iPhone Güvenli midir, Hacklenir mi? Hacklendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Apple iPhone güvenli mi, hacklenir mi? iPhone hackleme nasıl olur? iPhone'unuz hacklendiğinde ne yapmalısınız? Yanıtladık.

"Apple iPhone güvenli mi?", "iPhone hacklenir mi?", "iPhone hackleme diye bir şey var mı?", "iPhone hacklendiğini nasıl anlarım, belirtileri nedir?", "iPhone hacklendi ne yapmalıyım?" Kısaca iPhone'un güvenliğine ilişkin merak edilen soruları yanıtlıyoruz.

 • iPhone Güvenli mi?

Apple’ın her reklamında verdiği “iPhone güvenlidir, iPhone’a geçin” mesajı, Face ID’nin bir akıllı telefonda kullanılan en güvenli yüz doğrulama yönetimi olarak öne çıkarılması, etkinliklerde güvenliği asla es geçmemeleri, öğretici videolarda da güvenlik temasını işlemesi, hepsinden önemlisi iPhone tanıtımından önce Android telefonların güvenlik zaaflarına ilişkin haberlerin çoğalması… Apple’ın tüm bu çabası insanların aklına iPhone’un en güvenli telefon olduğunu yerleştirmek, hafızalarına kazımak. Bu, kısmen doğru.

 • iPhone Hacklenir mi?

iOS’un kapalı bir sistem olmasından, tamamen Apple’ın denetiminde olmasından kaynaklı ve Android’in dünya genelinde kullanıcı sayısının kıyaslanamayacak seviyede daha fazla olması, Android telefon üreticilerinin güvenlik güncellemelerini geç sunmaları, hackerların iOS’a olan ilgisini azaltıyor. Apple tarafında ünlülerin iCloud hesaplarının hacklenerek müstehcen fotoğraflarının sızdırılması, iPhone’un saçma sapan kodlarla dolu mesajla çökmesi gibi genellikle kullanıcının dikkatsizliğinden kaynaklı, bazen de yazılımdaki bir açıktan doğan (acilen Apple tarafından kapatılan ve tüm cihazlara ulaşan) hack haberleri çıkarken, Android tarafında kişisel bilgilerin çalınmasına kadar giden ve dünya genelinde kullanıcı ve şirketleri etkileyen hack haberleri çıkıyor. Android telefon üreticilerinin güvenlik güncellemeleri de hemen ulaşmadığından kullanıcı ister istemez endişe ediyor. Evet, iPhone kapalı kutu bir sistem üzerinde çalıştığından Android’e kıyasla daha güvenli ancak bu sizde Apple’ın reklamında da gösterdiği gibi kötü niyetli kişilerin iPhone’unuzdaki bilgilere asla ulaşamayacağı rahatlığı yaşatmasın. Son kullanıcı olarak dikkatli olmazsanız, iPhone’unuz hacklenebilir. Haberiniz olmadan mikrofondan sizi dinleyebilir, kameradan gözetleyebilir, yazdıklarınızı takip edebilir. Peki, iPhone’un hacklendiğini nasıl anlarsınız? iPhone hacklenme belirtileri nelerdir?

 • iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım? (iPhone Hacklenme Belirtileri)

iPhone telefonunuzun hacklendiğini anlamanın birkaç yolu var. Bilinmeyen numaralardan bağlantılar (dokunduğunuzda cihazınızın güvenlik seviyesinin düşük olduğu uyarısını gösteren), garip metinler içeren mesajlar alıyorsanız veya sizin tarafınızdan gönderiliyorsa, hiç tanımadığınız numaralardan giden aramalar gözüküyorsa, arama sırasında arka planda garip sesler duyuyorsanız veya telefonunuzu neredeyse hiç kullanmamanıza  rağmen pili su gibi akıp gidiyorsa, uygulamalar kendiliğinden açılıyorsa veya dokunmadığınız halde klavye yazıyorsa, iPhone’unuz kötü niyetli kişilerin kontrolü altında.

 • iPhone Hacklendi Ne Yapmalıyım?

Peki, iPhone’unuzun hacklendiğini düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Uygulama geliştiricilerin "iOS’a virüs girmez, hacklenmez” düşüncesinden midir, Apple’ın izin vermediğinden midir bilinmez App Store’da virüs temizleyebilen tek bir uygulama mevcut değil. İçerisinde bulunduğunuz bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz bir şeyler elbette var. iPhone’unuzu kapatmak veya uçak moduna almak, hacker’ın iPhone’unuza bağlantısını kesecektir. Hemen ardından iPhone’unuzu sıfırlayın. Ayarlar - Genel - Sıfırlama ekranında Tüm İçerik ve Ayarları Sil’i seçin. Bu seçimle iPhone’unuzdaki her şey uçup gidecek ancak tertemiz bir sisteme sahip olacaksınız. Son olarak Apple çalışanlarının önerdiği gibi iPhone’unuzu DFU mod alın.

 • Hacklenmemek İçin Yapılması Gerekenler

Bu durumla hiç karşılaşmamak için dikkat etmeniz gerekenler de oldukça basit:

 1. iOS güvenlik güncellemelerini kesinlikle yükleyin.
 2. Apple hesabınız için iki adımlı kimlik doğrulamayı açın.
 3. Jailbreak, özgürlük sağlar ancak iPhone’unuzu casus yazılım ve hackerlara karşı savunmasız yapar. Dolayısıyla jailbreak yapmayın.
 4. Touch ID veya Face ID’yi etkinleştirin. Bu iki güvenlik seçeneğini sunmayan bir modele sahipseniz 4 veya 6 haneli parola yerine hem rakam hem de harflerden oluşan güçlü bir parola kullanın.
 5. Siri’yi kullanmıyorsanız devre dışı bırakın.
 6. Herkese açık WiFi ağların bağlandığınızda bankacılık uygulamalarını kullanmayın, bankaların veya diğer hassas içerikli sitelere girmeyin.
 7. Web sayfalarında çıkan açılır pencerelerde dikkat çeken uyarılara asla dokunmayın.
 8. Havaalanları veya müzik festivalleri gibi herkesin kullanımına açık şarj istasyonlarında cihazınızı şarj etmeyin; yanınızda powerbank taşıyın veya o günlüğüne bataryalı kılıfı tercih edin.

YORUMLAR