Google Dokümanlar Resim ve Fotoğraf Düzenleme Rehberi

Google Dokümanlar servisinde artık belgelerimizin içerisindeki resimler üzerinde basit düzenlemeler yapmak mümkün. Nasıl yapılır diyorsanız blogumuza göz atın.

Google Dokümanlar Resim ve Fotoğraf Düzenleme Rehberi

Google Drive'ın içerisinde bulunan Google Dokümanlar aracına en sonunda az da olsa resim düzenleme özellikleri geldi ve bu sayede belgelerinizin içerisine resimler eklemek istediğinizde çok daha kolay bir şekilde işlemler yapabiliyor, daha güzel bir görünüm elde edebiliyorsunuz. Sizin için hazırladığımız bu rehber blogumuzda hangi resim düzenleme özelliklerinin ne işe yaradığına dair kolayca fikir edinebilirsiniz.

Aynı zamanda mobil cihazlarınızdan da Google Drive ve Dokümanlar hizmetlerine erişebilmek için aşağıdaki bağlantıları kullanmanızı öneriyoruz.

Operasyonumuza başlarken elbette ilk olarak bir doküman yaratmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için http://drive.google.com adresinden Google kullanıcı adımızla giriş yapıyoruz. Google Drive'a girdiğimizde hemen karşımıza sol bölümde bir "Oluştur" butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak "Doküman" seçeneğini kullanıyor ve yeni belgemizin yaratılmasını sağlıyoruz.

Dokümanımız oluşturulduktan sonra üst menüde yer alan "Ekle" butonuna basarak "Resim" seçeneğine tıklıyoruz. Böylece resim ekleme menüsü karşımıza çıkacaktır.

Resim ekleme menüsünde isterseniz kendi Google Drive'ınızda bulunan resimlerden birini seçebilir, dilerseniz de "Yüklemek için resim seçin" butonunu kullanarak bilgisayarınızda bulunan bir resmi ekleyebilirsiniz.

Google Dokümanlar ile Resim Boyutlandırma

Resmimizi eklediğimize göre ilk olarak resim boyutlandırma özelliğine göz atalım. Resminizin köşelerinde bulunan noktalara tıklayarak farenizi hareket ettirdiğinizde dilediğiniz gibi boyut küçültme ve büyültme işlemleri yapabileceğinizi görebilirsiniz. Ancak kalitesiz resimleri çok fazla büyütmekten kaçınmayı unutmayın.

Google Dokümanlar ile Resim Döndürme

Resimlerimizi döndürmek içinse hemen üst kısmında yer alan ve çıkıntısıyla kendisini belli eden yuvarlağa tıklayarak faremizi hareket ettirmemiz gerekiyor. Bu şekilde resimleri istediğiniz gibi döndürebilirsiniz.

Google Dokümanlar ile Resim Hizalama

Google Dokümanlar resim düzenleme için çeşitli hizalama seçenekleri de sunuyor. İlk seçeneğimiz "Aynı hizada" opsiyonu ve bu sayede resmin üst kısmından yazmaya başladığımızda resmin hizasına gelen satır resmin en alt noktası ile aynı hizada olacaktır ve daha sonra satır atladığımızda normal yazı akışı devam edecektir.

"Metni kaydır" seçeneği ise yazının resim çevresinden akmasını sağlıyor ve böylece çok daha bütünleşik bir görünüm elde etmekte kullanılıyor.

"Metni ayır"ı kullandığımızda metin hiç bir şekilde resmin yanında bulunmayacaktır ve direkt olarak resmin altındaki satırdan devam edecektir.

Tüm bu hizalama seçeneklerinin sahip olduğu "kenar boşluğu" özellikleri sayesinde resim ile yazılar arasındaki mesafeyi de kolayca belirleyebilirsiniz.

Google Dokümanlar ile Resim Kırpma

Sıra geldi resmimizi kırpmaya. Belgemizde bulunan resim seçili haldeyken hemen üst menüden "Biçim" seçeneğine tıklıyor ve daha sonra "Resmi kırp" menüsü ile devam ediyoruz.

Resmi kırp aracı aktif hale geldiğinde resminizin kenarlarında çizgiler belirecektir. Bu çizgileri istediğiniz gibi daraltarak karenin dışında kalan alanların kırpılmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz gibi kare dışında kalan alanlar tamamen ortadan kalktılar ve böylece resimlerinizde bulunan gereksiz ayrıntılardan tamamen kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR