Sıvı Helyum ile Nasıl Overclock Yapılır?

Eğer bilgisayarınızdaki işlemcinin hızını sadece 100 - 200 MHz yukarı çekmekten sıkıldıysanız ve binlerce MHz'lik overclock yapmak istiyorsanız bu video işinize yarayabilir. Adı kadar ilginç bir madde olan sıvı helyum overclock tutkunlarının yeni göz bebe

Eğer bilgisayarınızdaki işlemcinin hızını sadece 100 - 200 MHz yukarı çekmekten sıkıldıysanız ve binlerce MHz'lik overclock yapmak istiyorsanız bu video işinize yarayabilir. Adı kadar ilginç bir madde olan sıvı helyum overclock tutkunlarının yeni göz bebeği olmuş durumda.

Günümüzde sıvı nitrojenin overclock rekor denemelerinde yaygın bir şekilde kullanıldığına tanık oluyoruz. Sıvı nitrojenden daha da etkili olan sıvı helyum ise işlemcinizin sıcaklığını -250 dereceye kadar düşürebiliyor. Fakat bu maddeyi overclock denemelerinde kullanmak bir hayli zor bir süreç.

İzleyeceğiniz bu videoda sıvı helyum kullanan bir ekip normalde 3.5 GHz civarında hıza sahip Core i7 3770K işlemciyi 7 GHz'in üzerinde bir hıza çıkarmakta. Fakat bu işi gerçekleştirebilmek için birkaç deneme yapıyorlar ve adım adım ilerleyerek, hatalarından ders alarak rekora koşuyorlar.

İlk aşamada işlemciye sıvı helyum boca ediliyor. Fakat helyum hızla buharlaştığı için bir miktar sıvı nitrojen kullanıp buharlaşmayı yavaşlatmaya çalışıyorlar. Yine de ortaya çıkan buharı çok engelleyemiyorlar.

İkinci aşamada sıvı helyumun işlemci üzerine nasıl döküldüğü gösteriliyor. Bu iş için 5000 $ değerinde özel bir boru kullanılıyor, yoksa sıvı helyum depolandığı tanktan tahliye edilirken kolayca buharlaşarak havaya karışabiliyor. Deneme boyunca bu boru ile işlemci üzerine sürekli sıvı helyum boşaltılması gerekiyor. İkinci aşamada bir yandan da işlemcinin 7 GHz'e çıkarılması için hangi ayarların kullanılması gerektiği tartışılıyor.

3. aşamada ortaya çıkarn helyum buharını tahliye etmek için ilginç bir çözüm üretiliyor. Bildiğimiz vantilatör, işlemcinin üzerine yerleştiriliyor ve fanıyla buharı tahliye etmesi sağlanıyor.

Yapılan denemelerde işlemciyi fazla soğutmanın da sistemi kilitlediği görülmekte. Bu nedenle sıvı helyumun ayarını iyi tutturmak gerekli.

YORUMLAR