Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı enflasyon ve yüksek kur nedeniyle giderek artıyor. Peki, Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı ne kadar?

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

Son dönemlerde sık sık duymaya başladığımız açlık sınırı ve yoksulluk sınırı nedir? Her iki terim neye göre ve nasıl hesaplanır? İşte ülkemizdeki dikkat çekici verilerle açlık sınırı ve yoksulluk sınırı hakkında merak edilen her şey!

Açlık Sınırı Nedir?

Yoksulluk ve açlık sınırı belirlenirken ortalama dört kişilik bir ailenin standart bir yaşam sürebilmeleri için gerekli olan ihtiyaçlar belirlenerek hesaplama yapılır. Açlık sınırı hesaplaması yapılırken minimum kalori ve minimum maliyet hesaplaması yapılır. 

Açlık Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Açlık sınırı hesaplanırken biri 0 ila 6 yaş, biri 6 ila 15 yaş aralığındaki iki çocuğa sahip, toplamda dört kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçları göz önüne alınır.

Açlık sınırı hesaplaması yapılırken şu besinler dikkate alınır;

  • Süt, peynir, yoğurt
  • Tavuk, et, balık
  • Meyve, sebze ve bakliyat
  • Un, ekmek, makarna ve pirinç dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

İkinci aşamada ise besin gruplarının aylık değerleri hesaplanır. Bu duruma göre ise bazı düşüşler ve artışlar hesaplanır. Bunun sonucunda yıllık ortalamalar hesap edilir. Yoksulluk sınırı dört kişilik bir ailenin tüm zorunlu ihtiyaçlarının TL cinsinden minimum olarak hesaplanması ile yapılır. Açlık sınırına kıyasla yoksulluk sınırının belirlenmesi için ortaya konulmuş net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat açlık sınırında odluğu gibi zorunlu ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye'de Açlık Sınırı Ne Kadar?

Gerçekleştirilen araştırmaya göre 2022 yılının temmuz ayında 4 kişinin bir ailenin açlık sınırı 6 bin 840 TL seviyesinde. Bu miktar, Mayıs 2022 tarihinde 6 bin 17 TL'ydi. Temmuz ayında açlık sınırı, mevcut asgari ücretin 1.340 TL üzerine çıktı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında iki gün üst üste iki toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda alınan karar ile asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmuştu. Temmuz 2022'de asgari ücret arttırılmıştı. Böylelikle asgari ücret 5 bin 500 TL olmuştu.

Yoksulluk Sınırı Nedir?

Yoksulluk sınırı, yeterli yaşam standardında yaşayabilmek amacı için gereken asgari gelir miktarına denir. Uygulamada veya algılamada, yoksulluk kavramında olduğu üzere gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında uçurum şeklinde kabul edilebilecek nitelikte farklar bulunmaktadır ve bununla birlikte ülkeler bazında olan sınır rakamlar değişiklik göstermektedir.

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

Yoksulluk Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Yoksulluk sınırının hesaplanması veya belirlenmesi, genel olarak normal bir yetişkin kişinin kabul edilebilir düzeyde hayatına devam edebilmesini sağlayabilecek bir sene zarfında tüketebileceği bütün kaynakların değerinin toplanması ile bulunmaktadır. Zaman geçtikçe enflasyon oranında artışın mevcut olması da yoksulluk sınırını büyük ölçüde etkilemektedir.

Bu kaynaklar arasında en önemlisini yaşayabilmek için kullanılacak olan yerin kirası veya gideri oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı, yoksulluk sınırı ile direkt bir şekilde bağlantılı olan ekonomistler gayrimenkul fiyatlarındaki inişleri veya çıkışları yakından takip etmektedir.

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

Türkiye'de Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

Gerçekleştirilen bir araştırma ile beraber 2022 yılının temmuz ayında yoksulluk sınırının ne kadar olduğu da gün yüzüne çıktı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 22 bin 279 TL'ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 8 bin 930 olarak hesaplandı.

Yoksulluk sınırı Haziran 2022 tarihinde 20 bin 818 TL seviyesindeydi. Bu miktar, 2021 yılının aralık ayında 13 bin 348 TL'ydi. 2021 yılının temmuz ayında ise yoksulluk sınırı 9 bin 752 TL olarak hesaplanmıştı.

Warren Buffett’ten Yatırım Tavsiyeleri
İNTERNET

Warren Buffett’ten Yatırım Tavsiyeleri

Warren Buffett’in yatırım tavsiyeleri neler? Yatırım yapmaya yeni başlayan kişiler için Buffett’in altın değerindeki tavsiyelerini sıraladık.

YORUMLAR