Bir Yapay Zeka GTA 5'te Araba Sürmesini Öğreniyor

Bir Yapay Zeka GTA 5'te Araba Sürmesini Öğreniyor

Charles ya da "derin öğrenme yoluyla sürmeyi öğrenen evrişimsel sinir ağı" olarak adlandırılan yapay zeka, Grand Theft Auto 5'in geçtiği Los Santos sokaklarında direksiyon sallayarak, oyun içerisinde nasıl araba sürüleceğini öğreniyor. 

Sentdex isimli Twitch kanalı üzerinden canlı yayın yaparak, öğrenme sürecini bizimle de paylaşan Charles, son dönemde üzerinde en çok durulan yapay zeka sistemlerinden bir tanesini kullanıyor. Bu yapay zeka sistemi ile birlikte öğrenme işi en başından beri yapay zekaya verilmek yerine, ona belirli komutlar yüklenerek, kendi kendine öğrenmesi sağlanılıyor. Charles da bu öğrenmeyi, Los Santos sokaklarında, her görüntüyü ayrı ayrı analiz ederek ve yönünü bulmaya çalışarak, gerçekleştiriyor. Yani bizim gördüğümüz gibi saniyede 24 fotoğraf karesi gören Charles, bunları ayrı ayrı analiz ederek, en iyi yolu seçmeye çalışıyor. Fakat şimdilik bunu yaptığını söyleyemeyiz. 

Yine de halen öğrenme süresince olan Charles'ın canlı yayınını bir süre izlerseniz, her on saniyede bir duvara ya da ağaca çarptığını görseniz de nasıl öğrendiğini anlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik izleme ile yapay zekadaki büyük ilerlemeyi fark etmeniz de mümkün. İlk başladığından bu yana kendini bir hayli geliştiren ve şu an trafikte makas atacak noktaya kadar gelen Charles'ın yayınını ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. 

GTA 5 Online Tiny Racers Güncellemesi Yayınlandı

GTA 5'in Sanal Turizmine Katkısı, Google Earth Detaylarında Ortaya Çıktı

Crysis ve GTA 5 Bir Araya Geldi!

YORUMLAR