2000 - 2500 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi (Aralık 2016)

2500 TL'lik sisteminizde tercih edebileceğiniz işlemci, anakart, ekran kartı, RAM, sabit disk, kasa ve güç kaynağı gibi parçaları listeledik

2000 - 2500 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi (Aralık 2016)

2016'nın son ayına girdik ve yılbaşına az bir süre kaldı. Yılbaşında kendinize veya sevdiklerinize bir oyun bilgisayarı hediye etmek güzel bir fikir olabilir. Bu bilgisayar toplama rehberi yazımızda oyun oynamak için kullanabileceğiniz bir toplama bilgisayar oluşturmanıza yardımcı olacağız ve sisteminizde kullanabileceğiniz parçalar için tavsiyede bulunacağız. Geçtiğimiz sene yine bu dönemlerde aynı fiyat aralığında bir sistem toplamıştık. Fakat geçtiğimiz sene 1 dolar 2 TL civarındaydı. Bu sene ise dolar kuru 3.5 TL'yi gördü. Bu da artık bütçelerimizin daha fazla zorlanacağı anlamına geliyor. Bu nedenle toplayacağımız oyun bilgisayarı için parça seçerken ekstra dikkatli olmamız gerekiyor.

Toplayacağımız oyun bilgisayarındaki parçaları seçerken ana hedefimiz oyunları yüksek grafik ayarlarında 60 FPS'ye yakın kare hızlarında oynamak. Eğer sadece Counter Strike Global Offensive veya League of Legends gibi yıllanmış oyunları oynuyorsanız bu oyunlarda 100 FPS üzerini görmeniz mümkün olacak. Witcher 3, GTA 5, Rise of the Tomd Raider, Battlefield 1 gibi yeni ve yüksek grafik kalitesine sahip oyunları oynamayı tercih ediyorsanız bu oyunlarda 45-50 FPS ve üzerini görmeniz mümkün olacak.

Toplama bilgisayarımızdaki parçalara göz atmadan önce şu notları sizinle paylaşmamızda fayda var:

- Sistemimiz sadece bilgisayar kasasını kapsamakta. Yani monitör, hoparlör, klavye ve fare gibi çevre birimlerini hesaplamaya dahil etmiyoruz

- Birleştireceğimiz sistemde CD - DVD ya da Blue-Ray gibi optik sürücülere yer vermiyoruz; çünkü güncel anakartlar USB belleklerden işletim sistemi kurulumunu destekliyorlar ve optik medyaların kullanımı giderek azalıyor

- Hesaplamalarımızı yazıyı hazırladığımız tarihteki dolar kuruna (1 $ = 3.52 TL) göre yapmaktayız. Bu dolar kurundaki değişim parçaların fiyatlarının da değişmesine neden olacaktır.

Dilerseniz sistemimizdeki parçalara kısaca göz atalım:

İşlemci

Sistemimizde tercih edeceğimiz işlemci AMD FX X8 8320 olacak. 3.5 GHz çekirdek frekansına sahip olan bu 8 çekirdekli işlemci günümüzde çıkış yapan oyunların sistem gereksinimlerini rahatlıkla karşılıyor.

AMD FX X8 8320'yi piyasada 570 TL civarındaki fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Anakart

Sistemimizde kullanacağımız anakartımız, işlemcimizle uyumlu olacak şekilde ASUS M5A78L-M LX3 anakart olacak. Bu anakart standart özelliklere sahip, bütçemiz kısıtlı olduğundan ve sistemimizde SLI veya Crossfire gibi çift ekran kartı sistemleri tercih etmeyeceğimizden ötürü makul fiyatlı bu anakart işimizi görecektir. Eğer USB 3.0 sizin için önemli değilse, 5.1 çıkış veren bir ses kartına ihtiyacınız yoksa bu anakartı seçebilirsiniz; fakat 5.1 ses kartı, gelişmiş overclock seçenekleri ya da USB 3.0 çıkışları ihtiyaçlarınız arasındaysa diğer parçalardan kısarak daha gelişmiş bir AM3+ anakart tercihi yapabilirsiniz.

ASUS M5A78L-M LX3 piyasada 200 TL civarındaki fiyatlarla satılmakta.

Bellek

Sistemimizde güncel oyunların bellek ihtiyacı ile bağlantılı olarak GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 bellek modülünü kullanacağız. Anakartımızın sadece 2 RAM yuvasına sahip olmasına bağlı olarak belleğimizi satın alırken tek modül olmasına dikkat etmemizde fayda var. GSKILL'in bu tek modül 8 GB RAM'i 1600 MHz frekansa yükseltilebiliyor. Ayrıca CL9 gecikme değeri bu RAM'i yakın fiyat aralığındaki daha yüksek gecikme değerine sahip RAM modüllerinden bir adım öne taşıyor.

GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 tek modül RAM piyasada 200 TL civarındaki fiyatlarla temin edilebiliyor.

Ekran Kartı

Sistemimizde kullanacağımız ekran kartını seçerken güncel oyunlarda yüksek performans sergileyebilecek bir model tercih ettik. Bütçemize uygun olarak karşımızda iki seçenek vardı; 4 GB AMD RX 470 ve Nvidia GTX 1060'ın 3 GB belleğe sahip modelleri. GTX 1060, 3 GB bellek miktarına sahip olsa da oyun testlerinde RX 470'ten yüzde 10 - yüzde 20 arasında yüksek performans sunuyor. Fiyatı da buna bağlı olarak RX 470'ten yüzde 10 daha pahalı. Yine de bu fiyat bütçemizin imkan tanıdığı fiyat aralığında kalıyor.

