Sanal Makinada Windows 10 Kurulumu ve Kullanımı

Yazımızda Virtualbox kullanarak nasıl Windows 10 sanal makinası yaratabileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz

Sanal Makinada Windows 10 Kurulumu ve Kullanımı

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10'u kısa bir süre önce duyurdu. Bu duyurunun hemen ardından ise resmi Windows 10 önizleme sürümü yayınlandı. Windows 10 Teknik Önizleme adıyla yayınlanan bu önizleme sürümünü kullanıcılar ücretsiz olarak bilgisayarlarına yükelyebilmekteler. Windows 10 önizleme sürümünü bilgisayarınızda deneyebilmeniz için birkaç farklı yol bulunmakta. Bu yollardan ilki ve en kullanışsız olanı mevcut işletim sisteminizin yerine Windows 10 önizleme sürümünü yüklemek. İkinci yol ise biraz daha mantıklı bir seçenek olan Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza ikinci işletim sistemi olarak Windows 10 yüklemek. Bu işi nasıl gerçekleştirebileceğinizi bu yazımızda resimli olarak anlatmıştık:

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

Windows 10 önizleme sürümünü bilgisayarınıza yüklemenin ve çalıştırmanın alternatif ve daha kullanışlı olan bir yolu daha bulunmakta. Bu yöntem ile kullandığınız işletim sistemi üzerinde açılan sıradan bir pencere şeklinde Windows 10 kullanabilirsiniz. Bu iş için Virtualbox adlı sanal makina sistemini kullanacağız. Virtualbox ile 32 Bit Windows 10 önizleme sürümünü sanal makina olarak bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz

Sanal makinaya Windows 10 yükleme işlemini resimli olarak anlatmaya başlamadan önce ihtiyacınız olacak şeyleri listeleyelim:

Bu yazılımları indirdikten sonra bilgisayarınızda minimum 25-30 GB civarında boş depolama alanı olduğundan emin olun. Artık sanal makinaya Windows 10 yükleme işlemlerine başlayabiliriz:

  1. Sanal Makinada Windows 10 Kurulumu ve Kullanımı
  2. Sanal Makina için Windows 10 Yapılandırması

YORUMLAR