Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

Nisan ayında 1 yaşına basacak olan kişisel asistan Cortana ile ilgili her şey.

Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

Halo oynayanların hiç yabancı olmadıkları yapay zeka Cortana, 2 Nisan 2014 yılında Microsoft tarafından Windows 8.1 için tanıtılmıştı. Şu günlerde 1 yaşına basacak olan Cortana, Windows 10’un en güçlü silahlarından biri. Yapay zeka taşıyan ilham kaynağı oyun karakterinin aksine, daha analitik saptamalarla öğrenme metotları kullanıyor. Cortana, 2015 yılının başından bu yana Apple’daki meslektaşı Siri’ye de ciddi bir rakip olmuş durumda. Kişisel asistan olarak tasarlanan Cortana, gücünü Microsoft’un Bing arama motorundan alıyor. Belki biraz da sizden. Cortana’yı önemli kılan kendisiyle kurulan etkileşimi takip edebilmesi ve davranış analizleri yaparak zaman içinde tercihleri öğrenebilmesi, böylelikle son derece etkili kişisel etkileşimlerde bulunabilmesi. Kullanıcısının takip ettiği günlük rutini takibe alabilen Cortana, günlük zaman akışını düzene sokarak daha iyi organize olunmasını sağlamak üzerine odaklanmış bir alt yapıya sahip.

Bir yaşında olgunlaşmaya başladı

26’ıncı yüzyılda yaşayan yapay zeka Cortana, aslında Halo’da bir karakterdi. Ancak artık Windows 10 ile beraber hayatımızın içine girmeye hazırlanıyor. Gerçi Windows 8.1 ile adım adım günlük yaşamımıza dahil olan Cortana, şimdi çoklu platformda hemen her cihazdan hayatımıza dokunmaya çalışacak. Cortana’nın doğum tarihini her ne kadar 4 Nisan 2014 olarak işaretlesek de, Microsoft için daha eskilere dayanan bir geçmişi var. Cortana projesi Microsoft'un yaklaşık 5 senelik çalışmasının ürünü.

Windows 10 ile beraber güçlenen Cortana, analitik yapay zekasıyla günlük alışkanlıklarımızı ölçüp, biçecek ve bize yol gösterecek. Bu noktada Windows 10 yaşadıkça Cortana ile yoluna devam edecek ve buna paralel olarak Cortana'da her gün bizden bir şeyler öğrenmeye devam edecek. 

YORUMLAR