Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Yazımızda nasıl bir geçici e-posta hesabı oluşturacağınızı anlatıyoruz

Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Merhaba Tamindir takipçileri. Günümüzde internette gezinirken birçok farklı üyelik veya hesap girişi isteyen internet servisi ile karşılaşıyoruz. Kişisel e-posta adresimizi paylaştığımız bu servisler bazen istenmeyen sonuçlar doğurabiliyorlar. Bir internet sitesine e-posta adresimizi verdiğimizde sonrasında bize spam türünde istenmeyen e-postalar ve reklam amaçlı e-postalar gönderilebiliyor. Bu türden e-postalar zamanla birikerek e-posta kutumuzu bir çöplüğe döndürebilmekte. Ayrıca e-posta adresleri bilginiz haricinde farklı reklam kaynaklarıyla paylaşılabiliyor ve bu da yine size reklam e-postaları olarak geri dönüyor.

İşte bu tür durumlardan kurtulabilmek için bir anonim e-posta hizmeti kullanmak şart olmakta. Sadece bir kere kullanacağınız bir hizmet ile e-posta bilgilerinizi paylaşmak da doğru olmayacaktır. Bir sitenin kullanıcı güvenliğini ne kadar önemsediğini test etmek için de bu tü bir geçici e-posta hizmetinden yararlanabilirsiniz ve reklam ve spam e-postaları alıp almayacağınızı denetleyebilirsiniz. Söz konusu  geçici e-posta servisleri kimliğinizi ele vermeden e-postalar göndermenizi de mümkün kılıyor.

Bu yazımızda bir geçici e-posta servisi kullanarak nasıl gizli e-posta gönderme ve spam önleme işlemlerini gerçekleştirebileceğini anlatacağız. Fakat herşeyden önce internet tarayıcılarınızın fiziksel konumunuzu ve kişisel bilgilerinizi ele veren IP numarınızı çerezler yoluyla takip ettiğini belirtmekte fayda var. Eğer tam anlamıyla anonim gezinti yapmak istiyorsanız ilk önce IP numaranızı gizlemenizi öneririz. Tor Browser bukonuda size yardımcı olabilecek bir anonim gezinti aracı: 

Kendisi de bir internet tarayıcısı olan Tor Browser temel olarak internet trafiğinizi farklı sunucular üzerinden geçirerek IP numarınızın bulunmasını güçleştiriyor. Tor Browser'ın yüzde yüz IP numarınızı gizleyeceğini garanti edemeyiz; fakat bu amaç için kullanabileceğiniz en gelişmiş araçlardan biri Tor Browser. Bu anonim gezinti aracı IP numarınızı reklam ve spam odaklı servislerden gizlemenizi sağlayacaktır.

IP numaranızı güvenceye aldıktan sonra sıra kendinize bir geçici e-posta hesabı yaratmaya geliyor. Bu iş için kullanabileceğiniz farklı servisler var. Tavsiye edeceğimiz ilk servis Guerillamail. Guerillamail'e bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: 

Guerillamail üzerinden kayıt olmadan kendinize 60 dakika geçerli olacak bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki resim içerisindeki kırmızı alana tıklayarak e-posta adresinizin adını belirleyebilir, mavi ile işaretli açılabilir menü içerisinden bir alan adı belirleyebilir, yeşil ile işaretli alan içerisindeki "Compose" tuşuna tıklayarak gizli bir e-posta yazarak gönderebilirsiniz:

Guerillamail tarzı bir başka geçici e-posta servisi de Mailinator. Mailinator kullanıcılara biraz daha kısıtlı seçenekler sunuyor. Mailinator servisini kullanırken kendinize bir alan adı belirleyemiyorsunuz. Aslında kullanabileceğiniz geçici e-posta adresi Mailinator üzerinde zaten var olmakta. Siz sadece sonu @mailinator.com ile biten bir e-posta adresi seçerek gelen kutusunu kontrol ediyorsunuz. Bu e-posta adresinin gelen kutusu bu adrese herhangi bir e-posta gönderildiğinde aktif olmakta. Mailinator'e bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: 

Mailinator'den yararlanabilmek için tek yapmanız gereken resimdeki işaretli alan içerisine istediğiniz e-posta adresini yazmak, hemen yanındaki "Check It" tuşuna tıkladığınızda geçici e-posta adresinizin gelen kutusunu kontrol edebilirsiniz:

Geçici bir e-posta adresi kullanabilmek için bir diğer seçeneğimiz ise Hide My Ass'in geçici e-posta servisi. Hide My Ass'a bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:

Site açılınca sağ üst köşeden "Araçlar & İletişim" bölümünün üzerine tıklayın:

Açılan menü üzerinden "Anonim E-Posta" seçeneğini seçin:

Hide My Ass'in güzel yönü size oluşturacağınız geçici e-posta adresinin ne kadar süreyle aktif kalacağını belirleme imkanı vermesi. Hide My Ass geçici e-posta adresinin ne kadar süreyle aktif olacağını resimde işaretli "Expires" menüsü içerisinden belirleyebilirsiniz. Hide My Ass size 24 Saat, 1 hafta, 1 ay, 6 ay ya da 12 ay geçerli olacak e-posta adresleri oluşturma imkanı veriyor:

Umarız anlattığımız yöntemler ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmuştur, bir sonraki yazmızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

YORUMLAR