WinRAR'da En İyi Sıkıştırma Yöntemi Hangisidir?

Bu yazımızda dünyanın en iyi sıkıştırma programı olan WinRAR ile yapılabilecek en iyi sıkıştırma yönteminden ve bilmeniz gereken ufak detaylardan bahsedeceğiz.

WinRAR'da En İyi Sıkıştırma Yöntemi Hangisidir?

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, yetersiz depolama alanı sorunu hiç peşimizi bırakmayacak gibi görünüyor. Çünkü ne kadar yüksek hafızaya sahip harici harddiskler ya da USB'ler çıkarsa çıksın, kullanılan verilerin boyutları da aynı hızda artıyor. Bu noktada WinRAR hayat kurtarıcı bir işlev görüyor ve fazla yer kaplayan dosyalarımızı sıkıştırıp alandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

Bundan 10 yıl önce normal bir oyun maksimum 1 GB dahili hafıza isterken şuanda bu boyut 30-50 GB arasında oynuyor. Hal böyle olunca ya arşivlerimizi ayıklayıp silmeye kıyamadıklarımız arasından en değersizleri siliyor ya da sıkıştırma işlemlerine başvuruyoruz. Ancak verilerimizi nasıl sıkıştıracağımızı bilmiyorsak kazancımız 5-10 MB dan fazla olmuyor. WinRAR dünyanın en iyi ve en popüler dosya sıkıştırma yazılımı.

Dosya sıkıştırmanın en iyi yöntemini belirleyebilmek için öncelikle dosyanızla ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Dosyanızı bir indirme sitesine yükleyecekseniz ve boyutu fazla büyükse bunu yapmanın en mantıklı yolu dosyanızı partlara (parçalara) bölmeniz gerekir. Eğer saklamak, usb belleğe aktarmak amacıyla sıkıştırmak istiyorsanız da farklı bir yöntem izleyeceğiz. 

Dosyaları Partlara Bölme

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıkladığınızda (sisteminizde WinRAR'ın yüklü olduğunu baz alıyorum) üstteki gibi "Arşive Ekle..." kısmı belirir.

"Arşive Ekle..." butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda, en alt sol bölümde "Ciltlere böl,boyut" kısmını göreceksiniz. Mavi ile belirtilmiş kısma dosyanızı kaçar MB'lık partlara bölmek istiyorsanız, rakamla girmeniz gerekiyor. Örneğin 200 MB'lık partlara bölmek istiyorsanız sağ tarafından MB seçeneğini seçip soldaki mavi kısma 200 yazmanız gerek. GB'lık partlara bölmek istiyorsanız aynı şekilde sağdaki taraftan GB seçeneğini seçiyorsunuz ve mavi kısma kaç GB'lik part istiyorsanız, onu yazıyorsunuz.

Ardından "Tamam" butonuna tıklıyorsunuz ve WinRAR seçtiğimiz dosyayı bizim için partlara bölüyor.

"Gelişmiş" sekmesine tıkladığınızda ise "Parolayı ayarla..." butonuna bastığınızda karşınıza çıkan (soldaki pencere) ekranda parolanızı ayarlayabilirsiniz. Eğer "Dosya isimlerini şifrele" karesine tik koyarsanız RAR dosyanız açılırken şifre ister. Eğer tik koymazsanız WinRAR dosyanız açılırken şifre istemez ancak içerisindeki veriler görüntülenmek ya da kopyalanmak istenirse şifre ister.

En İyi Performansla Sıkıştırmak

Bu işlem aslında yalnızca saklamak ya da başka bir belleğe aktarmak için değil, partlara bölerken de yapılabilir. WinRAR'ın sıkıştırma işlemini en kaliteli şekilde yapmasını sağlıyoruz. Bunun için yukarıda görselini vermiş olduğum sıkıştırmak istediğimiz dosyaya sağ tıklayıp "Arşive ekle..." diyoruz. 

Yukarıda kırmızı ile seçilmiş alanda Sıkıştırma yöntemini "En iyi" olarak belirliyoruz. Ardından sağ tarafta kırmızı alandaki "Katı arşiv oluştur" kutucuğunu işaretliyoruz. Parola ya da partlara bölme işlemini yukarıda anlattığım gibi yapıyoruz ve "Tamam" a tıklıyoruz. Bu şekilde yapıldığında WinRAR, normalden daha uzun süren bir sıkıştırma işlemi başlatır. 

Katı Arşiv Nedir?

Katı arşiv, arşivdeki tüm dosyaların devam eden tek bir veri akımı şeklinde özel bir sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırıldığı bir RAR arşividir. Katı arşivler sadece RAR arşivleme biçimi tarafından desteklenir, ZIP arşivleri hiçbir zaman katı değildir. Katı arşiv, özellikle benzer ve çok sayıda dosyaları sıkıştırırken, sıkıştırmayı önemli derecede arttırır. Ancak avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Birkaç madde ile bahsedecek olursak:

- Katı arşivlerin güncellenmesi daha yavaştır.

- Katı arşivden tek bir dosyanın çıkarılması için tüm arşivin çözümlenmesi gerekir. Örneğin arşivin ortasındaki bir dosyayı çıkartmaya çalışırsanız bu işlem normale göre daha uzun sürecektir çünkü tüm WinRAR tüm dosyaları çözümleyip, istediğiniz dosyayı size ondan sonra verecektir. Lakin tüm dosyalar çıkarılmak isteniyorsa hızda bir değişiklik olmaz.

- Katı arşivde bir dosya eğer hasarlıysa, hasarlı alandaki dosyaları katı arşivden çıkarmak mümkün değildir. 

Eğer arşivdeki dosyalar sık sık güncellenmeyecekse, arşivden sık sık tek bir dosya ya da bölüm çıkarmak gerekmiyorsa ve sıkıştırma oranı sıkıştırma hızından daha önemliyse katı arşivi tercih etmenizi öneririm. 

Bilmenizde fayda var: WinRAR, en iyi sıkıştırma yöntemi seçilmiş olsa bile bazı verilerinizde 5-10 MB lık bir sıkıştırmadan fazlasını yapamaz. Bunun sebebi zaten sıkıştırılmış dosya formatları olan JPEG, PNG, AVI, MP4, MP3'ün daha fazla sıkıştırılamamasıdır. Öte yandan en iyi sıkıştırma oranı sağlayan veri türü metin tabanlı olan dosyalardır. Örneğin bir Word belgesini sıkıştırırsanız %80 sıkıştırma oranı elde edersiniz. Bunun sebebi ise word belgesinde sürekli aynı harfler tekrar edildiği için sıkıştırma yapılırken bütün harflerin tek bir ortak paranteze alınmasıdır.

WinRAR Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR