Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir?

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? Bu yazıda bir sürücü oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz dosyaları nasıl indirebileceğinize daha yakından göz atacağız.

windows-10-iso-dosyasi-nasil-indirilir

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? - Eğer hala Windows 7 ya da Windows 8 kullanıyorsanız ve işletim sisteminizi yükseltmek istiyorsanız ya da Windows 10 yüklü bilgisayarınızda temiz bir başlangıç yapabilmek adına format atmak istiyorsanız Windows 10'un temel kurulum dosyalarına sahip olmanız gerekiyor. Peki ama bunu nasıl indirebilirsiniz?

Öncelikle ufak bir hatırlatma yapmamız gerekiyor ki Microsoft, Windows 10'u indirmek istediğinizde size iki farklı yöntem sunuyor. Bunlardan ilki bir yükleme medya aracı ile harici belleğinize yazdırmayı kapsıyor. Bir diğer yöntemde ise direkt olarak ISO dosyasını cihazınıza indirebiliyor ve kullanabiliyorsunuz.

Windows 10 ISO Dosyası Nedir?

Windows, ilk olarak ISO dosyalarını Windows 8 ile tanımaya başladı. Windows 10’da da doğal olarak bu destek devam ediyor. Disk görüntüsü de denilen ISO dosyası, bir veri CD’si veya DVD’sinin bütün içeriğini aynen içeren tek bir dosya olarak tanımlanabilir. ISO dosyasından CD veya DVD yazdığınızda bu yeni diskte, orijinal diskteki aynı klasör, dosya ve özellikler sunar. ISO formatındaki bir dosyayı ‘Sanal bir DVD’ olarak kabul edebilirsiniz.

windows-10-iso-dosyasi-nasil-indirilir

Windows 10 ISO Dosyası Ne İşe Yarar?

CD ve DVD içerisindeki dosyaların Image kalıp halindeki dosya formatına verilen isim olan ISO dosyası, CD ve DVD sürücülerin tek dosya şeklinde taşınabilir halidir. Üçüncü taraf sanal sürücü oluşturma parogramları ile çalışan ISO dosyaları, CD ve DVD medyaların yaygınlaştığı dönemlerde ortaya çıktı. Artık eskisi kadar kullanılmasa da USB’ler ve harici sürücülerin kullanımı arttığından ISO dosya formatı da popüler bir hale geldi. 

windows-10-iso-dosyasi-nasil-indirilir

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir?

 • Medya Oluşturma Aracını Kullanarak Windows 10 ISO Dosyası Oluşturun
 • Bilgisayarınızdaki herhangi bir web tarayıcısını açın ve bu adresi ziyaret edin. 
 • ‘Create Windows 10 Installation media’ sekmesine tıklayın ve ‘şimdi aracı indir’ düğmesine tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, bilgisayarınızda Medya Oluşturma Aracı indirme Konumunu seçin ve Kaydet’e tıklayın.
 • Ardından, indirilen MediaCreationTool.exe Dosyasına çift tıklayın.
 • Microsoft’un Hüküm ve koşullarını kabul etmek için Kabul Et’e tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, Başka bir PC için kurulum ortamı oluştur seçeneğini seçin ve İleri’ye tıklayın.
 • Windows, bilgisayarınız için gereken şekilde Dil, Sürüm ve Mimariyi otomatik olarak seçmelidir. Sonraki ekrana geçmek için İleri’ye tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, USB Flash Sürücü seçeneğini seçin ve İleri’ye tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, USB Depolama Sürücünüzü seçin ve İleri düğmesine tıklayın.
 • Windows Media Creation aracının takılı USB Sürücüsünde Windows Disk Görüntüsü oluşturmasını sabırla bekleyin.

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?
NASIL YAPILIR

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?

Windows 10 ürün anahtarını öğrenmek için hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor? Bu yazıda oldukça büyük bir popülerliğe olan işletim sisteminin lisans anahtarına nasıl erişebileceğinizi açıkladık.

Windows 10'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
NASIL YAPILIR

Windows 10'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows 10'da DNS ayarları nasıl değiştirilir? Bu sorunun yanıtını merak eden internet kullanıcılar için rehber hazırladık.

 

YORUMLAR