Windows'tan Sürücüleri Kaldırmanın Yolları

Sürücü kurmak günümüz bilgisayarlar için bile bazen saçların dökülmesine neden olan bir deneyime dönüşebiliyor. İşletim sistemi ile donanım arasında yer alan bu kodların bazen kullanıma geçit vermemesi, karşında oturduğunuz bilgisayar ile geçen vaktinizi

Windows'tan Sürücüleri Kaldırmanın Yolları

Sürücü kurmak günümüz bilgisayarlar için bile bazen saçların dökülmesine neden olan bir deneyime dönüşebiliyor. İşletim sistemi ile donanım arasında yer alan bu kodların bazen kullanıma geçit vermemesi, karşında oturduğunuz bilgisayar ile geçen vaktinizi kabusa çevirebiliyor. Herhangi bir yazılım kadar kurulumu kolay olan sürücüler, işletim sisteminin derinliklerine kadar kök salabiliyorlar. Başka yazılımların erişemediği alanlara sürücüler erişiyor.

Genel anlamda bu işlemler sorunsuz yürüyor ancak bazen kritik hatalar ortaya çıkabiliyor. Hatta ve hatta bazı sürücüler bilgisayarının mavi ekran vermesine neden olabiliyor. Mavi Ekran sorunuyla karşılaştıysanız burayı tıklayarak yazdığım blogu okuyup ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Konuya geri dönecek olursak, işletim sisteminize rahatsızlık veren veya istenildiği hizmeti sunamayan sürücülerden kurtulmak için Windows bize bazı olanaklar tanıyor. Çok göz önünde bulunmayan bu işlevin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek istiyorsanız blogun devamında yapmanız gerekenleri analatacağım.

Eski Sürücüye Geri Dönme

1. Aygıt Yöneticisine ulaşın (Start butonuna basarak aramaya Aygıt Yöneticisi ve Device Manager yazarsanız hedefe ulaşacaksınız)
2. Kullandığınız donanımın kategorisini bulup çift tıklayın.
3. Donanımın kategori listesi altında beliren ismine çift tıklayın.
4. Açılan pencerede (bkz. alttaki resim) Sürücüler sekmesini tıklayın.
5. Daha önce kurulu bir sürücünüz varsa "Sürücüye Geri Dön" butonu size eski bir sürücüyü tekrar kurma imkanı sağlayacaktır.
6. Ufak bir kutucukta yapmak istediğiniz işlemden emin olup olmadığınız sorulacak. Evet, derseniz eski bir sürücüyü aktif hale getireceksiniz.

Bu aşamadan sonra Windows son sürücüyü kaldırıp eski bir sürücüyü tekrar kullanmanızı sağlayacaktır. Sistem ayarlarının değiştiğine dair bir bildirimle karşılaşabilirsiniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Sürücü Nasıl Silinir?

Eğer bir sürücüyü tamamiyle silmeniz gerekiyorsa kullandığınız cihazın kendi program kaldırma aracı en güvenli yöntemdir. Ancak birçok donanım da böyle bir araca sahip olmuyor. Bunun için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu şekilde:

1. Aygıt Yöneticisini açın (Start butonuna basarak aramaya Aygıt Yöneticisi ve Device Manager yazarsanız hedefe ulaşacaksınız)
2. Kullandığınız donanımın kategorisini bulup çift tıklayın.
3. Donanımı Sağ tıklayarak "Kaldır" seçeneğine gelin.
4. Windows bu işlemi onaylamanız için tekrar emin olup olmadığınızı soracak. Tamam butonunu seçip işleme devam edin.
5. Sürücüyü kaldırma işlemi gerçekleştiğinde bilgisayarınızı en kısa zamanda yeniden başlatın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kullandığınız ürünün resmi web sayfalarından çıkan son sürücülere ulaşmanız mümkün. Yeni sürücüden memnun değilseniz çalıştığından emin olduğunuz eski bir versiyon da işinize yarayacaktır. İşlemleri yürütürken karşılaştığınız bir sorun varsa aşağıdaki yorum kutusundan bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR