True Tone Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

iPhone telefonların birçoğunda yer alan True Tone ekran nedir? True Tone ne işe yarar, nasıl çalışır?

true-tone-nedir-nasil-kullanilir

Apple iPhone kullanıcılarının hayatına iOS 11 ile giren True Tone teknolojisi, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Donanım ve yazılımın muhteşem bütünlüğünü koruyan Apple, kullanıcılara daha iyi bir ekran deneyimini True Tone adını verdiği özellik ile sunuyor. Peki, True Tone nedir? True Tone ne işe yarar, nasıl kullanılır?

True Tone Nedir?

true-tone-nedir-nasil-kullanilir

True Tone ile bulunduğunuz ortamdaki ışığa göre sensörler yardımıyla beyaz dengesi ayarlanıyor ve ekran bu şekilde gözünüzü yormuyor. Yani gün ışığındaki beyaz dengesi ile kapalı ortamda bulunduğunuz andaki beyaz dengesi aynı olmuyor. Otomatik parlaklık ile aynı anda aktif olduğunda gerçekten çok iyi çalışan özelliğin tek kötü yanı telefonunuzun kullanım süresini kısaltması. Sensörler sürekli aktif olduğu ve bulunduğunuz ortamdaki ışığı ölçtüğü için şarj konusunda çok dost olduğunu söyleyemiyoruz. Özellikle aynı anda otomatik parlaklığı da aktif ettiğinizde şarj süresinde önemli bir azalma gözlemleyebilirsiniz.

True Tone Ne İşe Yarar?

true-tone-nedir-nasil-kullanilir

iPhone model cihazlarda yer alan True Tone özelliği, bulunduğunuz ortamdaki ışığa göre cihazların parlaklığını ayarlayan bir teknolojidir. Özellikle metin okumayı daha kolay bir hale getiren bu özellik, cihaz ekranının beyaz dengesini dinamik olarak ayarlamak için dört kanallı sensörler kullanıyor. Apple, bu teknoloji için yüzde 25 daha parlak ve yüzde 40 daha az yansıtıcı ekranlar da kullanmaya başladı. Yüksek çözünürlüklü iPhone ve iPad ekranları, bu nedenle daha geniş bir renk gamı kullanıyor.

True Tone Nasıl Kullanılır?

true-tone-nedir-nasil-kullanilir

Ayarların altında bulunan 'Ekran ve Parlaklık' sekmesinden aktif edebileceğiniz özelliği aynı zamanda 3D Touch ile denetim merkezinden de açıp kapatmanız mümkün. Denetim merkezinde bulunan ekran parlaklığı barına 3D Touch özelliğini de kullanarak biraz sert bastığınızda gelen büyük barın altında Night Shift'i ve True Tone'u göreceksiniz. Buradan True Tone'u ayarlara girmeden açıp kapatabilirsiniz. 3D Touch özelliği olmayan kullanıcıların ise parlaklık barına basılı tutmaları yeterli olacaktır.

True Tone özelliğini video izlerken, oyun oynarken kapatmanız faydalı olabilir. Gerçek renkleri True Tone özelliği açıkken göremezsiniz, renkler bulunduğunuz ortama göre şekillenir.

YORUMLAR