iPhone X, XS, XR Nasıl Kullanılır, Sıfırlanır, Kurtarma - DFU Moda Alınır?

Apple iPhone X, XS, XS Max, XR için kurtarma ve DFU moduna alma - çıkarma, reset atma (sıfırlama), yeniden başlatma nasıl yapılır? Anlatıyoruz.

iPhone X, XS, XS Max, XR modelleri için kurtarma (recovery) moduna alma, kurtarma modundan çıkarma, DFU moda alma, açma/kapatma işlemlerinin nasıl yapıldığını bu blog yazıda anlatıyoruz. Bu modları kullanarak iPhone’unuzun yazılımsal sorunlarını kolaylıkla çözebilirsiniz.

Fiziksel Home tuşu olmayan ilk iPhone modeli iPhone X ve sonrasında çıkan iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iOS 12 ile yüklü geliyor. iOS 12 güncellemesi genel olarak sorunsuz bir kullanım sunsa da ara sıra can sıkabiliyor. Neyse ki, Apple tarafında yazılımsal sorunları çözmek oldukça kolay. iPhone’un yan tuşlarını kullanarak, belli tuş kombinasyonlarıyla yazılımdan kaynaklı problemleri tek başınıza, Apple Store’a veya Apple yetkili servisine gitmeden çözebiliyorsunuz. Bu rehber yazıda Home tuşu olmayan, gesture’larla kontrol edilen iPhone modellerine sahip olan kullanıcılar için DFU moda alma, Kurtarma moduna alma ve çıkarma, yeniden başlatmaya zorlama (sıfırlama-reset atma), açma/kapatma gibi basit ancak hayat kurtaran işlemlerin nasıl yapıldığını adım adım anlatacağız.

iPhone X, XS, XR Açma/Kapatma/Sıfırlama/Kurtarma Modu ve DFU Moda Alma

Yeni iPhone’larda üç adet fiziksel donanım tuşu; ses kısma, ses açma ve yan tuş bulunuyor. Bu üç tuşun farklı kombinasyonlarını kullanarak iPhone’unuzla çeşitli işlevleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanıcıların iPhone’ların ayrılmaz parçası olarak düşündüğü Ana ekran tuşu yer almadığından kafalarda soru işaretleri beliriyor. "iPhone X nasıl kapanıyor?" , "iPhone X nasıl sıfırlanır (resetlenir/reset atılır)?" , "iPhone X nasıl yeniden başlatılır?" ,  "iPhone X nasıl kurtarma moduna alınır?" Home tuşu olmayan ilk iPhone modeli için sorulan sorulardan sadece birkaçı.

  • iPhone X, XS, XR Nasıl Kapatılıyor?

Yan tuşa ve ses yükseliği tuşlarından birine basıp sürgü görünene kadar tuşları basılı tutun, ardından parmağınızı kaydırarak aygıtı kapatın.

  • iPhone X, XS, XR Nasıl Açılıyor?

iPhone’unuzu açmak için yaş tuşa basın ve Apple logosu görünene kadar tuşa basılı tutun.

  • iPhone X, XS, XR Nasıl Yeniden Başlatılır?

Yan tuşa ve ses yüksekliği tuşlarından birini sürgü görününe kadar basılı tutun. Sürgüyü sürükleyerek aygıtını tamamen kapatın. Aygıtınız kapandıktan sonra tekrar yan tuşa basın ve Apple logosunu görene kadar basılı tutun.

  • iPhone X, XS, XR Nasıl Sıfırlanır/Reset Atılır?

Ses açma tuşuna basıp bırakın. Ses kısma tuşuna basıp bırakın. Yan tuşa basılı tutun. Cihaz yeniden başlayana kadar yan tuşa basılı tutmaya devam edin.

  • iPhone X, XS, XR Nasıl Kurtarma Moduna Alınır?

iPhone’unuzu Lightning USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Ses açma tuşuna basıp bırakın. Ses kısma tuşuna basıp bırakın. Yan tuşa basılı tutun ve cihaz yeniden başlayana kadar basılı tutmaya devam edin. Apple logosu göründüğünde yan tuşa basılı tutmaya devam edin. iTunes simgesini gördükten sonra yan tuşu bırakın. iTunes’u açtığınızda bağlı iOS cihazınızın kurtarma modunda olduğunu gösteren bir uyarı mesajı çıkacak. Bu noktada Güncelle’yi seçerseniz verileriniz silinmeden iOS yeniden yüklenir. Geri Yükle’yi seçerseniz ayarlarınız ve içeriklerinizin tümü silinir.

  • iPhone X, XS, XR Kurtarma Modundan Çıkarma

iTunes’a Bağla logosu görünene kadar yan tuşa basılı tutun. iPhone’unuzu normal şekilde yeniden başlatılacaktır.

