iPhone ve iPad Kullanıcıları İçin Gizli Safari Kısayolları

iPhone ve iPad kullanıcıları için gizli Safari kısayolları listeledik.

iPhone ve iPad Kullanıcıları İçin Gizli Safari Kısayolları

iOS cihazlarda önyüklü gelen web tarayıcı Safari, gerek kullanım kolaylığıyla gerekse de performansıyla etkileyici olduğundan üçüncü parti internet tarayıcısı kurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. iPhone ve iPad’inizde webde gezinmek için Safari’yi tercih ediyorsanız hızınıza hız katacak kısayollar listemize göz atmanızı öneririz.

Kolay kullanılabilir olması, web sayfalarını hızlı ve sorunsuzca açması, sürekli güncellendiğinden webde güvenli gezinme deneyimini kaybettirmesiyle masaüstünde olmasa da mobilde vazgeçemediğimiz bir tarayıcı olan Safari’de zaman kazandıran birçok kısayol bulunuyor.

Sayfanın başına -çift dokunuşla- dönme:

Web sayfasında başa dönmeniz gerektiğinde parmağınızı hızlıca kaydırma yaparak yormak yerine başlık çubuğuna (saat ile adres satırı arasındaki boşluk) iki kere dokunmanız yeterli.
Web sayfasında aşağı doğru inmeye başladığınızda daha fazla alanı görebilmeniz için Safari adres satırını ve araç çubuğunu otomatik olarak gizler. Kısayollar içeren araç çubuklarına ihtiyacınız olursa ekranın en altına bir kere dokunmanız yeterli.

Web sitesindeki resmi kaydetme:

Bir web sitesinde gördüğünüz resmi kopyalamak için resme basılı tutmanız yeterli. Resme dokunup basılı tuttuğunuzda kaydetme ve kopyalama seçenekleri çıkacaktır. Eğer iPhone 6s veya 6s Plus kullanıcısı iseniz resme biraz sert dokunursanız önizleme ekranı açılır, çok sert dokunduğunuzda da resim karşınıza gelir.

Önceki sayfalara dönme:

Sayfalarca dolaştıktan sonra önceki sayfalardan birine geçmek için sol attaki geri okuna dokunup basılı tutmanız kafi. Açılan menüde önce açtığınız tüm sayfalar listelenecektir.

Son açılan sayfalara gitme:

Önce baktığınız sayfaya gittikten sonra tekrar son baktığınız sayfaya dönmek isterseniz sol attaki ileri oka dokunup basılı tutmanız yeterli. Açılan menüde ziyaret ettiğiniz son web siteleri listelenecektir.

Sayfayı hızlıca Okuma Listesine ekleme:

Safari’de bildiğiniz üzere ilginizi çeken ancak o anda göz atmak için zamanınız olmadığından bakamadığınız web sitelerini sonradan okumak üzere Okuma Listesine gönderebiliyorsunuz. Tarayıcıda Paylaş ardından Okuma Listesine ekle yapmak yerine kitap simgesine dokunup basılı tutarak ta Okuma Listesine ekleyebilirsiniz.

Sekmeleri düzenleme:

Masaüstündeki gibi sekmelerinizin yerini değiştirmek istediğinizde sekmeler butonuna dokunun ve sekmeye dokunup basılı tutarak dilediğiniz sekmenin önüne veya arkasına taşıyın. iPhone 6s veya 6s Plus kullanıcısı iseniz çok hafif dokunmalısınız. Aksi halde sekmelerin yerini değiştirmek yerine tam sayfa önizlemesini yapmış olursunuz.

Sekmeleri kapatma:

Açık sekmeleri kapatmak için x işaretine dokunmak zorunda değilsiniz. Sekmeye dokunup basılı tutarak sola sürüklediğinizde o sekmeyi kapatmış olursunuz.

Son kapatılan sekmelere ulaşma:

Yanlışlıkla kapattığınız sekmeyi açmak için sağ alttaki sekmeler butonuna dokunun ve + butonuna dokunup basılı tutun. Son kapatılan sekmeler listelenecektir.

Sitenin masaüstü sürümünü görüntüleme:

Bazen web sitelerinin mobil sürümü yerine masaüstü sürümlerine bakmak isteyebilirsiniz. Sitenin masaüstü sürümünü görüntülemek için Paylaş menüsünden Masaüstü Siteyi İste’yi aramak yerine tarayıcının sayfa yenileme butonuna dokunup basılı tuttuğunuzda Masaüstü Siteyei İste seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Çok daha hızlı değil mi?

Sayfanın içinde arama yapma:

Web sayfasında kelime araması yapmak için Paylaş butonuna ardından Sayfada Bul’a dokunun. Kelime araması yapmak biraz uğraştırıcı.

Sayfayı PDF olarak yazdırma:

Web sitesinin PDF formatında çıktısını almak isterseniz Paylaş butonuna ardından PDF’i iBooks’a Kaydet seçeneğini kullanıyorsunuz.

Tarayıcıyı açmadan okuma listesini görüntüleme:

iPhone 6s veya 6s Plus kullanıcısı iseniz Safari simgesine hafifçe dokunarak tarayıcıyı açmadan yeni sekme açma, okuma listenize erişme şansına sahipsiniz.

Peek ve Pop:

Peek ve Pop (Apple bu şekilde kullanıyor) özelliği sayesinde sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini açmadan önizlemelerini yapmaktan paylaşılan bağlantıları açmadan içeriklerini görmeye kadar her şeyin önizlemenizi yapabilirsiniz. Safari’de 3D Touch kullanımı hakkında daha detaylı bilgiye "Safari'de 3D Touch ile Verimliliği Artırmanın 8 Yolu" blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR