Netflix Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Gibi Avantajları Var? İşte A’dan Z’ye Netflix Dosyası

On binlerce film ve dizinin UHD kalitesinde izlenebildiği Netflix artık Türkiye'de. Peki, nedir bu Netflix derseniz cevabı da burada.

Netflix Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Gibi Avantajları Var? İşte A’dan Z’ye Netflix Dosyası

29 Ağustos 1997’de ABD’de Kaliforniya'da bir girişim, internet üzerinden talep üzerine DVD kiralamaya başladı. Bu küçük girişim daha sonra bu filmlerin telif haklarını da alarak kendi veri tabanı üzerinde dev bir arşiv oluşturmaya başladı. 2009 yılında Netflix'in koleksiyonunda 10 bin film ve televizyon şovu oluşmuştu bile. 2011 yılında ABD'de 23 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Netflix' in aynı yıl dünya çapında da 26 milyon üyesi bulunuyordu. Peki, neydi bu Netflix? Neden bu kadar hızlı artan bir talebi hiç sıkıntısız karşılayabiliyordu? Çevrimiçi kullanıcılar Netflix'de ne bulmuşlar ve sıkı sıkı sarılmışlardı bu servise?

İnternet üzerinde kullanıcıların eğlenceye olan talebi artarken Netflix'in “talep üzerine” eğlence servisi film ve televizyon şovlarını kullanıcılarına açmasıyla başka bir şekle büründü. Netflix 1997 yılında kurucusu Marc Randolph ve Reed Hastings'in sahip oldukları Pure Software şirketinin bir yan hizmeti olarak servise başladı. 1998 yılında açılan Netflix web sitesi aslında ilk önceleri posta yoluyla DVD kiralayan 30 kişilik küçük bir şirketti.

Netflix Nedir? Netflix'de Neler Var?
TEKNOLOJİ

Netflix Nedir? Netflix'de Neler Var?

Netflix'i internetle ilgileniyorsanız, yabancı dizilere merakınız varsa kesin duymuşsunuzdur. Fakat bu servise yalnızca Amerika'dan erişilebiliyordu.

Film ve dizi seyretmeyen kalmasın

Evet, aslında yukarıdaki bu başlık Netflix'in postayla DVD kiralama işinden çevrimiçi film seyretme taleplerini karşılama hizmeti vermesine kadar uzanan ve inanılmaz talep gören hizmetin ana fikrini oluşturuyor. Bu mantık, 2007 yılında 1 milyara yakın DVD kiralayan Netflix'in bu hizmetini, oluşturduğu veri tabanını kullanıcılara açmasıyla daha da farklı bir eğlence servisi konumuna gelmesiyle de pekiştiriyor. Netflix 18 yıllık farklı yayın girişimleriyle web üzerinde en başarılı ".com" oluşumlarından biri olarak gösteriliyor. Posta ile DVD kiralama servisinden sonra çevrimiçi video izleme servisini de hizmete sokan Netflix, kendi kütüphanesinde yasal olarak telif hakları ödenmiş film ve şovlar yayınlamaya başladığında elbette büyük yankı uyandırmıştı.  2008 yılında bu servis her ne kadar kısıtlı olsa da bugün Netflix kendi prodüksiyonu olan dizi ve filmleri de kullanıcılara sunan dev bir eğlence kanalı olmayı başardı. 

Netflix nasıl kullanılıyor?

Netflix abonelik sistemi yaklaşık 30 saniye süren bir işlem. Geçerli bir e-posta, kullanıcı adı ve şifre oluşturduktan sonra kredi kartı bilgilerinizi talep eden Netflix ilk 30 gün boyunca kütüphanesini hiçbir kısıtlama getirmeden kullanıcılara açıyor. Netflix kullanıcı arayüzü de oldukça kolay ve anlaşılır olarak düzenlenmiş. Netflix üyelik bedelleri kullanıcıların taleplerine göre farklılık gösteriyor. Üyelik kaydından tam bir ay sonra hizmet kalitesine göre sırasıyla her ay 7.99, 9.99 ve 11.99 Euro bedel ödeniyor. Bu fiyat farkı seçeceğiniz hizmetin bir cihaz, 2 cihaz ve HD yayın ya da 4 cihaz HD ve UHD seçenekleri için farklı sabitleniyor. Ancak kontrol panelinden ödeme programını değiştirmeniz mümkün olabiliyor. Netflix dizlerini ve filmlerini PC veya Mac'te internet tarayıcısı üzerinden izleyebileceğiniz gibi iOS, Android, Apple TV uygulamaları aracılığıyla izlemek de mümkün olabiliyor.

Netflix'e üye olmak kadar üyelikten çıkmak ya da ödeme sistemini değiştirmekte çok kolay. Üyelik arayüzünün sağ üst kısmında yer alan basit menü tüm kontrolleri sağlıyor. Buradaki seçeneklerden “Your Account” yani “hesabınız” kısmı bu tür değişiklikleri yapmanıza olanak veriyor.

Aşağıdaki menü ise üyeliğinizle ilgili tüm detayları nasıl kontrol edebileceğinizi kısaca özetleyebiliyor. 

Netflix film seyretme arayüzü tanıdık kontrollerden oluşuyor. Ekranın altındaki oynatma çubuğu her medya gösterim aracında bulunanlardan farklı değil. Çubuğun sağ tarafında ise sırayla bölüm atlayıcı, sezon seçenekleri, altyazı seçenekleri ve tam ekran tuşu yer alıyor.

Netflix avantajları

Netflix'in yayına geçmesi bize ne kazandıracak kısaca bahsetmekte fayda var. Netflix kendine özgü yapımlarıyla pek çok TV kanalından daha kaliteli dizilere imza atıyor. Bu yapımları seyretme ayrıcalığı oldukça keyifli. Kaliteli görüntü ve ses son derece ön plana çıkıyor.  Kaliteli yapımların öne çıktığı Netflix kütüphanesinde son derece fazla seçenek mevcut. Üstelik vizyon filmleri de yakalamak mümkün olabiliyor. Üstelik torrent peşinde koşup hem korsan durumuna düşmekten, hem de virüs riskinden kurtuluyoruz.

Türkiye'de Netflix'in yaşayacağı dezavantajlar da yok değil. Adil Kullanım Kotası bunların başında geliyor. HD film izlemek isteyenler bir süre sonra maalesef kısıtlanmış bağlantıyla bu keyiften mahrum kalabilir. Netflix eğlence için bütçe ayırmak istemeyen kesimler için de bir çözüm değil. Öte yandan “torrent varken buna ne gerek var” diyenler de olacaktır. Ancak artık korsana rağbet azalıyor. Günümüzde sağ duyulu kullanıcılar paralarının hakkını alacak üyeliklerle hem hayat kalitelerini, hem de güvenliklerini ön plana koyuyorlar.

Film ve Dizi Tutkunlarına Müjde! Netflix Türkiye’de Yayına Başladı

YORUMLAR