  • iPhone X, XS, XR DFU (Cihaz Yazılım Güncelleme) Mode Nasıl Alınır?

iPhone’unuzu Lightning USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Ses açma tuşuna basıp bırakın. Ses kısma tuşuna basıp bırakın. 10 saniyeliğine iPhone’un ekranı kararana dek yan tuşa basılı tutun. Yan tuşa basılı tutmaya devam ederken 5 saniye Ses kısma tuşuna basılı tutun ve ardından yan tuşu bırakın (Ses kısma tuşuna 10 saniye daha basılı tutacaksınız). Doğru yaptıysanız ekran kararacak. iTunes’u açtığınızda iTunes kurtarma modunda bir iPhone buldu. Bu iPhone’un iTunes ile kullanılmadan önce geri yükleme yapılması gerekir.” gibi bir uyarı mesajı çıkacak.

  • iPhone X, XS, XR DFU Moddan Çıkarma

Ses açma tuşuna basıp bırakın. Ses kısma tuşuna basıp bırakın. Apple logosunu görene kadar yan tuşa basılı tutun. iPhone’unuzu kurtarma modundan çıkarmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

iPhone’u DFU moda alma, kurtarma moduna alma, yeniden başlatmaya zorlama diğer bir deyişle hard reset atma mevcut sorunu çözmeye yetmeyebilir. Büyük çaplı yazılımsal sorunlar Apple’ın ivedilikle yayınladığı yeni iOS sürümüyle çözülmektedir.

iPhone X, XS, XR Nasıl Kullanılır?

iPhone X nasıl kullanılır? iPhone X Memoji özelliği nasıl yapılır? Siri nasıl kullanılır? iOS 12 Ekran Süresi nasıl kullanılır? AirDrop nasıl açılır? ve daha pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz Apple Destek videolarını da sizlerle paylaşıyoruz:

iPhone X özel içeriklerimize de bakmanızı tavsiye ederiz. iPhone X Home tuşu ekrana nasıl getirilir?, iPhone X nasıl yeniden başlatılır?, iPhone X nasıl kullanılır?, iPhone X ekran görüntüsü nasıl alınır?, iPhone X yan tuş ayarları gibi güzel rehber yazılar mevcut.

iPhone X Home Tuşu Ekrana Nasıl Getirilir?
NASIL YAPILIR

iPhone X Home Tuşu Ekrana Nasıl Getirilir?

Apple’ın 10. yıl özel telefonu iPhone X, eski modellerle karşılaştırıldığında etkileyici bir ekran gövde oranına sahip.

iPhone X Nasıl Yeniden Başlatılır?
NASIL YAPILIR

iPhone X Nasıl Yeniden Başlatılır?

iPhone X’da Home butonunun kaldırılması beraberinde bir sorunu getirdi.

iPhone X Özel Parmak Hareketleri ve Kısayollar
MOBİL

iPhone X Özel Parmak Hareketleri ve Kısayollar

iPhone X, 6099 TL fiyat etiketiyle 24 Kasım’da Türkiye’de satışa çıkacak.

iPhone X'da Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

iPhone X'da Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

{mediaId=456873} Apple iPhone X’da home butonunun yer almaması beraberinde bir soruyu getirdi: “iPhone X’da ekran görüntüsü alma nasıl yapılacak?” iPhone X'u satın alan kullanıcılar için ekran görüntüsü (screenshot) alma yöntemi blog yazımızda.

iPhone X Yan Tuşla Yapılabilen 11 Şey
MOBİL

iPhone X Yan Tuşla Yapılabilen 11 Şey

Türkiye’de 6000 TL fiyat etiketiyle dikkat çeken iPhone X’un yan tuşu ile yapılabilecek 11 şeyi bu yazıda bir araya getirdik.

En Sık Karşılaşılan iPhone Kamera Sorunları ve Çözümleri
MOBİL

En Sık Karşılaşılan iPhone Kamera Sorunları ve Çözümleri

En Sık Karşılaşılan iPhone Kamera Sorunları ve Çözümleri - Eğer kullandığınız iPhone'da çeşitli kamera sorunlarından muzdaripseniz şey, doğru yerdesiniz.

iPhone Şarjı Olduğu Halde Aniden Kapanıyor, Ne Yapmalıyım?
MOBİL

iPhone Şarjı Olduğu Halde Aniden Kapanıyor, Ne Yapmalıyım?

iPhone’un genetik sorunlarından birisi de şarjı olmasına rağmen aniden kapanması. Bu sorun ne yazık ki iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullanıcılarının da canını sıkıyor.

iPhone Kulaklık Modunda Kaldı, Ne Yapmalıyım?
MOBİL

iPhone Kulaklık Modunda Kaldı, Ne Yapmalıyım?

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşlaştığı sorunlardan birisi de telefonun kulaklık modunda kalması.

YORUMLAR