Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken 9 Özelliği

Google Fotoğrafları kullanıyorsanız fakat kurcamaladıysanız en işe yarayan özelliklerini yazımızı okuyarak keşfedebilirsiniz.

Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken 9 Özelliği

Google'ın Google IO 2015 etkinliğinde tanıttığı yeni servislerinden bir tanesi olan Google Fotoğraflar, gün geçtikçe hayatımıza daha da yerleşmeye başladı. Android cihazlarımızda yer alan standart galeri uygulamasının yerini alan servis, kullanıcılarına sunduğu pek çok özellik ile onların fotoğraf deneyimlerini daha da arttırıyor.

Her ne kadar Google Fotoğraflar çok fazla özelliğie sahip olmasına rağmen henüz pek çok kullanıcı servisin sunduğu bazı özelliklerin farkında değil. Mobil dünyada Android ve iOS versiyonları bulunan Google Fotoğraflar, masaüstü uygulamaıs ile bilgisayar kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor.

Fotoğraf yönetim sistemi olarak adlandırılan Google Photos, fotoğraf ve videolar için sunmuş olduğu sınırsız depolama alanı sayesinde özellikle çok fazla fotoğraf depolayan kullanıcıların şimdiden gözdesi olmayı başardı. Sınırsız olarak sunulan depolama alanı için fotoğraflar 16 MP ile sınırlandırılırken, videolar için bu sınır 1080p.

Kullandıkça sürekli yeni şeyler keşfedebileceğiniz Google Fotoğraflar'ın gözümüze çarpan en temel ve yararlı 9 özelliğini okuyarak servisi daha efektif kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolay Fotoğraf ve Video Yükleme

Mobil ve masaüstü uygulamaları arasında bulunan senkron özelliği dışında sürükle bırak desteği ile fotoğraf ve video yükleme imkanı sunan Google Fotoğraflar, fotoğraf ve video yükleme işlemlerini kolaylaştırarak kullanıcıların daha ilk aşamada uygulamayı sevmesini sağlıyor diyebilirim.

Tarayıcınız üzerinde " https://photos.google.com/ " adresi açıkken istediğiniz fotoğraf ve videoyu ister tekil olarka isterseniz de dosya halinde sürükleyerek sekmeye bırakarak yüklenmelerini sağlayabiliyorsunuz. Yüklemeler eş zamanlı olarak yapıldığı için yükleme işlemi sırasında zamandan da tasarruf edebiliyorsunuz.

Aynı Fotoğrafların Otomatik Silinmesi

Eğer Google Fotoğraflar'a aynı fotoğrafı birdne fazla yüklerseniz bunu anlayarak fazla olanları otomatik olarka silen uygulama, böylelikle herfotoğrafı yalnızca bir adet depoluyor. Ufak da olsa karışıklığı engellemek için güzel bir özellik olan kopyaları silme sayesinde tüm fotoğraflarınızdan sadece bir adet yer alır. Tespit edilen kopyaların fazla olanları otomatik olarak silinir ve bu işlem belirli zaman aralıkları ile sürekli yineler.

Yüksek Kalite Ayarları

Google Fotoğraflara fotoğraf yüklemeden tam sürükleyip sekmeye bıraktığınızda karşınıza gelen bir ayar seçeneği bulunuyor. Buradaki seçeneğin yüksek kalite olmasına kesinlikle dikkat edin çünkü bu şekilde yükleyeceğiniz fotoğraf ve videolar Google hesabınıza ait depolama alanınızı kullanmayarak ücretsiz olarak depolanıyor. Eğer diğer seçenek olan orijinali seçerseniz, bu şekilde yükleyeceğiniz fotoğraf ve videolar Google hesabınıza ait olan 15 GB'lık depolama alanınız içerisine depolanmaktadır.

Uygulamanın mobil versiyonuna ilk giriş yaptğınızda Google bu ayarı seçmeniz için otomatik olarak size soruyor. Eğer web üzerinden giriş yaparsanız ya ilk fotoğrafı yüklerken ya da ayarlar menüsünden gerekli kalite ayarını seçebiliyorsunuz.

Fotoğraf Arama

Google Fotoğraflar'ın en güzel özelliklerinden bir tanesi de istediğimiz fotoğrafları anahtar kelime ile arayabiliyor olmak. Tıpkı Google üzerinde arama yapar gibi istediğimiz kelimeyi yazarak arama yapmamıza olanak sunan uygulama, böylelikle istediğimiz fotoğrafları çok daha kolay bulabilmemizi sağlıyor.

