Hotspot Nedir? Android ve iPhone İnternet Paylaşımı ve Hotspot Ayarları Nasıl Yapılır?

Hotspot, Mobil Hotspot nedir? Telefondan internet paylaşımı nasıl yapılır? Android telefon ve iPhone Hotspot ayarları nasıl olmalı? anlatıyoruz.

Mobil Hotspot paralı olacak! iddiaları gündemde. Herkes, Hotspot ücretini konuşuyor. Peki, "Hotspot (Tethering) nedir?" , "WiFi Hotspot ve Mobil Hotspot nedir?" , "Hotspot internet paylaşımı nasıl yapılır?" , "Hotspot telefonda nasıl kullanılır?". Android telefon / iPhone hotspot ayarları ve akıllı telefonlarda internet paylaşımını adım adım anlatıyoruz.

Mobil Hotspot Ücretli mi Oluyor?

WiFi bağlantısının zayıf olduğu veya dışarıda WiFi bağlantısına ihtiyaç duyduğumuzda yardımımıza koşan Mobil Hotspot, yeni senede ücretli olacak. Yurt dışında da ülkemize kıyasla çok daha uygun fiyatlardan sunulan sınırsız/limitsiz paketlerde geçerli olan ve bazı operatörlerin uyguladığı Hotspot ücreti, 2019 yılından itibaren ülkemizde geçerli olacak. 15 Ocak 2019 itibarıyla Turkcell, Hızlı Giriş teknolojisini kullanmayan abonelerinden yüksek fatura bedelinin önüne geçebilmek adına aylık 9TL (2GB + mevcut internet) Hotspot ücreti almaya başlayacak. Vodafone, hotspot kullanımının ücretsiz olacağı yönünde açıklama yaptı. Türk Telekom’dan resmi açıklama henüz gelmedi. Turkcell’in yanında diğer operatörlerin de Hotspot ücreti alacağı yönünde iddialar da var. Peki, sosyal platformlarda gündem konusu olan, tartışılan bu Hotspot nedir, ne işe yarar? Hotspotun ücretli olması neden önemli?

Hotspot - Mobil Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar?

Hotpotu bilmeyen, Hotspot Shield ile karıştıranlar için Hotspot ve Mobil Hotspot kavramlarını açıklamak gerek. Hotspot, kafeler, havaalanları, oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri, parklar gibi herkese açık alanlarda WiFi bağlantısı üzerinden ücretsiz olarak internete bağlanmanıza izin vererek mobil internet paketinizden tasarruf etmenizi sağlayan fiziksel konum, bölgeler. Mobil Hotspot ise; kendi akıllı telefonunuzun internetini bilgisayar veya tabletinizle paylaşma imkanı vererek ücretsiz WiFi noktası (Hotspot) arama derdinden kurtaran bir teknoloji. Mevcut mobil internet paketinizden harcayarak veya ek hotspot paketleri satın alarak dışarıda dilediğiniz yerde akıllı telefonunuzu modeme çevirip bilgisayar ya da tablet üzerinden işlerinizi halledebiliyorsunuz.

Android Telefon İnternet Paylaşımı - Hotspot Ayarları:

  • Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot - Tethering) Üzerinden İnternet Paylaşımı:

Ayarlar - Bağlantılar - Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı altından Mobil Erişim Noktası’nı açıyorsunuz.

Mobil Erişim Noktası'na dokunup ağ adı ve şifresini öğreniyorsunuz.

 

Bilgisayar, tablet veya diğer cihazınızda WiFi’ı açıp kullanılabilir WiFi ağları listesinden AndroidAP ile başlayan ağı seçip, şifreyi de girip bağlanıyorsunuz.

Mobil Erişim Noktası ekranında ağ adına dokunarak AndroidAP1234 gibi otomatik oluşturulan ağ adını değiştirebilir, şifreye dokunarak kendiniz bir şifre belirleyebilirsiniz. Ayrıca aynı ekranda Mobil Erişim Noktasını Yapılandır’a dokunarak cihazı gizleme, güvenlik seviyesi, yayın kanalı ayarlarını yapabilirsiniz.

  • Bluetooth Üzerinden Tethering Bağlantısı Kurma/İnternet Paylaşımı:

Mobil internetinizi bilgisayarla paylaşmanın bir yolu daha var; Bluetooth bağlantısı. Ayarlar - Bağlantılar - Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı altından Bluetooth Bağlantısını açarak da mobil internet paylaşımı yapabilirsiniz. Yalnız bu seçenekte öncelikle telefonunuzla bilgisayar, tablet ve diğer aygıtları Bluetooth ile eşleştirmeniz gerekiyor.

