Wireless (Kablosuz) Ağ Şifresi Nasıl Öğrenilir

Wireless yani kablosuz ağ şifreleri internetteki gezintinizi güvenlik altına alırlar ve bant genişliğinizin yetkisiz kullanıcılar tarafından kullanılmasını engellerler. Ancak kullandığınız kablosuz ağın yöneticisi değilseniz ya da arada bir yeni cihazlar

Wireless (Kablosuz) Ağ Şifresi Nasıl Öğrenilir

Wireless yani kablosuz ağ şifreleri internetteki gezintinizi güvenlik altına alırlar ve bant genişliğinizin yetkisiz kullanıcılar tarafından kullanılmasını engellerler.

Ancak kullandığınız kablosuz ağın yöneticisi değilseniz ya da arada bir yeni cihazlar ekliyorsanız seçtiğiniz şifrenizi unutmanız çok kolaydır. Eğer modeminizin admin (yönetici) paneline girerseniz bu şifreyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle ağ yöneticisi değilseniz veya yönetici panelinin de şifresini hatırlamıyorsanız bu iş bir eziyete dönüşebilir.

Not: Programın kablosuz ağ şifresini bulabilmesi için daha önce o ağa bağlanmış veya hali hazırda bağlı olmanız gerekmektedir. Program ağlara izinsiz girişleri sağlamak için değil kullanıcıların şifre unutma gibi durumlarını çözmek için hazırlanmıştır.

Bu yazımda sizlere 3 kolay adımda kullandığınız kablosuz ağın şifresini öğrenmekten bahsedeceğim. WirelessKeyView adlı program bu iş için biçilmiş kaftan ve en acemi kullanıcıların bile kullanabileceği bir arayüz sunuyor.

İhtiyacınız olanlar şöyle:

- Şifresini unuttuğunuz bir ağ
- Ağa bağlı bir bilgisayar veya
- Bilgisayarınızda kayıtlı ağ bilgileri

Birinci adım: WirelessKeyView programını indirin ve ZIP dosyasını bir klasöre açın.

İkinci Adım: Hemen ardından Tamindir’de yer alan Türkçe dil paketini yükleyin ve bu ZIP dosyasının içeriğini de programın ana klasörüne çıkartın.

Üçüncü adım: Programı çalıştırın ve bilgisayarınızın daha önce bağlandığı, kaydını tuttuğu veya şu anda bağlı olduğu ağların şifresini almasını bekleyin. Ardından “Key (Ascii)” kısmında ilgili ağın şifresini görebilirsiniz.

Böylece sürekli şifrelerini unutan arkadaşlarınıza, akrabalarınıza yardımcı olabilir ve ağ yöneticisi yakınınızda değilse kolayca kablosuz ağ şifrenizi yeni cihazlarda kullanmak üzere öğrenebilirsiniz.


YORUMLAR