iOS Betadan Çıkma, Tam Sürüme Geçiş

iOS betadan çıkma, dönüş, tam sürüme geçiş sürecini adım adım anlattık.

iOS Betadan Çıkma, Tam Sürüme Geçiş

iOS 8.3 sürüm ile birlikte geliştirici olmayan kullanıcılar için de işletim sisteminin beta yani geliştirilme sürecine katılma şansı sunan Apple, mobil işletim sistemini sık sık güncelliyor ve yazılım güncellemelerini tüm iPhone ve iPad kullanıcılarına aynı anda sunuyor. Beta sürümler yer yer final sürümden iyi olabildiğince kullanıcılar henüz tamamlanmamış da olsa betayı denemek isteyebiliyor. Peki betadan çıkma diğer bir deyişle geri dönme süreci nasıl işliyor?

iOS 8.3 sürümden bu yana tüm kullanıcılara beta programına katılma şansı sunuyor ve birkaç adımda beta sürecine katılarak iOS’un en yeni özelliklerini herkesten önce deneyimlemek mümkün oluyor. İşletim sisteminin final sürümü çıkana kadar yayınlanan beta sürümler hem yenilikler içermesiyle, hem de bir önceki sürümde yaşanan sorunları ortadan kaldırmasıyla henüz tamamlanmamış olsa dahi birçok kullanıcı tarafından varsayılan sistem olarak tercih ediliyor. Beta programına katılıp iOS’un en yeni sürümünü test etmek oldukça basit ve memnuniyetsizlik durumunda betadan çıkmak da son derece basit olmasına karşın iOS betadan çıkma, tam sürüme geçiş vb. aramaların sayısı oldukça fazla. Bu noktada iOS kullanıcılarımıza yardımcı olması açısından rehber yazı hazırlayalım dedik. iOS beta programı katıldıysanız ve memnun kalmadıysanız, verilerinizi ve ayarlarınızı silmeden önceki sürüme dönmek için yapmanız gerekenler oldukça basit.

  • iPhone’unuzu DFU moduna alıyorsunuz. (Uyku/Güç düğmesiyle Ana Ekran/Home düğmesine aynı anda basılı tutuyor, elma logosunu gördüğünüzde parmağınızı Güç düğmesinden çekip Home tuşuna basılı tutmaya devam ediyorsunuz. iTunes logosu çıktığında Home tuşundan da parmağınızı çekiyorsunuz.)

  • iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladığınızda iTunes açılacak ve aşağıdaki uyarı görüntülenecektir.

  • Bu noktada Apple her ne kadar Güncelle seçeneğiyle verilerin ve ayarların silinmeden iOS’un son sürümüne döndürüleceğini bellirtse de biz bu seçeneği seçtiğimizde iOS’un final sürümüne döndürüldüğünü ancak aynı zamanda cihazın fabrika ayarlarını döndürülmesiyle karşılaştık. Bu yüzden Geri Yükle ve Güncelle seçeneği üzerinden anlatıma devam edeceğiniz lakin öncelikle Güncelle seçeneğini denemenizi öneririz; belki de bizim karşılaştığımız sorunla karşılaşmazsınız.

  • iTunes’da görünen uyarıyı “Geri Yükle ve Güncelle” diyerek geçiyorsunuz ve iPhone yazılım güncellemesi işlemine başlıyor. Bu esnada iPhone’unuz birkaç defa yeniden başlayacaktır; sorun yok.

  • iPhone’unuz açıldığında iTunes’da “Yeni iPhone’unuza Hoş Geldiniz” ekranı çıkacak. Şu yedeklemeden geri yükle seçeneğine tıklayarak son yedeklemenizi seçiyorsunuz ve Sürdür ile ileriliyorsunuz. (Yedekten geri yüklemenin başarıyla gerçekleşmesi için betaya geçmeden önceki yedeğini seçmeniz gerekiyor. Beta sürümde aldığınız yedek ne yazık ki final sürümde geçerliliğini yitiriyor ve “iPhone’daki yazılım çok eski olduğu için yedeklemesi bu iPhone’a geri yüklenemiyor” hatası çıkıyor.)

iOS betadan final sürüme dönmenin diğer bir yolu iPhone’a Geri Yükle seçeneğini kullanmak ancak kullanıcılarımızın cihazlarına uygun ipsw dosyalarını bulmakta sorun yaşadıklarını gördüğümüzden alternatif yöntemi anlattık.

YORUMLAR