  • USB Kablosu Kullanarak Tethering Bağlantısı Kurma/İnternet Paylaşımı:

Telefonunuzun internetini bilgisayarla paylaşmanın başka bir yolu da USB bağlantısını kullanmak. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağladıktan sonra Ayarlar - Bağlantılar - Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı altından USB bağlantısını açıyorsunuz. Sonrasında bilgisayarınızda Ağ ve İnternet Ayarları Ağ Bağlantıları bölümünde Remote NDIS basen Internet Sharing Device’a tıklayıp Etkinleştir dediğinizde internet bağlantısı sağlanmış oluyor. Yalnız, Mac bilgisayarlarda USB internet paylaşımı -ekstra USB Tethering sürücüsü yüklemeden olmuyor.

iPhone İnternet Paylaşımı - Hotspot Ayarları:

  • Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot - Tethering) Üzerinden İnternet Paylaşımı:

iPhone’unuzda Ayarlar - Kişisel Erişim Noktası altından Kişisel Erişim Noktası’nı açıyorsunuz. Bilgisayar, tablet veya diğer cihazınızda WiFi’ı açıp kullanılabilir WiFi ağları listesinden iPhone’unuzu bulup şifre olarak cihazınızda Kişisel Erişim Noktası’nda belirlediğiniz parolayı girerek internet bağlantısını sağlıyorsunuz.

  • Bluetooth Üzerinden Tethering Bağlantısı Kurma/İnternet Paylaşımı: 

Bluetooth bağlantısını kullanarak da mobil internetinizi bilgisayarınızla paylaştırabilirsiniz. iPhone’unuzun ve diğer cihazınızın Bluetooth bağlantısını etkinleştirip birbiriyle eşleştiriyorsunuz ve ardından bilgisayardan iPhone’a bağlıyorsunuz.

  • USB Kablosu Kullanarak Tethering Bağlantısı Kurma/İnternet Paylaşımı:

Bir diğer yöntem de USB kullanmak. iPhone’unuzu Lightning kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp Ağ ve İnternet Ayarları Ağ Bağlantıları bölümünde Apple Mobile Device Ethernet’e tıklayıp Etkinleştir dediğinizde internet bağlantısı sağlanmış oluyor. Mac bilgisayarda da Ağ Tercihleri menüsünde Ağlar arasından iPhone USB'yi seçerek internete bağlanabilirsiniz.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı, Hotspot Uygulamalarına Güvenmeyin!

iPhone ve Android telefonlarda internet paylaşımı ve hotspot ayarları bu şekilde. Turkcell aboneleri için bir hatırlama; Ücretsiz mobil internet paylaşımına imkan veren Android/iOS uygulamalar güvenli değildir. Mobil internet paylaşımı yapayım derken, tüm internet bağlantınızın kontrolünü, kişisel verilerinizi hiç tanımadığınız geliştiricilere vermeyin. Umarız, Turkcell geri adım atar ve mobil hotspot ücretsiz kullanılmaya devam edilir. Bir diğer konu da Hotspot Shield ile Hotspot'un karıştırılması. Hotspot Shield bir VPN programıdır.

Akıllı Telefonu Modem Olarak Kullanma
NASIL YAPILIR

Akıllı Telefonu Modem Olarak Kullanma

Teknolojinin vazgeçilmez ürünü akıllı telefonlar gün geçtikçe değişiyor ve gelişiyor. Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken cihazlar hakkında bazı püf noktaları gözümüzden kaçırabiliyoruz.

Windows 10 PC'yi Modem Olarak Kullanma
NASIL YAPILIR

Windows 10 PC'yi Modem Olarak Kullanma

Bilgisayarınızın internet erişimini Ethernet bağlantısı üzerinden sağlayan bir kullanıcı olarak interneti kablosuz olarak dağıtarak akıllı telefon ve tabletinize, televizyonunuza veya oyun konsolunuza nasıl iletebileceğinizi düşünüyorsanız bunu programsız olarak hiçbir masrafa girmeden yapmanın çok basit bir yolu var.

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma
NASIL YAPILIR

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma

Günlük hayatta hemen hemen herkesin en çok ihtiyaç duyduğu internet neredeyse her evde bulunuyor. Milyonlarca kişinin bağlandığı internet ağını hiçbir ek masraf yapmadan artık evinizde dağıtabilirsiniz.

YORUMLAR