Imgur Alternatifi 4 Resim Yükleme Servisi

Birçok kişi için hala geçerli ve yararlı bir hizmet olan ücretsiz resim barındırma servislerini unutmak gerçekten kolay. Pratik olarak tüm SMS servisleri resim göndermeyi destekliyor. Aynı şekilde tüm e-posta servisleri de. Yine de hala bazı sosyal platfo

Imgur Alternatifi 4 Resim Yükleme Servisi

Birçok kişi için hala geçerli ve yararlı bir hizmet olan ücretsiz resim barındırma servislerini unutmak gerçekten kolay. Pratik olarak tüm SMS servisleri resim göndermeyi destekliyor. Aynı şekilde tüm e-posta servisleri de. Yine de hala bazı sosyal platformlar üzerinde resimlerinizi paylaşabilmek için farklı dosya servisleri üzerine yükleme yapmanız gerekebiliyor.

Bu tarz ihtiyaçları karşılamak için ortaya çıkan bir servis olan Imgur şu an web üzerinde insanların resimlerini yüklediği ve paylaştığı en popüler web servislerinin başında geliyor.

Imgur'un öncesinde yine birçok internet kullanıcısının bildiği ve belki de hala kullandığı TinyPic ve ImageShack gibi servisler vardı ama gelin görün ki Imgur internet kullanıcıları tarafından çok tutuldu ve bir anda patlama yaparak aradan sıyrılmayı başardı. Bu yazımda sizlerle çok fazla bilindik olmasa da Imgur'a alternatif olarak kullanabileceğiniz resim yükleme ve paylaşma servislerinden bahsetmeye çalışacağım.

imgChili

Bir resim barındırma servisi olarak çok ilginç bir ada sahip olan imgChili, ImageShack'a oldukça benzer yapıya sahip bir web servisi.

imgChili bilgisayarınızdan, Flash olarak ve web üzerinden resim yüklemenize olanak tanır. Tek seferde 5 adet dosya yüklemenize izin veren serviste yükleyebileceğiniz maksimum resim boyutuysa 5 MB'la sınırlandırılmıştır. Anasayfanın alt bölümünde bulunan "Add More Files" butonuna tıklayarak her seferinde eşzmanlı yükleme yapabilmek için bir resim yuvası daha aktifleştirebilirsiniz. Yüklediğiniz resimleriniz için isterseniz kendi seçebileceğiniz 5 farklı boyutta ön izleme resmi oluşturmak gibi bir şansınız da bulunmakta.

Yüklemek istediğiniz resimlerinizi ve resimlerinizin görüntülenmesini istediğiniz önizleme boyutlarını seçtikten sonra yükleme işlemini başlatmak için ekranın alt bölümünde bulunan "Start Uploading" butonunu kullanmanız gerekiyor. Yükleme işlemi bittiğinde karşınıza resimlerinizi paylaşabiceğiniz farklı formatta bağlantı seçeneklerinin yer aldığı bir ekran geliyor. Doğrudan bağlantı, web siteleri için önizleme, forumlar için önizleme, forumlar için bağlantı linki olmak üzere 4 farklı başlık altında resim dosyalarınız sizleri bekliyor. Resimlerinizi kullanmak istediğiniz yere göre uygun bağlantıyı seçmek tamamen size kalmış. Her ne kadar direkt resim bağlantısına ait link kısaltılmış olmadığı için çok hoş görünmesede işlevsellik konusunda bizlere herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.

PostImage

PostImage her ne kadar kullanıcılara tanınmış bir ad veya görsel anlamda zenginlik sunmuyor olsa da yapması gereken işi başarıyla yapan bir servis olarak dikkat çekiyor. Tek resim yükleme, birden fazla resim yükleme ve internet üzerindeki bir adresten resim yükleme gibi seçenekleri size sunan servis aynı zamanda dosyaları yeniden boyutlandırmanıza da izin veriyor.

100x75 (avatar) boyutundan 1600x1200 (21" monitör) boyutuna kadar farklı yeniden boyutlandırma seçeneklerinden istediğinizi seçerek, resimleri yeniden boyutlandırma işlemini PostImage'e bırakabilirsiniz.

