Google Chrome Uzantı Ekleme Engeli Nasıl Aşılır?

Google Chrome Uzantı Ekleme Engeli Nasıl Aşılır?

Google Chrome'un web mağazası dışından yükleyerek eklemek istediğiniz uzantıları engelleyeceğine dair haberler aylar önce yayınlanmıştı ancak resmi olarak onaylanmasına rağmen şimdiye dek bu konuda güçlü bir yaptırım gerçekleşmemişti. Son Google Chrome güncellemesi ise son noktayı koymuş durumda ve artık CRX uzantılı olarak yüklediğimiz uzantıların Chrome'a direkt olarak eklenmesi mümkün değil.

Çoğu uzantı Google Chrome Web Mağazası'nda yer alsa da Google'ın yayılmasını istemediği bazı uzantılar zararlı olmasalar dahi engellenebiliyorlar ve bu da onları dışarıdan yüklemeyi gerektiriyor. Sizler için hazırladığımız rehberimiz sayesinde kolayca bu yüklenemeyen uzantıları Chrome'unuza ekleyebilirsiniz.

İlk adım olarak elbette hali hazırda indirmeyi düşündüğünüz bir CRX uzantı dosyasına sahip olmalısınız. Dosyayı indirdiğinizde fark edebileceğiniz gibi ekranınızın hemen sol alt köşesinde bu içeriğin zararlı olabileceğine dair bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıya "Devam et" seçeneğini tıklayarak bir son veriyoruz.

Devam et dememize rağmen bu defa ekranın üstünde uzantının eklenemeyeceğine dair ayrı bir uyarı daha çıkacaktır. Bu uyarıyı da "Tamam" butonunu kullanarak kapatıyoruz.

Aslında Chrome uyarı çıkarmasına rağmen eklentiyi indiriyor ancak bunu indirilenler menüsünde göremiyorsunuz. Bunun üstesinden gelmek için eğer değiştirmediyseniz bilgisayarınızın "İndirilenler" adlı klasörüne geçiş yapmanız gerekiyor.

İndirilenler klasöründe en son indirilen dosyalar arasında .crx uzantılı bir dosya göreceksiniz. İşte bu Chrome'a yüklemek istediğimiz uzantı olmakta.

Şimdilik dosyayı orada klasörü kapatmadan bırakıyoruz ve Chrome'un sağ üst köşesinde yer alan menü butonuna bastıktan sonra "Ayarlar" butonuna basıyoruz.

Ayarlar ekranının hemen solunda "Uzantılar" yer alıyor. Uzantılar sayfası ile devam ediyoruz.

Bu adımımızda Chrome'da uzantılar sayfası açıkken, klasörde bulunan crx dosyasını faremizin sol butonu ile tutuyor, ardından dosyayı Chrome'un uzantılar sayfası üzerine sürükleyerek bırakıyoruz. İşlemi gerçekleştirdiğimizde karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda da "Ekle" butonuna basarak devam ettiğimizde uzantımız başarılı olarak yüklenecektir. Şimdilik bu yöntem Google tarafından engellenmiş değil ancak ilerleyen güncellemelerde neler olacağını elbette bilemiyoruz.

Uygulama sırasında sorunlarla karşılaşırsanız bizi bilgilendirmeyi unutmayın.

YORUMLAR