resimde farklı renkler ile işaretlediğimiz alanları kullanarak resminizi yapılandırabileceksiniz. Yeşil alan içerisinden bulanıklaştırma türünü belirleyebiliyorsunuz. Normal araçlar altındaki Circular seçeneği dairesel bir odak belirlemenizi ve o dairesel alanın içini net bırakmanızı mümkün kılıyor. Linear ise iki çizgi arasında belirleyeceğiniz alanı odak olarak almanızı ve net bırakmanızı sağlıyor. Üstteki Brush seçeneğine tıkladığınızda ise odaklanacak alanı fırça yardımıyla işaretleyerek belirliyorsunuz:

Sarı ile işaretli alan içerisindeki Brush Size seçeneğini seçerek odaklanacak alanın ne kadar geniş olacağını belirlemektesiniz. Kırmızı ile işaretlenmiş Brush Intensity çubuğunu kaydırarak odak noktası dışında kalan alanların ne kadar yoğun bir şekilde bulanıklaştırılacağını belirliyorsunuz. İşlemleri tamamlayınca Apply tuşuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin. Fotoğrafınızı bilgisayarınıza kaydetmek için aşağıdaki resimde işaretlediğimiz kısayola tıklayın, açılan küçük pencerede bir dosya adı ve kaydetme kalitesi belirleyin ve Save To My Computer seçeneğine tıklayarak dosyayı kaydedeceğiniz yeri belirleyin. Fotor ile fotoğrafımız şu şekilde değişti:

Mobil Cihazlarda Fotoğraf Bulanıklaştırma:

Eğer bilgisayar kullanmadan fotoğraf bulanıklaştırmak istiyorsanız bu iş için Fotor uygulamalarını kullanabilirsiniz. Fotor hem Android, hem iOS, hem de Windows Phone cihazlarda kullanılabiliyor: 

Fotor uygulamasını indirip yükledikten sonra uygulamayı açın ve aşağıdaki tuşa dokunarak fotoğraf seçimi yapın:

Fotoğraf düzenleme seçenekleri açıldığında aşağıdaki menüyü parmağınızı ekranda sola doğru sürükleyerek sağa doğru kaydırın ve Odaklama seçeneğini bulun:

Odaklama araçları açıldığında yeşil ile işaretli alan içerisinden bulanıklaştırma şeklini belirleyebilir, kırmızı ile işaretli alan içindeki çubuğu kaydırarak bulanıklaştırma yoğunluğunu belirleyebilirsiniz. Resminizin üzerine dokunup parmağınızı sürükleyerek kılavuz çizgilerini kaydırabilir ve bulanıklaştırılacak alanı belirleyebilirsiniz:

Değişim şu şekilde:

Photoscape ile Fotoğraf Birleştirme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR