Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir?

Akıllı telefonunuzu suya düşürdüğünüzde, cihazınızı tekrar çalıştırabilmek için kesinlikle yapmanız gereken 6 şey.

Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir?

Akıllı telefonunuzu suya düşürdüğünüz an neler yapmanız gerektiğini ve teknik destek almadan önce uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi, detaylı anlatımlarıyla birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Her geçen sene akıllı telefonların kameralarının geliştiğini, işlemci hızlarının yükseldiğini ve daha fazla RAM’e sahip olduklarını görüyoruz. Ancak maalesef, tam anlamıyla su geçirmez olan bir telefon hala üretilebilmiş değil. Bu da hangi IP sertifikasına sahip olurlarsa olsunlar, tüm akıllı telefonların su içerisinde bozulabileceği anlamına geliyor. Peki, akıllı telefonumuzu bir şekilde ıslatmayı başarırsak teknik servise uğramadan önce neler yapmalıyız?

İşte ıslanan akıllı telefonunuzu tamir etmenizi sağlayabilecek 6 adım:

Derhal Cihazı Sudan Çıkarın

Başlığı okuduğunuzda “Cidden mi? Bunu tahmin edemezdim” gibi bir tepki verdiğinizi tahmin edebiliyorum ancak akıllı telefonun mümkün olduğunca erken şekilde sudan çıkartılması, donanımlar için hayati önem taşır. Donanımlar arasında bulunan hava, bir süre suyun donanımlara ulaşmasını engelleyebilir fakat bunu uzun süre yapamaz. Bu nedenle hızlı davranmanız oldukça önemli.

Telefonunuzu Kapatın

Suyla dolu olan donanımlar kısa devre yapabilir ve kalıcı olarak hasar görebilir. Bundan ötürü bir an önce akıllı telefonunuzu kapatmanızda fayda var.

Bataryayı Çıkartın

Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar bataryadan enerji alır. Yani suyun temas etmesini isteyeceğiniz en son donanım bataryadır. Yapabiliyorsanız telefonunuzun bataryasını çıkartın.

Sökebildiğiniz Her Şeyi Sökün

Çıkarabildiğiniz, sökebildiğiniz tüm parçaları telefondan ayırın. SIM kartı, hafıza kartı, kulaklıklar, aksesuarlar ve diğer her şey buna dahil. Unutmayın, ne kadar az parça varsa cihazınız o kadar kolay kurur.

Cihazınızı Kurutun

Telefonunuzun tüm parçalarını çıkarttığınıza göre kurutma işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak donanımlara takılmayacak, çizmeyecek veya başka türlü zararlar vermeyecek olan maddelerle (pamuk, peçete, bez gibi) cihazınızı kurulayın. Asla saç kurutma makinesi kullanmayın. Ardından akıllı telefonunuzu hafifçe sallayarak içerisinde bulunan suyu çıkarmaya çalışın. Eğer akıllı telefonunuzun bazı parçalarını çıkartamadıysanız, cihaza çok yaklaştırmamak şartıyla elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Tüm bunları yapmanızın ardından akıllı telefonunuzu, ayakkabı kutularında bulunan silika jellerin arasına yerleştirin. Silika jel, nemi emme konusunda son derece başarılıdır ancak bu maddeyi bulamazsanız yulaf da kullanabilirsiniz. Eğer yulaf bulma konusunda da sorunlar yaşıyorsanız, son çare olarak pirince başvurabilirsiniz.

En Zor Adım: Beklemek

Yaptıklarınızın işe yarayıp yaramadığını görmek istediğinizi biliyorum ancak telefonunuzun içindeki suyun çıkması 24 ila 48 saat sürebilir. En azından bu sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Eğer telefonunuzu beklemeden çalıştırırsanız, içeride kalan su kısa devreye neden olabilir. Böylece hem tüm emekleriniz boşa gitmiş olur, hem de cihazınız sabırsızlığından ötürü bozulur.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Islanmış Cep Telefonunu Kurutmak İçin Doğru Bildiğimiz Bir Yanlışı Düzeltiyoruz

YORUMLAR