Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler dosya sıkıştırma araçlarından birisi kolay kullanımı ve temel dosyaları desteklemesi nedeniyle Winrar. Ancak bilgisayarla yeni tanışan veya dosya sıkıştırma kavramına uzak olanlar yine de zorlanabiliyorlar. Dosya sıkıştırmak gerekli m

Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler dosya sıkıştırma araçlarından birisi kolay kullanımı ve temel dosyaları desteklemesi nedeniyle Winrar. Ancak bilgisayarla yeni tanışan veya dosya sıkıştırma kavramına uzak olanlar yine de zorlanabiliyorlar.

Dosya sıkıştırmak gerekli mi?

Eğer sürekli olarak dosyalarınızı internette paylaşıyor, başka yerlere taşıyor veya arşivleme yapıyorsanız sıkıştırma derli toplu bir dosya yapısına hakim olmanız ve daha rahat taşımanız için gereklidir. Farkedeceğiniz gibi internette yapılan paylaşımlarda da dosyalar genellikle ZIP veya RAR formatında sıkıştırılmış olarak yer alırlar.

Şu anda en sık kullanılan sıkıştırma formatları ZIP ve RAR formatları olduğundan yeni kullanıcıların diğer formatlara hakim olması pek de gerekli olan bir durum değil.

Programın kurulumunu aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz. Daha sonra programın kullanım detaylarını okumaya devam edebilirsiniz.

WinRAR Kurulumu ve Program İçi Görüntüleri
YAZILIM

WinRAR Kurulumu ve Program İçi Görüntüleri

WinRAR Popüler Dosya Sıkıştırma Programı, rar uzantısının yanında zip, iso, jar gibi sıkıştırılmış dosya formatlarını da açabilen bir yazılımdır.

İşte sizin için hazırladığım dosya sıkıştırma rehberi:

1. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya veya klasöre sağ tıklayarak “Arşive ekle…” seçeneğine tıklayın.

2. Karşınıza çıkan Winrar penceresinde ZIP veya RAR formatlarından birisini seçtikten sonra “Tamam” butonuna basın.


3. İşlem tamamlanma penceresinin kapanmasını bekleyin.

4. Gördüğünüz gibi sıkıştırılmış dosyanız orijinal dosyayla aynı dizinde yer alacaktır.

5. Sıkıştırılmış dosyanızın içeriğini direkt olarak Winrar aracılığıyla düzenleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sıkıştırılmış dosyanıza çift tıklamak.

6. Sıkıştırdığınız dosyanızın ne oranda sıkıştırıldığını görmek için sıkıştırılmış dosyanıza sağ tıklayıp "Özellikler" menüsünde "Arşiv" seçeneğine bakabilirsiniz.


7. Sıkıştırılmış bir dosyayı orijinal haline çevirmek istiyorsanız, sıkıştırılmış dosyaya sağ tıkladıktan sonra “Buraya çıkart” veya “Klasöre çıkart” seçeneklerinden birisini seçerek kolayca normal dosya düzenine çevirebilirsiniz.

Winrar kullanırken temel olarak ihtiyaç duyacağınız fonksiyonlar bu şekilde. Biraz daha menüleri inceleyerek sıkıştırma oranlarınızı, dosyaları parçalara bölmeyi ve çok daha fazla özelliği keşfedebilirsiniz.

YORUMLAR