Wild Terra (windows)

Wild Terra

Wild Terra
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Wild Terra, açık dünyasıyla bolca PvP içeren bir hayatta kalma ve MMORPG oyunudur.

Sandbox dediğimiz, açık dünya ile birlikte craft sistemini aklınıza gelebilecek tüm ekipmanlarla birleştiren türden oyunlar bildiğimiz gibi son zamanlarda büyük popülasyon kazandı. Bunun etkisiyle beraber birçok dijital oyun platformunda her geçen gün yeni sandbox örnekleri görüyor, aslında bakarsanız aralarından hangisini oynayacağımızı şaşırıyoruz! Wild Terra da bu popüler türe katkı sağlamak isteyen, pek mütevazi bir hayatta kalma oyunu. Şimdilik alpha aşamasında olmasına rağmen kendi türünde büyük umut vaat eden özelliklerine bakacak olursak şimdiden şaşırtıcı derecede dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Grafik bakımından oyun her ne kadar gelişme aşamasında olsa da nostaljik bir hava hedeflenmiş gibi görünüyor. Wild Terra'ya adım attığınızda düşüneceğiniz ilk şey izometrik bir bakış açısı olduğundan kendinizi Diablo oynuyor gibi hissetmeniz olacak. Modern tarzda hazırlanmış sandbox oyunlarından uzak, daha ilkel, ancak oyunun amacına uygun bir görsel tarza sahip. Zaten oyunda yapabilecekleriniz ve temel hedefiniz ile grafiklere hiç takılmıyorsunuz. Ayrıca oyunun geliştirme aşaması tamamlandığında karşımıza belki daha gelişmiş bir şey de çıkabilir.

Sesler ve müzik konusunda ise Wild Terra şu anda biraz "yardım lazım" durumunda. Sürekli tekrarlayan müzik çok sıkıntı olmasa da ses efektleri üzerinde oyunun gelişmesi şart gibi duyuyor. Basit kalmış bu ses efektleri maalesef oyunun atmosferine direkt etki ediyor. Üstelik burada hayatta kalma ve sandbox türü bir oyundan söz ediyoruz, ses önemli.

Oyunu ön plana çıkaran en büyük özelliği oynanış mekanikleri; arayüzün sadeliği ve retro havasıyla vahşi doğada avlanabilir, craft malzemeleri toplayabilir, düşmanlardan bulacağınız planlarla kendi barınağınızı bile yapabilirsiniz. Özellikler craft sistemi için olabilecek en basit ve alışması kolay arayüzün olması beni çok memnun etti. Craft'ın üstüne çok düşmek istemeyen oyuncular için bu büyük bir avantaj oluyor, daha çok RPG gibi takılmanıza imkan tanıyor. Oyunun birden fazla türü aynı potada başarılı bir şekilde eritmesi de alternatif arayan oyuncular için önemli bir etken.

Elbette hayatımda ilk defa ormanda çıplak bir şekilde kurtlardan korunmuyorum, daha önce de ağaç kestim, daha önce de yiyecek için avlandım. Ancak Wild Terra'daki yalnızlık ve sadelik hissi özellikle nostalji anlamında bu tadı arayan oyuncuları mutlu edebilecek potansiyel gösteriyor. Oyunun gelişme süreci tamamlandığında karşımıza nasıl bir şey çıkar bilmem, ancak şimdiden olgunlaşmak üzere olan bir sandbox ile karşı karşıyayız diyebilirim.

ARTILAR

Savaş ve loot sistemi başarılı

Açık dünyası oldukça geniş

Kolay craft sistemi

EKSİLER

Grafikleri döneme göre geride

İnşa sistemi biraz sıkıntılı

YORUMLAR