WinRAR Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

winRAR dosya sıkıştırmak için kullanılan popüler bir program, nasıl kullanılacaağı hakkında ip uçlarını özetledik.

WinRAR Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

WinRAR, birçok işletim sistemi tarafından hala kullanılan, RAR formatında dosya sıkıştırıp, açabilmemiz için tasarlanmış bir uygulama. Dosyalarınızın sabit sürücülerde fazla dağınık kalmaması ve yer tutmaması için kullanılan WinRAR oldukça popüler bir uygulama olarak dünyada kabul görmüş bir program. 

Dosyaları sıkıştırma ihtiyacı pek çok sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulabilecek bir durum. Dosyalarınızı sıkıştırarak saklamak, bu şekilde sınıflandırmak onları virüs gibi tehlikelerden de korur. Dosya sıkıştırmanın faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

- Dosyalar daha düzenli dururlar

- Sabit sürücüde daha fazla yer kaplamazlar

- Dosya transferlerinde daha kolaylıkla gönderilip alınabilirler

İnternet üzerinde sıkıştırma işlemi yapabilen pek çok program olmasına rağmen, en kararlı ve tercih edileni dosya sıkıştırma programı WinRAR olduğu için sizlerle bu programı paylaşmayı uygun bulduk. 

WinRAR programı popüler sıkıştırma formatları olan RAR ve ZIP dışında CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z, Z gibi formaktalrı da okuyabilen, çözümleyebilen ancak bu formatlarda sıkıştırma yapmayı tercih etmeyen bir program. 

Türkçe dilini de destekleyen WinRAR’ı ücretsiz kullanmak da mümkün ancak arada bir 'lisans satın al' uyarısı ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu uyarıyı ‘kapat’ diyerek geçerseniz işlemlerinize sorunsuzca devam edebilirsiniz. 

WinRAR Windows Shell yapısına da yerleşerek sağ tıklamayla çıkan menüye de yerleşiyor. Böylelikle bir dosyanın üzerine gittiğinizde farenin sağ tuşuyla dosya üzerinden işlem yapmanız mümkün. 

WinRAR arayüzü ve detayları

1- Arşiv Adı, dosyayı kaydedeceğiniz yeri seçmenizi sağlar. Eğer dosyanızı o anda bulunduğu klasöre kaydetmek istemiyorsanız 'Gözat' butonuna tıklayıp, sıkıştırmak istediğiniz yeri seçebilmeniz mümkün. Eğer hiçbir değişiklik yapmazsanız, dosyanız bulunduğu yere sıkıştırılır ve kaydedilir.

2- Profiller, WinRAR'ın kullanıcılarına zaman kazandırmak için tasarlamış bir bir seçeneği Elinizdeki dosya büyüklüklerini farklı parçalar halinde belli boyutlarda sıkıştırmanız sağlar. 10 GB'lık bir dosya için 2 GB'lık bir profil oluşturarak bu dosyayı parçalara bölüp kolaylıkça bir yerden bir yere taşımanızı sağlar.

3- Arşiv Biçimi, WinRAR, RAR ve ZIP olmak üzere ki önemli formatı destekliyor demiştik. Her iki formatında farklı dosyaları farklı büyüklklüklerde saklayabilme kapasiteleri var. ZIP word, excel gibi dokümanlar için kullanışlı bir format olarak bilinir. RAR ise genel tüm dosyalarda kullanılarak daha fazla performans sağlayabilir.

4- Sıkıştırma yöntemi, sıkıştıracağınız dosyanın ne kadar kaliteli olmasını belirlediğiniz bir sekme olarak kullanmanızda fayda var. Burada yapacağınız seçimler  küçük dosya boyutlarında can alıcı bir fark göstermese de, büyük çaplı sıkıştırma yapacağınız dosyalarda çok etkili sonuçlar alabilirsiniz.

5- Sıkıştırma yöntemlerinde bulunan seçenekleri uyguladığınız takdirde sıkıştırma süresi de seçeneklere bağlı olarak değişirler. 'En hızlı' formatında en düşük kalitede sıkıştırma performansı alırsınız. Ancak buna karşılık sıkıştırma işlemi kısa sürer. 'En iyi' formatını seçerseniz, iyi kalitede bir sıkıştırma yapabilirsiniz ancak bu size zamandan kaybettirebilir.

6- Ciltlere böl sekmesi, sıkıştıracağınız dosyaların verdiğiniz boyuta göre parçalara ayrılarak sıkıştırılmasını sağlar. Örneğin 10 GB bir klasörü 1Gb şeklinde 10 parçaya bölmek isterseniz burada 1GB seçeneğini yazabilirsiniz.

7- Güncelleme Modu, arşivinize eklenecek dosyalar üzerinde güncelleme yapmanıza olanak tanır. Sıkıştırma klasöründe dosyalarla ilgili pek çok güncellemeyi buradan yapmanız mümkün.

8- Arşivleme Seçenekleri WinRAR’ın önemli özelliklerinden birisi daha. Arşiv sırasında veya öncesinde yapılabilecek farklı bir kaç özelliği ayarlayabilmeniz için hazırlanmış bir dizin olarak karşımıza çıkıyor. Burada şu seçenekleri değerlendirmemiz mümkün.

- Arşivledikten sonra dosyaları sil komutu arşivlenen dosyaların sabit diskinizden kaldırmanıza yarıyor.

- Arşivlenen dosyaları test et komutunu kullanırsanız, WinRAR dosya sıkıştırıldıktan sonra test edilip sonra silinmesine olanak verir.

Katı arşiv oluştur seçeneği RAR formatında kullanılan, özel bir sıkıştırma algoritmasıdır. Dosyalar daha sağlıklı ve iyi sıkıştırılabilirler.

SFX arşivi oluştur seçeneği ile dosyanızı kurulum dosyayı haline getirebilirsiniz. Böylelikle SFX dosyası oluşturarak WinRAR kurulu olmayan bilgisayarlarda da arşivlerinizin açılmasını sağlamış olursunuz.

WinRAR İndirme Ve Kurulumu

WinRAR İle Dosya Bölme Nasıl Yapılır

WinRAR Kurulumu ve Program İçi Görüntüleri

WinRAR ile SFX - EXE Dosyası Oluşturma

Tamindir Logolu WinRAR Güncellendi

YORUMLAR