Her ne kadar farklı dosya ve klasörler ile fotoğraflarımızı kategorilendirebiliyor olsak bile zaman zaman bulmakta zorluk yaşadığımız fotoğraflar için bu arama yöntemini kullanmanın gayet hoş ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu özelliği daha da cezbedici kılan ise renklere göre de arama yapabiliyor olmamız. Kişisel veya kurumsal amaçlı olarak depoladığınız fotoğraflarınızı renklere göre de arayarak filtreleyebilirsiniz.

Fotoğraf Seçimlerini Kolayca Yapabilme

Google fotoğraflar içerisinde yer alan ve görüntülenen fotoğraflarınızı teker teker seçerek toplu işlemler yapabilmek de çocuk oyuncağı. Mobil üzerinde bu işlem için seçmek istediğiniz fotoğrafların ilkinin üzerine parmağınızı getirip basılı tutmanız ve sonrasında son fotoğrafa kadar parmağınızı sürüklemeniz yeterli.

Aynı işlemi web üzerinde yapabilmek için Windows'un çoklu seçme kısa yolunda olduğu gibi ilk fotoğrafa tıkladıktan sonra "Shift" tuşuna basılı tutup son fotoğrafı seçmek ya da ayrı ayrı fotoğrafları seçebilmek için "Ctrl" tuşuna basılı tutabiliyorsunuz.

Son derece basit şekilde fotoğraf seçimine sahip olan Google Fotoğraflar, bu özelliği ile de kullanıcılarına kolaylıklar sunuyor diyebilirim.

Görüntüleme Rahatlığı

Google Fotoğraflar içerisinde yer alan fotoğrafları görüntüleme konusunda da oldukça profesyonel. Eğer mobil cihazlarınız üzerinde kullanıyorsanı standar olarak tüm fotoğraflarınızı orta boyutlu thumbnail'ler olarak görüyorsunuz demektir. Parmaklarınızı kullanarak bir fotoğrafı büyütür gibi dışadoğru sürüklerseniz görüntü raha moda geçiyor ve böylelikle fotoğrafların görüntülenme boyutu büyüyor. İşlemi tam tersine yaptığınızda ise thumbnail'ler küçülüyor ve böylece çok daha fazla fotoğrafı aynı sayfa üzerinde görebiliyorsunuz.

Asistan

Google Fotoğraflar içerisinde yer alan Asistan, kullanıcılara yardımcı olmaya çalışarak fotoğraflarınızı kullanıp size yeni ürünler sunabiliyor. Hem eğlenceli hem de oldukça yararlı olan Asistan sayesinde fotoğraflarınızdan oluşan film, kolaj ve daha fazlasının sahibi olabiliyorsunuz. 

Asistan'ın bir diğer güzel yanı ise depolama alanınızda yer açabilmek için çalışmalar yaparak size haber verir. Silinebilecek fotoğraf ve videolar önererek yer sıkıntısı yaşıyorsanız hem gereksiz dosyaları silmenize hem de depolama alanınızı büyütmenize yardımcı olur.

Resim Düzenleme

Google Fotoğraflar içerisinde çok gelişmiş olmamasına rağmen standart düzenleme seçeneklerini bulabileceğiniz bir düzenleyici bulunuyor. Eğer bir fotoğraf üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız öncelikle fotoğrafı seçmeli ve sonra kalem ikonuna tıklayarka düzenleme işlemine başlayabiliyorsunuz.

Düzenleme moduna geçtiğinizde fotoğrafı kesme, ışıklandırma, parlatma ve renklendirme gibi araçların olduğu bir çubuk karşınıza geliyor. Bu çubuk üzerinde diğer sekmeye geçtiğiniz iste bir çok fotoğraf düzenleme uygulamasında olduğu gibi önceden hazırlanmış efektler sizleri bekliyor. Bu efektlerden herhangi bir tanesini seçerek fotoğrafınızın nasıl olacağını anında görüntüleyebilir ve beğenirseniz kaydederek fotoğafı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Uygulama hem mobil hem de web versiyonu üzerinde fotoğraf düzenleme araçlarını sunuyor.

Resim Sıkıştırma

Kullanmaya başladıktan sonra hemen farketmemiş olsanız bile Google Fotoğraflar, yüklediğiniz fotoğrafları sıkıştırarak boyutlarını yaklaşık olarak yüzde 80 oranında düşürüyor. Bunu görebilmek için bir fotoğraf yüklemeniz ve sonrasında indirerek kontrol etmeniz yeterli. Bu nedenle sadece fotoğraf ve video depolama dışında web geliştiricileri tarafından sitelerini hızlandırmak resim dosyalarını optimize etmek için de kullanılabilecek bir uygulama odluğunu söyleyebilirim.

Google Fotoğraflar'ın Android ve iOS versiyonlarını alttaki indirme bağlantılarını kullanarak indirebilirsiniz.

Google Fotoğrafları Kullanmaya Başlamanız için 10 Neden

YORUMLAR