Torrent Oluşturma Rehberi

Torrent sistemi her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da büyük dosyaları, arkadaşlarımızla ve hatta tanımadığımız insanlarla paylaşmanın en hızlı ve kolay yoludur. Gelin görün ki torrent kullanarak dosya indiren birçok insan, nasıl torrent dosyaları ol

Torrent Oluşturma Rehberi

Torrent sistemi her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da büyük dosyaları, arkadaşlarımızla ve hatta tanımadığımız insanlarla paylaşmanın en hızlı ve kolay yoludur. Gelin görün ki torrent kullanarak dosya indiren birçok insan, nasıl torrent dosyaları oluşturacaklarını ve oluşturdukları torrent dosyalarını nasıl paylaşacaklarını bilmemektedir.

Örneğin bir arkadaşınız size tatilde çekildiğiniz fotoğrafları yollamak istiyor ama torrent sistemiyle dosya indirmeyi bildiği halde nasıl torrent oluşturacağını bilmediği için toplamda 200-300 mb boyutundaki tatil resimlerini size MSN üzerinden yollamaya çalışıyor. Başka bir örnek: Üniversite için hazırladığınız bitirme tezinizi başkalarına yardımcı olmak amacıyla paylaşıma sunmak istiyorsunuz ve tezinizin büyük boyutlarından dolayı dosya paylaşma servisiyle uğraşmak zor geliyor. Böyle durumlarda dosyalarınızı arkadaşlarınız ve tanımadığınız insanlarla paylaşmanın en hızlı ve kolay yolu tabiki torrent olacaktır.

MSN'in düşük hızda dosya transferine karşı biri olarak sorma ihtiyacı hissediyorum "Neden resimleri göndermek için BitTorrent kullanmıyorsun?" Özellikle birden fazla kişiyle aynı dosyaları paylaşmak istiyorsanız veya yüksek kaliteli bir videoyu paylaşmak istiyorsanız, bant genişliğinizi sonuna kadar paylaşabileceğiniz torrent sistemini kullanmak gerçekten hızlı ve geçerli bir çözümdür.

Peki bu işlemi nasıl yaparız? Her ne kadar başlangıçta size karışık gibi gelse de yapılacak işlemler aslında çok basittir. Hemen favori BitTorrent istemcinizi açın ve gerekli işlemleri nasıl yapabileceğinize birlikte göz atalım.

uTorrent

1- Öncelikle uTorrent programını açıyoruz ve Dosya menüsü altında Yeni Torrent Oluştur sekmesine tıklıyoruz (veya Ctrl+N kısayolunu kullanabilirsiniz)

2- Dosya Ekle veya Dizin Ekle butonları ile paylaşmak istediğimiz dosyaları veya klasörü seçiyoruz.

3- İzleyiciler: Bu bölüm bir çok kullanıcı için karışık gibi görünsede aslında kullanımı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken en çok kullanılan halka açık izleyicilerden birisini kullanmaktır. Aşağıda vereceğim izleyici adreslerinden istediklerinizi kullanabilirsiniz. Genellikle bir tanesini kullanmanız zaten yeterli olacaktır.

Kullanabileceğiniz bazı izleyiciler:

http://www.torrent-downloads.to:2710/announce

http://denis.stalker.h3q.com:6969/announce

udp://denis.stalker.h3q.com:6969/announce

http://www.sumotracker.com/announce

Yukarıda sizin için seçtiğimiz izleyicilerden bir veya birkaç tanesini seçip izleyiciler bölümüne yapıştırabilirsiniz.

4- Diğer bölümü altında Göndermeye başla ve Dosya sırasını koru tiklerini işaretleyin. Eğer özel bir izleyici kullanmıyorsanız Özel torrent bölümünü işaretlemenize gerek yoktur.

5- Son olarak Oluştur ve farklı kaydet... butonuna tıklayarak istediğimiz adla, istediğimiz yere torrent dosyamızı kaydediyoruz ve kaydettiğimiz bu torrent dosyasını arkadaşlarımızla paylaşmaya başlayabiliriz.

BitComet

1- Öncelikle BitComet programını çalıştırıyoruz, ardından Dosya menüsü altında Torrent Oluştur sekmesine tıklıyoruz (veya Ctrl+M kısayolunu kullanabilirsiniz)

2- Tek Dosya veya Klasör seçeneklerini kullanarak istediğimiz bir dosyayı veya birden çok dosyanın bulunduğu, paylaşmak istediğimiz dosya veya klasörü seçiyoruz.

3- Özel Torrent seçeneği dışındaki diğer dört sekmeyi işaretliyoruz.

4- Tracker Serverı ve DHT Ağı Listesi: Bu bölüm bir çok kullanıcı için karışık gibi görünsede aslında kullanımı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken en çok kullanılan halka açık izleyicilerden birisini kullanmaktır. Aşağıda vereceğim izleyici adreslerinden istediklerinizi kullanabilirsiniz. Genellikle bir tanesini kullanmanız zaten yeterli olacaktır.

Kullanabileceğiniz bazı izleyiciler:

http://www.torrent-downloads.to:2710/announce

http://denis.stalker.h3q.com:6969/announce

udp://denis.stalker.h3q.com:6969/announce

http://www.sumotracker.com/announce

Yukarıda sizin için seçtiğimiz izleyicilerden bir veya birkaç tanesini seçip Tracker Serverı ve DHT Ağı Listesi bölümüne yapıştırabilirsiniz.

5- Çıktı bölümünün sağ tarafındaki butona tıklayarak oluşturacağımız torrent dosyasının adını ve dosyayı kaydedebileceğimiz yeri seçebiliriz.

6- Son olarak Torrent Oluştur butonuna tıklayarak, oluşturduğumuz torrent dosyasını arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.

uTorrent ve BitComet istemcileriyle nasıl torrent dosyası oluşturabileceğinizi adım adım sizlere göstermeye çalıştık. Artık büyük boyutlu dosyalarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak için kolaylıkla kendi torrent dosyalarınızı oluşturabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi yorum bölümümüz aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

YORUMLAR