Resimlerinizi başarılı bir şekilde yükleme işlemini tamamladıktan sonra karşınıza gelen yeni sayfa üzerinde yüklenen tüm resimlerinizin küçük önizleme resimlerini ve değişik yerlerde kullanabileceğiniz farklı bağlantı adreslerini görebilirsiniz. Bağlantı, Doğrudan Bağlantı, Forumlar için ufak resim, Websiteleri için ufak resim, Forumlar için hotlink, Websiteler için hotlink, Social Networks ve Silme Linki gibi farklı bağlantıları sunulmaktadır.

Ayrıca PostImage kullanıcılara daha önce yüklemiş oldukları tüm resim dosyalarını takip etmelerine olanak sağlayan ücretsiz bir hesap oluşturma şansı da  sunmaktadır. PostImage üzerinde kendinize bir kullanıcı hesabı oluşturarak yüklediğiniz resimlerin tamamını kolayca takip edebilirsiniz. Türkçe dil desteğine de sahip olan PostImage'i birçok kullanıcımızın beğeneceğine eminim.

UltraIMG

UltraIMG tasarımsal açıdan diğer servislere nazaran biraz daha göze hoş gelen bir yapıya sahip ve bunun yanında dosya barındırma yetenekleri konusunda da yeterince kaliteli bir servis olarak dikkat çekmekte.

Tek seferde birden fazla resim dosyası yükleme, bilgisayardan veya uzaktan resim yükleme gibi seçenekleri kullanıcılara sunan UltraIMG ile tek seferde maksimum 10 MB boyuta sahip resim dosyalarını yükleme şansına sahip oluyoruz. Ekranın sol üst tarafında bulunan "Yükleme Seçenekleri" butonuna tıkladığınız taktirde karşınıza çıkan; kısa url yaratma, yetişkin içeriği, özel içerik veya resmi yeniden boyutlandırma seçeneklerinden size uygun olanları seçerek işlem yapabiliyorsunuz.

Başarılı bir yükleme işleminin ardından diğer servislerde olduğu gibi kullanmak istediğiniz alana göre farklı resim dosyası bağlantıları karşınıza geliyor ve istediğinizi seçerek kolayca kullanabiliyorsunuz.

UltraIMG üzerinde kendinize ait bir kullanıcı hesabı oluşturarak yüklediğiniz resimleri görüntüleyebileceğiniz gibi Google Chrome, Firefox ve masaüstü eklentileri sayesinde resimlerinizi çok daha kolay bir şekilde servis üzerine yükleyebilirsiniz.

FunkyIMG

FunkyIMG basit görüntüsünün altında işini son derece iyi yapan başarılı bir resim yükleme servisidir. Ayrıca tanıtmış olduğumuz diğer servislerde bulunmayan enteresan özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

Tek seferde birden fazla resim yükleme desteği bulunmayan FunkyIMG üzerine bilgisayarınızda bulunan resimleri sürükle bırak yöntemi veya Windows Gezgini yardımıyla yükleyebilirsiniz. Ayrıca FunkyIMG dinamik yeniden boyutlandırma, etiket bilgileri ve filigran ekleme gibi özellikleri kullanıcılara sunmaktadır.

Özellikle eklemek istediğiniz filigranlar (imza) için birçok farklı seçeneği kullanıcılara sunan FunkyIMG bu konuda gerçekten başarılı bir resim yükleme servisidir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza gelen sayfa imgChili'de karşımıza gelen sayfaya çok benzemektedir. Farklı kaynaklar için kullanabileceğiniz resim bağlantıları aynı sayfa üzerinde kullanıcılara sunulmaktadır.

Resim upload servisleri arasında Imgur'un kötü olduğunu iddia eden birisi olmamakla birlikte, internet üzerinde bulunan tüm servislerin başarılı alternatiflerini araştırmayı ve paylaşmayı sevmişimdir. Sonuç olarak seçim yine siz kullanıcılarımızın.

Yorum bölümlerimiz aracılığıyla sizler de kullandığınız resim yükleme ve barındırma servislerini bizlerle ve diğer kullanıcılarımızla paylaşırsanız sevinirim.

YORUMLAR