iPhone'da Herhangi Bir Müziği (Şarkıyı) Zil Sesi Yapma

iPhone'da herhangi bir müziği (şarkıyı) zil sesi yapmanın yolunu adım adım gösteriyoruz.

iPhone'da Herhangi Bir Müziği (Şarkıyı) Zil Sesi Yapma

Android telefonumuzda dilediğimiz bir müziği zil sesi yapma imkanımız varken, iPhone’da sadece iTunes’dan satın aldığımız müzikleri zil sesi olarak kullanabiliyoruz. Apple’ın koyduğu bu kuralı kolaylıkla aşmamız mümkün. Hem de Apple’ın kendi müzik uygulamasını kullanarak ve ne bilgisayara ne de iTunes yazılımına ihtiyaç duymadan.

iPhone’unuzu kişiselleştirmeyi seviyorsanız yapacağınız şeylerden birisi de farklı zil sesleri kullanmak. "Acaba benim telefonum mu çaldı?" telaşına düşmemek adına herkesten farklı zil sesi kullanmaya karar verdiğinizde Apple’ın sunduğu seçenekler oldukça sınırlı olmakla birlikte, sadece iTunes üzerinden satın aldığınız parçaları zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz. Bunun dışına çıkmanın Apple’a göre bir yolu yok. Bu yazımızda iTunes’a ihtiyaç duymadan internetten indirdiğiniz herhangi bir şarkıyı zil sesi olarak nasıl ayarlayacağınızı adım adım gösteriyoruz.

iTunes haricinde bir yerden indirdiğiniz müziği zil sesi yapmak için iPhone’larda önyüklü gelen müzik uygulaması GarageBand'i kullanacağız. iOS 8 ve üzeri işletim sistemiyle gelen tüm iPhone’larda bu uygulama ücretsiz olarak geliyor. iOS 7 ve daha eski işletim sistemli iPhone’a sahipseniz ne yazık ki 12,99 TL ödeyerek satın almanız gerekiyor.

  • İlk adım olarak zil sesi yapmak istediğiniz şarkıyı müzik kütüphanenize aktarıyorsunuz. Bu adımı kesinlikle atmamalısınız. Aksi halde GarageBand içerisinden şarkınızı bulamazsınız.
  • GarageBand uygulamasını açıyorsunuz. Eğer cihazınızda önyüklü olarak gelmemişse aşağıdaki bağlantıdan uygulama sayfasına güvenli şekilde ulaşabilir ve telefonunuza indirebilirsiniz.

  • Enstrüman bölümünde herhangi birini seçerek istediğiniz şarkıyı aktarıyorsunuz ve "Görüntüle" butonuna ardından "Döngü Tarayıcı" butonuna dokunuyorsunuz.

  • Akabinde Müzik sekmesine dokunuyorsunuz ve şarkınızı seçiyorsunuz. Burada gri renkli soluk görünen şarkıları GarageBand’e ekleyemiyorsunuz.

  • Şarkıyı sola sürükleyerek GarageBand’e ekliyorsunuz. Varsayılan uzunluk oldukça kısa olduğundan şarkı uzunluğunu düzenlemeniz gerek. Bunu da sağ üstteki minik + simgesine dokunarak yapıyorsunuz. Düzenleme bölümünde şarkının dilediğiniz bölümünü almanız mümkün.

  • Birkaç dakika süren ince ayardan sonra kayıt aşamasına geçebilirsiniz. Kaydetmek için sol üste konumlandırılmış açılır oka ardından Şarkılarım’a dokunuyorsunuz. Zil sesiniz “Şarkım” adıyla kaydedilecektir. Dilerseniz ismini değiştirebilirsiniz.

  • Şarkım olarak kaydedilen zil sesiniz ufak resim (thumbnail) görünümünde karşınıza çıkacak. Dokunduğunuzda paylaşma seçeneklerinin hemen altında zil sesi simgesini göreceksiniz. Ona dokunuyorsunuz, zil sesinize isim veriyorsunuz ve ardından Dışa Aktar’a dokunuyorsunuz.

  • Dışa aktarma işlemi bittiğinde "Ses Olarak Kullan"a dokunuyorsunuz ve menüden Standart Zil Sesi’ini seçiyorsunuz.

  • Artık Ayarlar – Sesler – Zil Sesleri yolunu izleyerek listeden dilediğiniz bir şarkıyı zil sesi olarak atayabilirsiniz.

YORUMLAR