Google Dokümanlar Nasıl Kullanılır?

Google Dokümanlar, en iyi belge düzenleme ve yönetim araçlarından bir tanesidir. Google Dokümanlar sayesinde bir internet bağlantısına sahip olduğunuz sürece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden her zaman çalışabilirsiniz.

Google Dokümanlar Nasıl Kullanılır

Google Dokümanlar, en iyi belge düzenleme ve yönetim araçlarından bir tanesidir. Google Dokümanlar sayesinde bir internet bağlantısına sahip olduğunuz sürece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden her zaman çalışabilirsiniz. Google Dokümanlar’ı kullanmak için herhangi bir abonelik ücreti de ödemeniz gerekmiyor.

Google Dokümanlar’ın sahip olduğu en büyük avantaj hem kurulum hem de abonelik ücreti gerektirmemesidir. Google Dokümanlar ile belgelere istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Uzak bir konumdan birden fazla kişi tarafından gerçek zamanlı çalışma söz konusu olduğunda Google Dokümanlar harika bir seçenektir. Bu yazıda, Google dokümanlar’ı nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Google Dokümanlar Nasıl Açılır?

Google Dokümanlar’ı kullanmak için herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur. Google Dokümanlar’ı kullanmak için tek yapmanız gereken Google Dokümanlar’ın web sitesi üzerinden Gmail hesabınıza giriş yapmaktır.

Google Dokümanlar'a Google Drive aracılığıyla da erişilebilirsiniz. Google Drive üzerinden Google Dokümanlar’ı açmak için Google Drive’ın sol üst kısmında yer alan “Yeni” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu işlemin ardından otomatik olarak Google Dokümanlar’a yönlendirilirsiniz.

Google Dokümanlar’a Resim, Grafik, Tablo ve Çizim Nasıl Eklenir?

Resimler, belge veya infografik oluşturmanın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Google Dokümanlar üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde resim, grafik, tablo ve çizim ekleyebilirsiniz. Peki, bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

Google Dokümanlar üzerinden resim eklemek için ilk olarak üst kısımda yer alan menü sekmesi üzerinden “Ekle” menüsüne tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılan menü penceresi üzerinden “Resim” seçeneğine tıklayın. Google Dokümanlar, Google Drive’dan, bilgisayarınızdan, Google Fotoğraflar’dan ve hatta URL aracılığıyla resim eklemenize olanak tanır.

Google Dokümanlar üzerinden grafik ve tablo ekleyebilir, hatta çizim yapabilirsiniz. Google Dokümanlar’ın üst kısmında bulunan menü sekmesi üzerinden “Ekle” menüsüne tıklayın ve açılan menü penceresi üzerinden “Tablo” seçeneğine tıklayarak tablo oluşturabilir, “Çizim” seçeneğine tıklayarak çizimler yapabilir ve “Grafik” seçeneğine tıklayarak çubuk, sütun, pasta ve çizgi olmak üzere 4 farklı çeşit grafik oluşturabilirsiniz.

Google Dokümanlar’da Belgeler Nasıl Paylaşılır?

Google Dokümanlar'da oluşturduğunuz belgeleri paylaşmak ve bunlara erişim izni vermek Google tarafından sunulan en önemli özelliklerden biridir. Google Dokümanlar üzerinden yalnızca belgeleri paylaşmayacak, aynı zamanda belgeyi kimlerin düzenleyebileceğini de kontrol edebileceksiniz. Bu, çalışma ortamında çok faydalıdır. Ek olarak, belgede yapılan tüm düzeltmeler kaydedilir ve yazar adının yanında görüntülenir.

Google Dokümanlar’da belgenizi paylaşmak için sağ üst kısımda yer alan “Paylaş” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra belgenize bir isim vermeniz gerekiyor ve ardından “Kaydet” butonuna tıklayın. Son olarak, açılan pencere üzerinden belgenizi paylaşmak istediğiniz kişileri ekleyebilirsiniz. Bu işlem, kullanıcı adı veya e-posta adresi eklenerek yapılabilir. Belgeyi paylaşmadan önce düzenleme, yorum yapma ve görüntüleme yetkileri arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, belgeyi paylaştığınız kişiye düzenleme yetkisi vermediğiniz takdirde belgenizi düzenleyemez. Son olarak isteğe bağlı olarak not da ekleyebilirsiniz.

Google Dokümanlar’da Belge Nasıl İndirilir?

Google Dokümanlar üzerinden oluşturduğunuz bir belgeyi indirmek için ilk olarak üst kısımda yer alan menü sekmesi üzerinden “Dosya” menüsüne tıklayın. Daha sonra açılan menü penceresi üzerinden “İndir” butonuna tıklayın. Google Dokümanlar, belgeyi birden çok biçimde indirmenize olanak tanır. “İndir” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencere üzerinden Microsoft Word, OpenDocument Biçimi, Zengin Metin Biçimi, EPUB, PDF Dokümanı ve Web Sayfası gibi farklı dosya türleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Google Dokümanlar’da Belgelere Yorum Nasıl Eklenir?

Google Dokümanlar, geleneksel bir kelime işlemci uygulamasının ötesine geçiyor. Google Dokümanlar üzerinden birden fazla kişi gerçek zamanlı olarak çalışabilir. Google Dokümanlar’da yer alan yorum özelliği sayesinde ekip arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz. Sağ üst kısımda yer alan “Yorum” butonuna tıklayarak belgeye yorum ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR