2500 - 3000 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi (Aralık 2016)

2500 - 3000 TL aralığında bir oyun bilgisayarı topladık, detaylar ve parça listesi yazımızda

2500 - 3000 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi (Aralık 2016)

Eğer yılbaşında kendinize yeni bir oyun bilgisayarı toplamak ve yeni oyunları akıcı bir şekilde oynamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Geçtiğimiz sene yine bu dönemlerde sizlerle oyun oynamak için kullanabileceğiniz toplama bilgisayar önerilerimizi paylaşmıştık. Fakat aradan geçen sürenin ardından değişen ekonomik koşullara bağlı olarak yeni sistem önerileri hazırlamamız gerekti. Doların ciddi derecede yükselmesi nedeniyle artık oyun sistemlerimizde daha sık eleyip ince dokumamız gerekiyor. Hazırladığımız bu bilgisayar toplama rehberi ise size 2500 - 3000 TL bütçe aralığında yüksek performans sunacak bilgisayar parçalarını seçmenizde yardımcı olacak.

Bu yazımızda toplayacağımız bilgisayarın temel amacı size yüksek grafik kalitesine sahip güncel oyunlarda 60 FPS ve daha üstü kare hızlarıyla akıcı bir oyun tecrübesi yaşatmak olacak. Bunun için işlemci vve ekran kartını güçlü tutacağız.

Toplayacağımız bilgisayardaki parçalara göz atmadan önce şu noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz:

- Sistemimiz sadece bilgisayar kasasını kapsamakta. Yani monitör, hoparlör, klavye ve fare gibi çevre birimlerini hesaplamaya dahil etmiyoruz

- Birleştireceğimiz sistemde CD - DVD ya da Blue-Ray gibi optik sürücülere yer vermiyoruz; çünkü güncel anakartlar USB belleklerden işletim sistemi kurulumunu destekliyorlar ve optik medyaların kullanımı giderek azalıyor

- Hesaplamalarımızı yazıyı hazırladığımız tarihteki dolar kuruna (1 $ = 3.46 TL) göre yapmaktayız. Bu dolar kurundaki değişim parçaların fiyatlarının da değişmesine neden olacaktır.

Oyun bilgisayarımızda kullanacağımız parçalara göz atmaya başlayabiliriz:

İşlemci

Sistemimizde işlemci olarak Intel'in 3.2 GHz hızında çalışan 4 çekirdeğe sahip i5 6500 işlemcisini kullanacağız. Güncel oyunlar için ihtiyaç duyulan performansı sunan bu işlemci sizi uzun vadede yarı yolda bırakmayacak yapıda. Bu işlemci normalde 3.2 GHz hızında çalışırken ihtiyaç duyulduğunda bu hızı 3.6 GHz'e yükseltebiliyor.

Kendi stok soğutucusuyla gelen i5 6500'in bu soğutucusu sessizlik ve performans anlamında tatmin edici bir performans sergilemekte. Bilgisayarımızda tercih edeceğimiz diğer parçalarla da bağlantılı olarak, normal şartlarda bu işlemci soğutucu ihtiyacımızı karşılıyor.

Intel i5 6500 piyasada 805 TL civarından başlayan fiyatlarla temin edilebiliyor.

Anakart

İşlemcimizle uyumlu olacak şekilde 1151 soket yapısına sahip olan MSI H110M PRO-VD anakart ihtiyacımızı karşılayacaktır. MSI H110M PRO-VD genel olarak bize standart özellikler sunan bir anakart. Bu anakartın makul fiyatlı olmasına bağlı olarak ekran kartımıza ve işlemcimize ekstra bütçe ayırabiliyoruz.

2 adet RAM yuvasına sahip olan MSI H110M PRO-VD, tek PCI Express ekran kartı yuvası sunuyor. Eğer ileride SLI veya Crossfire yapmayı düşünüyorsanız yazımızın ilerideki kısmında yer alan opsiyonlar bölümüne göz atabilirsiniz.

MSI H110M PRO-VD, 205 TL civarındaki fiyatlarla satın alınabiliyor.

RAM

Sistemimizde RAM olarak Corsair'in Vengeance LPX serisinden CL14 gecikme süresine sahip 8 GB'lık RAM modülünü tercih ediyoruz. CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2400MHz CL14 RAM modülü düşük profiline bağlı olarak işlemcinize geniş bir soğutucu bloğu takmak isterseniz size yer sunuyor.

CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2400MHz CL14, diğer tek modül DDR4 RAM modellerinden çok az bir miktar pahalı; fakat CL14 gibi daha düşük bir gecikme süresine sahip olması onu farklı kılmakta. Bu RAM modelini 210 TL civarından başlayan fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Ekran Kartı

Sistemimizde ekran kartı olarak 6 GB video belleğe sahip Zotac GTX 1060 Mini ekran kartını tercih edeceğiz. Bu boyu küçük, marifetleri büyük olan ekran kartı yaptığımız testlerde hem ısınma hem de performans anlamında yüzümüzü güldürmüştü.

Zotac GTX 1060 Mini, klasik kartlara göre daha küçük boyuta ve tek fana sahip olmasına rağmen hem çok ısınmıyor, hem de standart GTX 1060 modellerinden performans olarak aşağıda kalmıyor.

Piyasada aynı fiyat aralığında çift fanlı GTX 1060 modelleri de bulunuyor; fakat bu modeller 3 GB video belleğe sahipler. Zotac GTX 1060 Mini'nin 6 GB video belleğe sahip olması onu benzerlerinden ayırıyor. Zotac GTX 1060 Mini'yi 1.180 TL civarından başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Zotac GTX 1060 Mini hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için oyun testlerine de yer verdiğimiz özel incelememize göz atabilirsiniz:

Nvidia GeForce GTX 1060 Mini İncelemesi

Sabit Disk

Sisteminizde depolama ihtiyacınızı karşılamak için 1 TB depolama alanı sunan ve 64 MB önbelleğe sahip olan 3.5" 7200 RPM bir sabit disk kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer sisteminizde SSD kullanmak istiyorsanız yazımızın ilerleyen bölümündeki opsiyonlar kısmına göz atabilirsiniz. Fakat SSD'nin oyunlarda yakalayacağınız kare hızını etkilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle oyun performansına doğrudan katkısı bulunmayan SSD'leri es geçerek daha güçlü bir ekran kartı veya işlemci satın almak isteyebilirsiniz.

3.5" 1 TB 7200 RPM 64 MB sabit diskler piyasada 195 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyorlar.

Kasa ve Güç Kaynağı

Sistemimizdeki işlemci ve ekran kartının aşırı ısınmamasına bağlı olarak ekstra soğutma seçeneklerine sahip bir kasaya ihtiyaç duymuyoruz. Xigmatek Ares 1701 600W hem güç ihtiyacımızı karşılayan kaliteli bir güç kaynağına hem de daha sonradan ek fanlarla soğutma imkanını geliştirebileceğiniz bir yapıya sahip.

Kasanın arkasında tek bir egzoz fanı gelmekte. Bunun yanısıra yan kapağa sonradan 2 ek fan ekleyebilirsiniz. Xigmatek Ares 1701 600W kasayı piyasada 320 TL'den başlayan fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Genel Toplam

Seçtiğimiz parçalar ve fiyatları şu şekilde:

İşlemci: Intel i5 6500 - 805 TL

Anakart: MSI H110M PRO-VD - 205 TL

Ram: CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2400MHz CL14 tek modül RAM - 210 TL

Ekran Kartı: Zotac GTX 1060 Mini 6 GB - 1180 TL

Sabit Disk: 3.5" 1 TB 7200 RPM 64 MB sabit disk - 195 TL

Kasa ve Güç Kaynağı: Xigmatek Ares 1701 600W - 320 TL

Toplam: 2915 TL

Opsiyonlar

Sistemimizde belli parçalarda değişiklik yaparak farklı konfigürasyonlar oluşturabiliriz. Öncelikle hangi parçaları değiştirebileceğimize ve bir göz atalım:

  • i5 6500 yerine i5 6400'e geçebilirsiniz. Bu oyun performansının düşmesine neden olacaktır
  • Zotac GTX 1060 Mini'nin 6 GB'lık versiyonunun yerine 3 GB'lık versiyonunu tercih edebilirsiniz. Bu değişiklik ilerleyen dönemde oyunlardaki grafik ayarlarını biraz aşağı çekmenize sebep olabilir.

Bu parçaları değiştirdiğinizde elde edeceğiniz ek bütçeyle şu yatırımları yapabilirsiniz:

  • Sisteminize bir SSD ekleyebilirsiniz
  • Sisteminize ek bir 8 GB'lık RAM modülü daha ekleyebilirsiniz
  • SLI veya Crossfire destekli, 5.1 ses kartına sahip daha gelişmiş bir anakart satın alabilirsiniz
  • Daha iyi soğutma sunan bir kasa tercih edebilirsiniz

Yapacağınız bu değişikliklerin sisteminizin performansını etkilemeyeceğini belirtmekte fayda var. SSD sadece işletim sistemi açılış süresini ve oyunların yükleme süresini kısaltacak, dosya transfer hızını artıracaktır. Ek bir RAM modülü şu an için performans artışı sunmayacaktır. Fakat birkaç sene sonra oyunların sistem gereksinimleri yükseldiğinde ek RAM'e ihtiyaç duyabilirsiniz. Sisteminiz mevcut haliyle ısınma problemi yaşamayacağınız bir yapıya sahip. Bu nedenle daha iyi soğutma seçeneklerine sahip bir kasa almanız ileride SLI veya Crossfire sistem kurmayı düşünüyorsanız işinize yarayabilir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

1500 - 2000 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi - Kasım 2016

2000 - 2500 TL Arası Bilgisayar Toplama Rehberi (Aralık 2016)

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!