Piyasada birçok farklı 3 GB video belleğe sahip GTX 1060 modeli bulunuyor, fiyatları da 1000 TL civarında. Bu modellerden MSI GTX 1060 3GT OC 3 GB çift fana sahip olması ve küçük bir miktar overclock ile gelmesi bakımından fark yaratmakta. Fakat GTX 1060'ın çok ısınmayan bir kart olması nedeniyle tek fanlı modellerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. MSI GTX 1060 3GT OC 3 GB'ın overclock miktarı standart bir GTX 1060 ile arasında gözle görülür bir fark yaratmıyor. Bu nedenle MSI GTX 1060 3GT OC 3 GB temin edemezseniz diğer GTX 1060 modellerini de satın alabilirsiniz.

Sabit Disk

Sistemimizin depolama itiyacını karşılamak için 1 TB kapasiteye ve 7200 RPM devir hızına sahip bir sabit disk işimizi görecektir. Topladığımız oyun sisteminde bir SSD'ye yer verebilirdik; fakat bu tercih 2.500 TL limitinin çok üstüne çıkmamıza neden olurdu. Bir oyun sistemi topladığımız için ve SSD depolama birimleri oyun performansını etkilemediği için SSD, bütçemiz düşünüldüğünde bir lüks harcama olarak kalıyor. Yine de daha ucuz bir ekran kartı seçimi yaparak ve oyun performansınızı aşağı çekerek bir SSD satın alabilirsiniz. SSD'nin sadece işletim sistemi açılış süresini, dosya transfer sürelerini ve oyunların yükleme ekranlarında geçen süreyi kısaltacağını, oyunlarda kare hızını artırmayacağını belirtmekte fayda var.

Seagate'in 1TB kapasiteye, 64 MB önbellek miktarına, 7200 RPM devire sahip 3.5" masaüstü sabit diskleri ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Seagate Barracuda 1TB model sabit diskleri 195 TL civarındaki fiyatlarla temin edebiliyorsunuz.

Kasa ve Güç Kaynağı

Sistemimizin güç ihtiyacını karşılamak ve maliyeti belli bir seviyede tutabilmek adına üzerinde dahili güç kaynağına yer veren bir kasa tercih ettik. XIGMATEK ARES 1701 500W model kasamız hem kaliteli bir güç kaynağı barındırıyor hem de çok makul bir fiyatla satılıyor.

Sistemimizin yaklaşık güç tüketimi 450 Watt civarında. 500 Watt'lık güç kaynağımız bu ihtiyacı karşılıyor.

XIGMATEK ARES 1701 500W kasamızın arka kısmında tek bir egzoz fanı yer alıyor. Ekran kartımız aşırı ısınmadığı için bu fan yeterli olacaktır. Kasanın üzerinde yer alan 12 cm çaplı fanlar için hazırlanmış fan yuvaları ise bize ekstra fan takma imkanı veriyor. Eğer ileride ısınma problemi yaşarsanız kasanıza fan takviyesi yapabilirsiniz.

XIGMATEK ARES 1701 500W kasayı 300 TL civarındaki fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Genel Toplam

Sistemimizdeki parçalar ve fiyatları şu şekilde:

İşlemci: AMD FX X8 8320 - 570 TL

Anakart: ASUS M5A78L-M LX3 - 200 TL

Ram: GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Ram - 200 TL

Ekran Kartı: 3 GB Nvidia GTX 1060 - 1000 TL

Sabit Disk: Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM 64 MB - 195 TL

Kasa ve Güç Kaynağı: XIGMATEK ARES 1701 500W - 300 TL

Toplam: 2.465 TL

Sistemimizdeki opsiyonlara da bir göz atalım.

Opsiyonlar

Toplayacağımız sistemde belli parçaları kısarak farklı parçalar için bütçe yaratabiliriz. Bütçe kısıntısı yapabileceğimiz parçalar ekran kartı ve sabit disk. Daha düşük performanslı, daha makul fiyatlı bir ekran kartı tercihi yapabilirsiniz. Sabit diski 500 GB kapasiteye düşürebilirsiniz; fakat arada çok büyük fiyat farkı olmayacağını belirtmekte fayda var. Peki bu kısıntıları yaptıktan sonra hangi değişiklikleri yapabiliriz?

  • Bir SSD alarak sistem açılış ve oyun yükleme sürelerini kısaltabilirsiniz. Fakat 2500 TL limitinin üzerine çıkmanız büyük bir olasılık
  • RAM miktarını artırabilirsiniz, bu değişiklik geleceğe dönük olsa da birkaç sene boyunca gözle görülür bir fark yaratmayacaktır
  • Anakart modelini yükseltebilir, 5.1 ses kartına sahip, Crossfire veya SLI destekleyen bir AM3+ anakarta geçiş yapabilirsiniz
  • İşlemcinize daha sessiz ve etkili bir fan alabilir, kasanıza ek fanlar alabilirsiniz

Bu tercihler tamamen ihtiyaçlarınızla ve alışkanlıklarınızla bağlantılı olacaktır. Umarız tavsiyelerimiz işinize yarar, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

1500 - 2000 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi - Kasım 2016