Apple CEO'su Tim Cook 2014 Yılında Kaç Para Kazandı?

Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook’un 2014 yılı kazancı açıklandı.

Apple CEO'su Tim Cook 2014 Yılında Kaç Para Kazandı?

Hiç merak ettiniz mi? Apple gibi dünyanın teknoloji devleri arasında yer alan, küresel ekonomide dengeleri belirleyen bir şirketin CEO’su yıl da kaç para kazanır? Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook’un ve diğer üst yöneticilerin 2014 yılı kazancı açıklandı. 

Bu gizli bir bilgi değil. Apple halka açık bir kuruluş olduğu için bu tür bilgiler Amerika’da bazı ülkelerde olduğu gibi hasıraltı edilmiyor. İşte Tim Cook'un 2014 yılı kazanç döküm raporu.

Tim Cook'un maaşı 2014 yılında toplam 1,7 milyon dolar olarak gösterildi. Ancak Cook yıl içinde kardan pay ve performans ikramiyeleri de aldı. Bu ikramiyelerin toplamı da 6,7 milyon dolar tutuyor. Böylelikle Cook 2014 yılında toplam 9,2 milyon dolar kazanmış görünüyor. Cook 2013 yılında ikramiye olarak sadece 4,2 milyon dolar almıştı.

Apple’ın CFO'su (Finansal Yönetim Kurulu Başkanı) Peter Oppenheimer 2013 Eylül ayında şirketten emekli olduğunda senelik kazancı 4,5 milyon doları bulmuştu. Onun yerine gelen Luca Maestri ise 2014 yılında ikramiyeler ve hisse paylarıyla beraber 14 milyon dolar kazandı. 

iTunes, AppleStore, Siri ve ApplePay’in başında bulunan Eddy Cue 2014 yılını maaş + ikramiye ve hisse payı dahil 24 milyon dolar kazanarak kapattı.

Apple tedarik zincirlerini yöneten Jeff Williams ise 2014 yılını hisse payı + ikramiyelerle beraber 24 milyon dolarla kapatan Apple yöneticilerinden biri oldu.

Apple’ın sadece hisse gelirlerinden milyonlarca dolar nakit parayı da kasasında tuttuğu söyleniyor.

Tim Cook: Apple Geliştiricilere Sekiz Milyar Dolar Ödedi 

Apple CEO'su Tim Cook 2014'ün En İyi CEO'su Seçildi

Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

YORUMLAR