iPhone'da Turuncu / Yeşil Nokta Ne Anlama Geliyor?

Pek çok kullanıcı iPhone'da Turuncu / Yeşil Nokta Nedir? sorusunun cevabını merak ediyor. Peki iPhone'unuzdaki turuncu ışık ya da yeşil ışık ne anlama geliyor?

iPhone'da Turuncu / Yeşil Nokta Nedir? Ne İşe Yarar?

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 14 ile birlikte güvenlik ve gizlilik odaklı pek çok yenilik de kullanıcıların hayatına girdi. Bunlardan birisi de yazılımda yer alan ve bildirim panelinde konumlanan yeşil ışık ve turuncu ışık olarak öne çıkıyor. Peki iPhone'daki Turuncu / Yeşil Nokta nedir ve ne anlama gelir?

Apple'ın Bahsetmediği "Gizli" iOS 14 Özellikleri
MOBİL

Apple'ın Bahsetmediği "Gizli" iOS 14 Özellikleri

iOS 14 yeniliklerini, iOS 14 ile gelen yeni özellikleri biliyoruz. Peki, Apple’ın bahsetmediği iOS 14 özellikleri? Her yeni iOS sürümünde olduğu gibi iOS 14’te de keşfedilmeyi bekleyen yeni özellikler var.

Öncelikle içinizin rahat olmasında fayda var çünkü gördüğünüz bu ışıklar herhangi bir hatadan, sorundan ya da benzeri bir problemden kaynaklanmıyor. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

iPhone Turuncu Nokta / Işık Yanıyor Ne Anlama Gelir?

iOS 14 ile kullanıcıların hayatına giren turuncu nokta, cihazın o sırada mikrofonu kullanmakta olduğunu gösteriyor. Örneğin bir görüşme sırasında, ses kaydı uygulaması kullanırken ya da benzeri bir işlem gerçekleşirken turuncu nokta bildirim panelinde belirir ve kullanıcıya mikrofonun o an kullanılmakta olduğunu söyler.

Eğer o sırada mikrofonun açık olmasını gerektiren bir işlem yapmıyorsanız ancak turuncu ışık görüyorsanız bu, bir uygulamanın gizlice sizi dinlediğini işaret edebilir. Bu gibi durumlarda hangi uygulamanın bunu yaptığını öğrenmek için ekranın sağ üstünden aşağıya doğru çekerek denetim merkezine göz atabilirsiniz.

iPhone'da Turuncu / Yeşil Nokta Nedir? Ne İşe Yarar? -2

iPhone Yeşil Nokta / Işık Yanıyor Ne Anlama Gelir?

Yine iOS 14 ile kullanıcıların hayatına giren yeşil nokta, cihazın o sırada kamerayı kullanmakta olduğunu gösteriyor. Örneğin kamera ile çekimler yaparken, görüntülü görüşmeler gerçekleştirirken ya da Instagram'da filtreleri denerken yeşil nokta bildirim panelinde belirir ve kullanıcıya kameranın o an kullanılmakta olduğunu söyler.

Eğer o sırada kameranın açık olmasını gerektiren bir işlem yapmıyorsanız ancak yeşil ışık görüyorsanız bu, bir uygulamanın gizlice kameranızı kullandığını işaret edebilir. u gibi durumlarda hangi uygulamanın bunu yaptığını öğrenmek için ekranın sağ üstünden aşağıya doğru çekerek denetim merkezine göz atabilirsiniz.

Apple iPhone 12 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi
MOBİL

Apple iPhone 12 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple 13 Ekim tarihinde düzenlediği yeni etkinlikle birlikte iPhone 12 modelleri ile karşımıza çıktı. Eğer yeni modelleri merak ediyorsanız Apple iPhone 12 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi hakkında merak edilen detayları sizler için bir araya getirdik.

iPhone Uygulamanın Mikrofon ve Kamera İznini Kaldırma Nasıl Yapılır?

  • Ayarlar'a gidin.
  • Aşağıya doğru kaydırarak erişimlerini kontrol etmek istediğiniz bir uygulamanın üzerine tıklayın.
  • '(Uygulama Adı) Erişebilsin' yazısının altında mevcut izinleri görebilirsiniz.
  • Mikrofon erişimini kapatmak için çentiği sola sürükleyin. Kutucuğun içindeki yeşil ışığın sönmesi, erişim izninin kaldırıldığını gösterir.
  • Kamera erişimini kapatmak için çentiği sola sürükleyin. Kutucuğun içindeki yeşil ışığın sönmesi, erişim izninin kaldırıldığını gösterir.
  • Ayrıca yine aynı menü üzerinden diğer erişim ayarlarını da kontrol edebilirsiniz.

Apple gizliliğe her zaman önem veren bir şirket olarak kullanıcıların, hangi uygulamanın hangi izinlere eriştiğini görmesine olanak sunmuştur. Ayrıca direkt olarak güvenmediğiniz uygulamaların da kamera ya da mikrofon erişimini kapatabilirsiniz. Bunu yapmak ise oldukça basit.

YORUMLAR